שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תיעוד: כך הפכו הצנחנים את שכם לדרום לבנון
  בחודשים שקדמו להפגנות הפלסטינים, באיו"ש נשמר שקט יחסי והדבר אפשר לגדודים לבצע אימונים מורכבים שמדמים מלחמה בדרום לבנון. תיעוד מיוחד מגדס"ר צנחנים מראה כיצד בשכם ובסביבתה פושטים הלוחמים לעומק עם מסוקים, מפוצצים מבנים נטושים וצולפים במטרות מדומות. "אלה אותם ריחות, מטעי זיתים, שפה וטופוגרפיה הררית"

   

  גדס"ר צנחנים הופכים את שכם לדרום לבנון    (צילום: דובר צה"ל עריכה: גיא פוקס)

  גדס"ר צנחנים הופכים את שכם לדרום לבנון    (צילום: דובר צה"ל עריכה: גיא פוקס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כשהגדה המערבית מדמה את דרום לבנון: בחודשים שקדמו לפרוץ ההפגנות האלימות בגדה לאחר הכרזת הנשיא טראמפ על ירושלים כבירת ישראל, נרשם שקט יחסי בגזרת אוגדת יהודה ושומרון. עובדה זו אפשרה לגדודים המבצעים תעסוקה מבצעית בגזרות הבט"ש להתאמן יותר בגזרותיהם, במה שנראה כתופעה - פעולות מבצעיות מובהקות מעורבבות באימונים בשטח הפלסטיני, על מנת לשמר כשירות בעיקר לזירה הצפונית.

   

  מתרגילים בודדים ביוזמות מקומיות של מפקדים זוטרים, כמעט ואין גדוד באיו"ש שלא שילב לפחות תרגיל גדודי או פלוגתי במהלך חודשי התעסוקה המבצעית, וגם גדודי המילואים של החטיבות המרחביות הופכים את הגזרה האופרטיבית שלהם למגרש אימונים שעל הדרך כולל גם מעצרי מבוקשים או תפיסות אמצעי לחימה.

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)
  לוחמי גדוד הסיור של הצנחנים הגדילו לשכלל את התופעה, באימון מיוחד שנערך לאורנה, בסטנדרטים שלא היו מביישים תרגיל גדודי מלא באש בגולן או בצאלים. מצוידים באמצעי תצפית מיוחדים לפעולות עומק, עם הסוואה מוגברת, לוחמי עוקץ וכלביהם, כלי ניוד מיוחדים מאוגדה 98 ומסוקי יסעור של חיל האוויר, הם המריאו לפשיטה על הכפר סילאת א-דאהר הסמוך לשכם, שכללה גם צעידה חשאית אל היעד במשך כמה ק"מ, במקום להגיע באופן רכוב, כמקובל במבצעים פשוטים יחסית לאיתור אמצעי לחימה בקרב פלסטינים.

   

  כמה כלי נשק אכן נמצאו מוסלקים בבתי הפלסטינים בכפר העתיק, בהם אקדח ורובה ציידים, אך מבחינת מפקדי הגדוד, מדובר רק בקינוח מוצלח לחצי שנה של תעסוקה מבצעית בשומרון, קינוח שמכין אותם לדבר האמיתי - המלחמה הבאה מול חיזבאללה.

   

  "אלה אותם ריחות של כפר, אותה שפה, אותם מטעי זיתים, ואדיות סבוכים ואותה טופוגרפיה הררית", אמרו ל-ynet קצינים בכירים בגדוד. "לפני כחודש וחצי עשינו שלושה ימי אימון למפקדי הצוותים בגדוד עם יחידת מירעול, ללמד אותם את מאפייני הכפר בשטח הבנוי, כדי שיידעו להסתדר לבדם כאשר יופעלו בעומק בשטח הלבנוני. קיימנו גם אימוני צלפים בשטח אש שברכס הגדעונים באיזור איתמר וערכנו גם אימון לפלוגת החבלה שכלל פיצוץ של מבנה ריק בכפר נטוש.

   

  "לפני כן קיימנו תרגיל פלוגה באש חיה בשטח אש באזור. למעצרים אנחנו מגיעים באופן שקט כדי לשמר את תרגולת הפשיטה החשאית. לא צריך מסוקים למבצע של תפיסת אמל"ח, אבל חצי שעה של טיסה במסוק בשילוב שיח עם הטייסים ושימור היכולת לעלות ולרדת ממסוק באופן מבצעי בשטח אויב, זה דבר שמחזק את היכולת שלנו".

   

  המלחמה הבאה עם חיזבאללה: "תהיה מורכבת יותר"

  באוגדת איו"ש מנסים להסביר כי הרחוב הפלסטיני לא הפך לשטח אימונים עבור כוחות צה"ל וכלל האימונים הללו הם חלק מפעילות מבצעית. כראיה לכך מציינים שרק בחצי השנה האחרונה של גדס"ר צנחנים באיו"ש, לוחמי הגדוד עצרו 107 מבוקשים פלסטינים, ירו ופגעו בשני חמושים פלסטינים שניסו לירות על הכוחות בשכם, תפסו 23 אמצעי לחימה ופשטו על 3 תחנות תקשורת החשודות בהפצת הסתה.

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  "יש כיום נשק בשכם יותר מאשר היה במבצע חומת מגן. אלפי נשקים כמו אקדחים ועד רובים מייצור עצמי ורובי תבור", הסביר קצין בכיר באוגדת איו"ש ל-ynet. "יש לנו חופש פעולה מלא שם, המנגנונים מפעילים משילות ובהוראת אלוף הפיקוד אנחנו יכולים למשל לשלוט במחנה הפליטים בלאטה". הקצין תרגם בכך את ההערכה באמ"ן שהזירה הכי נפיצה למלחמה היא דווקא הפלסטינית: "במידת הצורך אנחנו יודעים לסגור את שכם ויש לנו תוכניות תקיפה מעודכנות לעיר ובנק יעדים שכולל את כל מי שנושא נשק".

   

  האימונים הללו מנסים להשלים, כך נראה, פערים שנובעים ממצב נתון: ניסיון להתאים את יחידות היבשה לחיזבאללה החדש, המנוסה וההתקפי; רצון להרים עד כמה שאפשר את המתח המבצעי בקרב החיילים, שרובם ככולם, כולל המפקדים הזוטרים, התגייסו אחרי האירוע המלחמתי האחרון שצה"ל חווה בצוק איתן (בנוגע למלחמת לבנון השנייה, יש גדודים בצה"ל שרק המג"ד או סגנו הספיקו להשתתף במלחמה של קיץ 2006) והשאיפה הכמעט בלתי אפשרית לשחק על כל המגרשים ולנצח ובכל המשחקים: לדרוש מחי"רניק או מטנקיסט את אותה רמת מוכנות, ידע ודריכות להתמודד מול צבא חיזבאללה החדש מחר בבוקר, להילחם ברצועה בין מנהרות חמאס באופן מיידי ולכבוש את הקסבה של שכם ברגע אחד של התפרצות אלימה באיו"ש.

   

  חלק מהגדודים, בהם בחטיבות השריון והצנחנים, כבר מתרגלים גם תמרון קצר טווח בשטח שבו לא דרכה פלוגה ישראלית זה 44 שנים – הגולן הסורי, ששונה מיתר הזירות. "אנחנו יודעים שאנחנו כבר לא באירוע של להגיע לקצה החץ הכחול. המציאות תהיה הרבה יותר מורכבת", מודה מפקד גדס"ר צנחנים, סגן אלוף ישי רוזיליו, בתשובה לשאלה כיצד חייליו מתכוננים לחיזבאללה המשתנה שצבר ניסיון מבצעי רב בשנים האחרונות. "יש הפתעות בכל מלחמה וגם בבאה יהיו הפתעות, אבל אנחנו עובדים על זה שנהיה חכמים להתמודד איתן לפני".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים