שתף קטע נבחר

טראמפ לחץ, ירושלים תוכר כבירה: "לחדש האינתיפאדה"

ב"וושינגטון פוסט" נכתב כי "טראמפ רתח בעקבות זהירות היתר" והוא צפוי להכריז השבוע כי ארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל. אבו מאזן פתח בבליץ מדיני במטרה למנוע הכרזה כזו. חמאס: "קוראים לפלסטינים להתייצב כחומה בפני ההחלטה"

העברת השגרירות האמריקנית לירושלים צפויה להידחות שוב, אבל ביום רביעי אמור נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכריז - ירושלים היא בירת ישראל. הדיווח על כך הוביל כבר לזעם פלסטיני, וחמאס קרא היום (שבת) בעקבות זאת "לחדש את אינתיפאדת ירושלים, על מנת שהתוכנית הזו לא תעבור".

 

אבו מאזן פתח בסוף השבוע האחרון בבליץ מדיני עם מנהיגים מרחבי העולם במטרה ללחוץ עליהם כדי שימנעו הכרזה אמריקנית שמכירה בירושלים כבירת ישראל. הוא שוחח בטלפון בעניין זה בין היתר עם מלך ירדן, נשיא מצרים, אמיר קטאר ונשיא צרפת.

 

בכתבה ב"וושינגטון פוסט" נמסרו פרטים על מאחורי הקלעים של אותה החלטה. כמה מיועציו הבכירים של טראמפ לביטחון לאומי התכנסו בבית הלבן ביום שני לדיון בנושא העברת השגרירות. הציפייה של מרבית הנוכחים בדיון, לפי גורמים שהיו מעורים בשיחה, הייתה שהבית הלבן ידחה שוב את ההעברה עצמה - אבל יודיע כי טראמפ ממשיך להיות מחויב להצהרת הקמפיין שלו, לפיה מדובר בשאלה של מתי השגרירות תועבר, ולא אם היא תועבר.  

טראמפ. חמאס קורא "לחדש את אינתיפאדת ירושלים" (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ. חמאס קורא "לחדש את אינתיפאדת ירושלים"(צילום: AP)

"ואז טראמפ הגיע", נכתב באתר. השיחה ארכה פחות משעה והנשיא - שנשאר בדיון זמן ארוך יותר מהצפוי - הפך נסער ונרתח בעקבות מה שראה כזהירות יתר בירוקרטית. בסופו של דבר תוצאת הפגישה הייתה לפי הדיווחים ההצעה לדחות את העברת השגרירות, אבל למסור הצהרה פורמלית ולפי ארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל.

 

להכרזה כזו תהיה אמנם השפעה פרקטית מיידית קטנה, אבל היא למעשה תהווה שינוי לעמדה האמריקנית בת עשרות השנים הנוגעת לירושלים, לפיה מעמדה ייקבע במשא ומתן. ב"וושינגטון פוסט" נכתב כי שינוי המדיניות הזה אמנם לא ממלא את הבטחת הבחירות של טראמפ, אבל מקרב אותו לכך ומאפשר לו להראות בפני תומכיו שהוא מתנתק מהאופן שבו ממשלים קודמים עסקו בנושא.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בעקבות זאת בדף הפייסבוק שלו: "שימו לב לדברי הנשיא טראמפ משנת 2016 - דברים שיוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב. אני מקווה שנזכה לחגוג את ההודעה הרשמית לקראת חג החנוכה".

שגרירות ארה"ב בתל אביב. בינתיים אין שינוי בנוגע למעמדה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שגרירות ארה"ב בתל אביב. בינתיים אין שינוי בנוגע למעמדה(צילום: ירון ברנר)

היום הזהירו בחמאס מפני ההשלכות על הכרזה שכזו. בהודעה שפרסם הארגון הוא הבהיר כי "החלטה זו מהווה פגיעה בוטה של ארצות הברית בירושלים ומעניקה לישראל לגיטימציה בעיר". לפי ההודעה, "צעד זה הוא פגיעה בוטה גם בדין הבינלאומי לפיו ירושלים היא שטח כבוש ומספק כסות לפשעים של ייהוד העיר וגירוש הפלסטינים. אנו קוראים לבני העם הפלסטיני להתייצב כסכר בלתי חדיר וכחומה גבוהה בפני ההחלטה הזו ולחדש את אינתיפאדת ירושלים, על מנת שהתכנית הזו לא תעבור".

 

בישראל העריכו בימים האחרונים שגבוהים מאוד הסיכויים שטראמפ יודיע כבר בימים הקרובים שארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל ומתחילה בהכנות להעברת השגרירות שלה לירושלים. סגן הנשיא מייק פנס הצהיר כבר ביום רביעי שטראמפ שוקל ברצינות מתי ואיך להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים.

 

לישראל הגיע מידע שלפיו משיקולים פנימיים - בעיקר לחצים מגורמים במפלגה הרפובליקנית ומחוגים אוונגליסטים - טראמפ חושש ממצב שבו הוא יחתום שוב על הצו המאריך את אי העברת השגרירות לירושלים. ההכרה בירושלים כבירת ישראל כמחווה לרגל חגיגות ה-70 להקמת המדינה יכולה לרכך כעס אפשרי עליו בחוגים אלה במקביל לעיכוב נוסף של העברת השגרירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים