שתף קטע נבחר

צעדת הבושה: "נתניהו, ההיסטוריה לא תסלח לך"

עשרות אלפי בני אדם מחו נגד "חוקי השחיתות" בשדרות רוטשילד בת"א ובכיכר הבימה. אלוף במיל' עמירם לוין: "ממשלות מושחתות לא מנצחות". היועץ המדיני לשעבר של נתניהו, עוזי ארד: "למדינה אין תקנה כיום". מני נפתלי: "מעכשיו - כל שבת אנחנו בת"א". במקביל: הפגנות נוספות נגד השחיתות

 

 

 

ביקורת חריפה על "חוקי השחיתות" ועל ראש הממשלה: עשרות אלפי בני אדם השתתפו הערב (שבת) ב"צעדת הבושה" שעברה מבית העצמאות ברחוב רוטשילד בתל אביב עד לרחבת כיכר הבימה. את ההפגנה נגד מה שהוגדר השחיתות השלטונית והסחבת בחקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ארגנו ויזמו מארגני ההפגנה שמתקיימת בכל מוצאי שבת מול בית היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלדבליט בפתח תקווה. הפגנות דומות התקיימו ביישובים נוספים ברחבי הארץ. ynet העביר את ההפגנה בתל אביב בשידור חי.

 

עוזי ארד, שכיהן בעבר כראש המטה לביטחון לאומי וכיועץ המדיני של ראש הממשלה נתניהו, היה הנואם המרכזי בהפגנה בתל אביב. לדבריו, "אחד הדברים שעשו נביאי ישראל זה שהם ידעו גם להוכיח את העם ומעל לכול באומץ את מלכיהם והשלטון כאשר סטו מדרך הישר. על המקום הזה שבו אנחנו ניצבים, שבו לפני 70 שנה התכנסה האספה של מועצת העם ונציגי היישוב העברי ויחדיו הכריזו על הקמת מדינה יהודית ששמה מדינת ישראל, ועל שמירת המפעל הזה והמשכו אנו נותנים את הדעת הערב".

מפגין צעיר בתל אביב, הערב (צילום: ג'ניה קלנר ) (צילום: ג'ניה קלנר )
מפגין צעיר בתל אביב, הערב(צילום: ג'ניה קלנר )

 (צילום: רון נבון) (צילום: רון נבון)
(צילום: רון נבון)

 (צילום: רון נבון) (צילום: רון נבון)
(צילום: רון נבון)

לוין וארד בהפגנה. ביקורת חריפה על נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לוין וארד בהפגנה. ביקורת חריפה על נתניהו(צילום: מוטי קמחי)

ארד הוסיף כי "כאיש מודיעין שמסתכל על ארצו שהמדינה נמצאת במשבר עמוק שבו עצם המבנה של המדינה על יסודותיו ואושיותיו ומוסדותיו והרגליו כמו שכוננו על ידי המייסדים - המבנה נתון לערעור חמור. לפני זמן לא רב התכנסו בבית בית בן גוריון שני תריסרי מבוגרים שתרמו לביטחון ישראל ונשאלה שאלה אם לישראל יש סכנה קיומית? מה שהפתיע אותי זה שאחד מהם אמר שתופעת אי החוקיות המתפשטת והפרת החוק זאת הסכנה.

 

"כמי שהיה מעורב בצוללות, גם שם היו דברים שנעשו בשביל בצע כסף. התחום שבו חובת השלטון הוא הגבוה ביותר כי לשם אזרחי המדינה נותנים הכול ומסכנים את עצמם תוך ציפייה שהשלטון ינהג בממלכתיות ולא שאנשים ייתנו שמיליונים יעברו אחד לשני. במדינה מתוקנת, מה שהיה צריך לקרות נגד השחיתות, השלטון היה מכונן גוף שיילחם בשחיתות.

 

"מה שנחוץ שיהיה זה שתוקם מנהלת ללוחמה בשחיתות שתקבל סמכויות ושתעשה את הדברים האלה כי אחרת השחיתות לא תסולק. אבל במקום זה, על ידי השלטונות נעשה בדיוק ההפך, דבר שמחשיד עד מאוד. אני מאמין שיהיה שינוי ושהמדינה תילחם בשחיתות אבל צריך שייעשה מעשה מנהיגותי וכעת למדינה אין תקנה".

משתתפי ההפגנה צעדו לכיכר הבימה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משתתפי ההפגנה צעדו לכיכר הבימה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

 

המחאה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המחאה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

מפגינים בשדרות רוטשילד (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
מפגינים בשדרות רוטשילד(צילום: בראל אפרים)

אלוף במיל' עמירם לוין אמר בהפגנה: "אנחנו כאן לדרוש מה שמגיע לנו כאזרחים. אנחנו סביבה חזקה כי כולנו גאים להיות ישראלים. במשך 70 שנה בנינו חברה לתפארת עם הישגים כמעט בכל תחום אבל בפוליטיקה הפכנו לקדם על העולם המערבי ועל היהדות שאנחנו שייכים אליה. אנחנו אחראים כי לא הפנמנו שמגיע לנו יותר ואנחנו ראויים למנהיגות טובה שמייצגת את הציבור ולא מדיחה ומביישת אותו".

 

לוין הוסיף: "כל עוד נאפשר להם לכופף אותנו - נקבל את השחיתות בפרצוף, ולכן צריכים להגיד לממשלה שיגידו לביבי 'עד כאן'. כאיש ביטחון אני רוצה להגיד לכם שאין לנו ברירה, שממשלות מושחתות לא מנצחות וזה לא משנה כמה טנקים מטוסים וצוללות הן יקנו, אבל ביבי אני אומר לך היום החברים מפעם לא יסלחו לך, ההיסטוריה לא תסלח לך על מה שאתה עושה היום".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מוחים נגד השחיתות גם בחיפה (צילום: חיים פרוכטר) (צילום: חיים פרוכטר)
מוחים נגד השחיתות גם בחיפה(צילום: חיים פרוכטר)

 (צילום: חיים פרוכטר) (צילום: חיים פרוכטר)
(צילום: חיים פרוכטר)

עוד לפני תחילת הצעדה נשמעו קריאות "הון, שלטון, עולם תחתון". המפגינים, שצעקו בין היתר "ביבי הפחדן, נגמר לך הזמן", נשאו שלטים שעליהם נכתב: "מושחתים נמאסתם", "העם דורש צדק משפטי", "אני חמוץ, ביבי רקוב", "מנדלבליט אתה הבעיה - לא הפתרון".

 

לדברי יוזמי ההפגנה, עו"ד אלדד יניב ואב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה מני נפתלי, הם היו חייבים להחריף את המחאה לנוכח "הניסיונות להעביר בחקיקה חוקים שמסייעים לשחיתות", בהם "חוק ההמלצות" (שאוסר על המשטרה לפרסם המלצות על סיכומי חקירה) ו"החוק הצרפתי" (שאוסר על חקירת ראש ממשלה מכהן).

 

נפתלי: "מעכשיו כל שבת בתל אביב" 

נפתלי אמר בהפגנה הערב: "הכותרות אומרות 'שמאלנים', אבל לא מדובר בימין, שמאל או מרכז. ראש הממשלה נתניהו ניסה לרמוס אותי כאזרח והוא לא ידע מי אני וכל משרד ראש הממשלה יודעים מי אני. נלחמתי במלחמות ישראל ואז הוציא אותי כי נלחמתי נגד ראש הממשלה. אני נלחם עד המוות. השיטה לא טובה ואנחנו נשנה את השיטה. מעכשיו כל שבת אנחנו בתל אביב".

 

עו"ד יניב, שטען כי להפגנה בתל אביב הגיעו 50 אלף בני אדם, אמר הערב: "ביחד החזרנו את התקווה למדינת ישראל. אנחנו נלחמים על המדינה, כולנו נשלח ביחד ראש ממשלה מושחת הביתה". בהפגנה בכיכר פריז בירושלים צעקו המוחים: "ביבי ביבי תיזהר אולמרט מחפש חבר" ו"הון, שלטון, עולם תחתון".

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), מסר בתגובה להפגנה בתל אביב כי "הציבור אמר הערב בהמוניו את דברו על יד המקום שבו הוכרזה עצמאותנו. המחאה והתסכול בקעו מלמטה מכל שדרות העם, לא מפוליטיקאים מקצועיים אלא מתחושה קשה של חוסר הוגנות, מסלידה מהשחיתות ומהתנגדות מוסרית קשה לחוק שתפור על מידותיו של אדם אחד.

 

הרצוג ציין עוד כי "קהל האלפים הזה ועוד אלפי אלפים כמוהו - בואו לבלום את חוק ההמלצות ביום שני הקרוב. בואו לתת לנו גיבוי כשניאבק בוועדה ובמליאה נגדו. בואו ותטילו מצור על הכנסת במחאה הגדולה להצלת הדמוקרטיה הישראלית".

 

בהזמנה להפגנה בתל אביב ציין עו"ד יניב כי "אם נהיה אלפי אנשים ברחובות, חלק מחברי הכנסת של כחלון יברחו מהמליאה בקריאה השנייה והשלישית מרוב בושה. ולא רק הם, כי יש אנשים נורמלים בכנסת. השפויים לא יצביעו בעד חוקי המאפיה שנולדו כדי להשתיק את המשטרה ולהציל את ביבי ולכן החוקים האלה ייפלו. אם נצא לרחובות באלפים, הם יקשיבו לנו. פשוט תבואו להפגין ובבקשה תביאו את כל מי שאתם מכירים. תביאו דגלים. תביאו משפחה וילדים".

 

חלק מהמשתתפים החלו את ההפגנה בכיכר גורן בפתח תקווה כדי לשמור על זיקה עם המקום שהפך למזוהה איתם. "אנחנו לא עזובים את פתח תקווה", אמר מני נפתלי בדרכו להפגנה השבועית. "אנחנו עושים בתל אביב הפגנה גדולה מאוד כדי להסביר לנתניהו שהמדינה לא שלו ושהוא צריך לצאת לנבצרות. מבחינתו הוא לא משרת את העם, לא הוא ולא חברי הכנסת שלו. הממשלה לא מתפקדת ולכן אנחנו מחליפים את השלטון".


פורסם לראשונה 02/12/2017 19:50

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, אחיה ראב"ד וישי פורת
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
ההפגנה בתל אביב, הערב
צילום: בראל אפרים
מומלצים