שתף קטע נבחר

תימן: הפלגים שלחמו יחד נגד סעודיה נלחמים זה בזה, "עשרות נהרגו"

המורדים החות'ים, הנתמכים בידי איראן, וכוחותיו של הנשיא המודח עלי עבדאללה סאלח לחמו יחד נגד הקואליציה הצבאית של סעודיה. כעת הפכו בעלי הברית לאויבים, ולפי דיווחים ערביים יותר מ-80 נהרגו בקרבות בצנעא. בנאום הבוקר אמר סאלח כי הוא מוכן לקיים שיחות עם סעודיה

המתיחות בין המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן, לבין כוחותיו של נשיא תימן המודח עלי עבדאללה סאלח, שהפך לשותפם, מגיעה לשיא. הבוקר (שבת) דווח בכלי תקשורת ערביים המזוהים עם סעודיה על עימותים קשים מאוד בין הצדדים שעד לא מזמן נלחמו יחדיו, ולפי רשת "אל-ערבייה" הסעודית יותר מ-80 אנשים נהרגו ולפחות 150 נפצעו במהלך הקרבות בבירה צנעא – שהפכה מאז ספטמבר 2014 למעוז של המורדים החות'ים בתימן יחד עם סאלח שחבר אליהם לאחר הדחתו.

 

בחודשים האחרונים נרשמו כמה התנגשויות בין הצדדים על רקע של מאבקי שליטה, אך נראה כי האירועים האחרונים הם החמורים ביותר. לפי הדיווחים בתקשורת המזוהה עם סעודיה ואיחוד האמירויות, שתי המדינות המרכזיות בקואליציה הערבית נגד המורדים החות'ים בתימן, כוחותיו של סאלח השתלטו על מבני שלטון כולל משרד האוצר, הבנק המרכזי, משרד ההגנה, נמל התעופה והטלוויזיה התימנית.

עלי עבדאללה סאלח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עלי עבדאללה סאלח(צילום: AFP)

מנהיג החות'ים עבד אל-מאליכ בדר א-דין אל-חות'י ()
מנהיג החות'ים עבד אל-מאליכ בדר א-דין אל-חות'י
עם זאת חשוב לומר שכלל הדיווחים הדרמטיים מגיעים מכלי תקשורת המזוהים עם אותן מדינות שיש להן אינטרס ברור להלהיט את היצרים ולנסות לתקוע טריז בין הצדדים לנוכח המבצע הצבאי המקרטע של סעודיה בתימן שנמשך ממרס 2015 מבלי יכולת להכריע את המערכה.

 

מפלגתו של נשיא תימן המודח, "הוועידה העממית הכללית", קראה הבוקר לתומכיו שלא לציית לפקודות של המורדים החות'ים בתימן שנתמכים על ידי איראן. בהודעה נמסר: "אנחנו קוראים לעם ובראש ובראשונה לאנשי השבטים המכובדים שיקומו כדי להגן על עצמם, על הרפובליקה שלהם ועל האחדות שלהם שעומדת בפני אחת המזימות המסוכנות ביותר שרקמו האויבים, ומי שמיישם אותה הם ההרפתקנים מתנועת "אנסאראללה" (התנועה הפוליטית של המורדים החות'ים – ר"ק)".

 

בנאום הבוקר קרא סאלח לקואליציה הצבאית בראשותה של סעודיה לסלול את הדרך לסיום הלחימה של שלוש השנים האחרונות על ידי הפסקת תקיפותיה והסרת המצור שהיא מטילה. הוא אמר כי הוא יהיה מוכן לפתוח דף חדש אם הקואליציה תסכים לדרישותיו. 

חות'ים מפגינים בבירה צנעא במהלך ביקורו של דונלד טראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
חות'ים מפגינים בבירה צנעא במהלך ביקורו של דונלד טראמפ(צילום: EPA)
 

מנהיג החות'ים, עבד אל-מאליכ אל-חות'י, נשא הבוקר נאום שבו הדף את הטענות כי אנשיו השתלטו על מבנים של הוועידה העממית ועל מסגד סאלח בצנעא, וגם הדף את הטענות על כך שהם מכתרים את בתיהם של בכירים במפלגה. הוא קרא ל"ברי הדעת ולנכבדים בתימן להביא להפסקת המלחמה הזו שמשרתת רק את התוקפנות" שמתבצעת נגד תימן, קרי המבצע של הקואליציה הערבית. גם דובר מטעם המורדים החות'ים, מוחמד עבד א-סלאם, מכחיש בתוקף את הדיווחים על "השתלטויות דמיוניות" ועל קריסה של כוחותיו באזור צנעא.

 

במקביל הוא פנה אישית לעלי עבדאללה סאלח וקרא לו להיות נבון ובוגר יותר מה"מיליציות קלות הדעות" ולהיענות למאמצים לצאת נגד מלחמת האחים. את הצעדים של מפלגתו של סאלח וכוחותיו הוא הגדיר כ"חשודים" ואמר שמדובר בהתנהגות לא אחראית.

 

שר הפיוס התימני בממשלה בצנעא, אחמד אל-קנע, ניסה גם הוא להרגיע את העניינים בראיון ברשת "אל-מיאדין" המזוהה עם חיזבאללה ושמסקרת באהדה את החות'ים: "האם אנחנו מחכים שיורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ויורש העצר של אבו דאבי, מוחמד בן זאיד, יסתובבו בצנעא בגלל מלחמת האחים?" מה שבטוח הוא שמי שמרוויח מכל המצב הם אותם שני נסיכים שהוזכרו.

 

נוסף על כך, ישנם דיווחים בכלי התקשורת המזוהים עם סעודיה ואיחוד האמירויות על כך שמגרשים את המורדים החות'ים גם מאזורים נוספים בתימן מצד השבטים וכוחותיו של סאלח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מורדים חות'ים בתימן. ארכיון
צילום: EPA
מומלצים