שתף קטע נבחר

בקס הכלב המשטרתי מפצח הצתות ושריפות

בקס, כלב סיור בן שנה וחצי אולף כדי לזהות חומרים דליקים והפך לכלב המשטרתי הראשון שהוכשר לאתר מוקדי שריפות. השבוע הוא יצא לראשנה לפעילות מבצעית וסייע בחקירת השריפה בחנות טמבור ביפו שבה אירע הפיצוץ ובעקבותיו נהרגו שלושה בני אדם. "בקס הוא חלק מהמשפחה שלי, יש לנו קשר מאוד חזק ואני אוהבת אותו", אומרת אביטל צוריאל, הקצינה הראשונה של מדור מפעילי בע"ח במשטרה

 

 
 
בקס, הכלב היחיד במשטרה שהוכשר לאתר מוקדי שריפה, השתתף לפני חמישה ימים בפעילות המבצעית הראשונה שלו כאשר נשלח לאתר את מוקד הבעירה בפיצוץ ביפו בו נהרגו שלושה בני אדם לאחר שהמבנה קרס עליהם.

 

בעליו של בקס, היא אביטל צוריאל (36), קצינת הדרכה בתחום הכלבנים במשטרה והקצינה הראשונה של מדור מפעילי בעלי חיים במשטרה.

 

 (צילום: דוברות המשטרה ) (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

 

חוש הריח של בקס עוזר לקדם חקירת שריפות

בקס, כלב הסיור (תקיפה) ששייך למערך הכלבנים באגף המבצעים של משטרת ישראל חנך השבוע את הפעילות המבצעית הראשונה שלו כאשר נשלח לאתר את מוקד השריפה ביפו לאחר פיצוץ העז שגבה מחיר של שלושה הרוגים בעת שחנות לחומרי הבניין קרסה ברחוב יפת.

 

"בבוקר שלאחר הפיצוץ שהחלו לחקור את מקרה השריפה, היה צורך בהגעת קצינת כלבנים והיה צורך בביצוע של סריקות כדי לקדם ולעזור לחקירה". מספרת צוריאל. "בעצם זו הפעם הראשונה שיצאתי איתו לפעילות מבצעית. מעבר לזה אי אפשר לפרט".

 

השבוע לבקס, שבסך הכל בן שנה ושמונה חודשים, היתה עבודה לא קלה. יומיים לאחר השריפה הקשה ביפו הוא נשלח לפעילות בשדרות בה גבר בן 48 נספה בשריפה ביחידת דיור. "לאחר השריפה התקשר חוקר הצתות שדיווח שיש זירה עם הרוג. הגעתי עם בקס והיו מראות לא קלים" משחזרת צוריאל. "סרקנו את הזירה והוא זיהה כמה מוקדים שבהחלט מסייעים כיום בחקירה".

 

בקס, מגוייס למשטרה כמעט מהיום בו הוא נולד. בגיל חודש וחצי התחילה צוריאל להכשיר אותו יחד יחד עם רפ"ק ערן גליק, מפקד מגמת מפעילי בעלי חיים ורס"ב איציק סיטון, כלבן במשטרת ישראל.

 

 (צילום: דוברות המשטרה ) (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

 

אולף להריח חומרים דליקים

שיטת האילוף שנמשכה חצי שנה הייתה לחשוף את בקס למגוון חומרים דליקים כמו טרמפנטין, וסולר, כאשר האילוף הוא באמצעות התניה – ברגע שבקס מזהה את החומר הדליק הוא מקבל חטיף. בהמשך השיטה מחביאים לו חומרים שרופים ומלמדים אותו שיטות סריקה. בתום הכשרתו הפך בקס לכלב הראשון במשטרה שיעודו הוא איתור מוקדי שריפות.

 

בקס גדל אצל צוריאל יחד עם שני ילדיה, אושר בן ה-7 ורעות בת ה-5 ומעבר להיותו בן בית, יחד עם משפחתה היא אילפה אותו.

 

"בקס הוא חלק מהמשפחה שלי, יש לנו קשר מאוד חזק ואני אוהבת אותו ממש. אפילו פעם אחת לבן שלי נפלה שן ובאותו יום גם לבקס נפלה שן בדיוק באותו מקום. זה הזוי. הילדים שלי היו שותפים שותפים לאימון והיו מחביאים לו פחיות עם ריח".

 

 (צילום: דוברות המשטרה ) (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )


צוריאל שמתגוררת במודיעין כיום, התגייסה למג"ב כלוחמת בשנת 2000 ושירתה בעוטף ירושלים ובהמשך יצאה לקורס נוהגי כלבי סיור. "הייתי מבין שתי הלוחמות שיצאו לקורס הזה והראשונות שעבדו על כלבות בשטח. לכלב הראשון שלי קראו בקס שתפקידו היה גילוי חומרי נפץ ואמצעי לחימה. היינו יוצאים לכל הפעילויות יחד, הוא היה השכפ"צ שלי. בקס שאיתי היום קרוי על שמו".

 

 (צילום: דוברות המשטרה ) (צילום: דוברות המשטרה )
(צילום: דוברות המשטרה )

 

בהמשך, צוריאל יצאה לקורס נוהגי כלבי הדרכה, בו למדה להכשיר כלבים עם חומרי נפץ ולפני 4 שנים הפכה למדריכה הראשונה במגמת מפעילי בע"ח. צוריאל המשיכה להתקדם ובהמשך יצאה לקורס קצינים וסיימה אותו בהצטיינות. "עברתי הרבה הכשרות ולפני חצי שנה סיימתי קורס קצינים ועכשיו אני הקצינה הראשונה של מדור מפעילי בע"ח במשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות המשטרה
בקס בפעולה
צילום: דוברות המשטרה
מומלצים