שתף קטע נבחר

ניצחון לטראמפ: רפורמת המס אושרה בסנאט

רפורמת המס הגדולה ביותר מאז ימי הנשיא רייגן אושרה חרף העובדה כי על פי ממצאי ועדה של הסנאט, היא תוסיף טריליון דולר לגירעון התקציבי. הסנאט יצטרך למזג את הצעת החוק שלו עם זו שבית הנבחרים אישר בחודש שעבר, וההצעה המשולבת תוגש לחתימת טראפ כנראה לפני חג המולד

הסנאט האמריקאי אישר הלילה (שבת) את רפורמת המס הגדולה ביותר מאז כהונת הנשיא רונלד רייגן - והראשונה בארה"ב מזה 31 שנה. ההצבעה המכריעה התאפשרה אחרי סדרה של תיקונים של הרגע האחרון, אשר הוכנסו כתוספות משורבטות בכתב יד - מהלך שעורר את כעסם של סנאטורים דמוקרטים.

 

פרשנות: רפורמת המס האמריקאית: תוכנית נטו אי שוויון 

התוכנית שהוצגה באפריל: מס החברות יירד מ-35% ל-15%

השינויים שבוצעו בספטמבר: מס החברות יירד מ-35% ל-20%

בנובמבר: התוכנית אושרה בקונגרס

 

התוכנית כוללת, בין השאר, הורדה של מס החברות ל-20%, לעומת 35% כיום. בתוכנית שהציג שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין באפריל האחרון, שיעור מס החברות עמד על 15%. עוד כוללת התוכנית ביטול מס הירושה - שמוטל כיום על מי שיורשים נכסים בשווי של מעל 5.49 מיליון דולר.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ(צילום: AFP)
 

החוק אושר ברוב של 51 מול 49, כשרפובליקני אחד בלבד - הסנטור בוב קורקר - מצביע נגדו. אישור החוק בסנאט מעניק לרפובליקנים ניצחון שלו היו זקוקים מאד לאחר שלא הצליחו לזכות באישור על אף צעד חקיקה משמעותי אחר השנה.

 

הרפובליקנים בסנאט הצליחו לאסוף די קולות אתמול (ו') לאחר עיכובים רבים שנוצרו בשל הצורך לעמוד בדרישותיהם של קומץ חברי סנאט שהביעו חששות לגבי החוק. כך הוצגו לנוסח החוק שינויים של הרגע האחרון, ובכלל זה הקלת מס רכוש בסך 10 אלף דולר כדי להקל את חששותיה של הסנטורית סוזן קולינס ממדינת מיין.

 

 

רפורמת המס אושרה חרף העובדה כי על פי ממצאי ועדה של הסנאט, הרפורמה תוסיף 1 טריליון דולר לגירעון התקציבי. עתה יצטרך הסנאט למזג את הצעת החוק שלו עם זו שבית הנבחרים אישר בחודש שעבר. הצעת החוק המשולבת והמתוקנת תונח על שולחנו של הנשיא טראפ לחתימה, ככל הנראה לפני חג המולד.

 

על פי הדמוקרטים, הרפורמה תיטיב עם העשירים ועם עסקים גדולים, וגם תוסיף כאמור לגירעון התקציבי. בה בעת, לא עלה בידם לגבש מספיק קולות על מנת לעצור אותה. זאת משום שהרפובליקנים בסנאט נהנים מרוב של 52 לעומת 48.

 

סנטור קורקר, שהתנגד לרפורמה אמר: "רציתי להצביע בעד אולם בסופו של יום, איני מסוגל להשליך הצידה את החששות הפיסקאליים שלי ולהצביע בעד רפורמה שאני מאמין - על סמך המידע שבידי כרגע - עלולה להעמיק את נטל החוב על הדורת הבאים", אמר בהצהרה. 

 

הבית הלבן דחף בחוזקה להעברתו של החוק לפני חג המולד כדי להעניק לנשיא ניצחון, שלו הוא זקוק, בשנת כהונתו הראשונה לאחר מספר כשלונות בניסיונו להביא לביטול חוק הבריאות של אובמה - ה"אובמה-קר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: EPA
מומלצים