שתף קטע נבחר

בקואליציה מסתייגים מחוק ההמלצות: "לדחות בשבוע"

"כולנו" דורשת שהחוק ייכנס לתוקף רק בעוד שלושה חודשים - כך פורסם לראשונה ב-ynet - וגם בבית היהודי מסתייגים: "התזמון בעייתי מאוד". ח"כ אורן חזן: "בעיתוי הנוכחי החוק עושה נזק לליכוד". בעקבות זאת, ועל רקע חקירת ביטן, הציע השר אלקין לדחות בשבוע את ההצבעה

סערת חוק ההמלצות: ועדת הפנים של הכנסת מתכנסת הבוקר (יום א') לדיון נוסף בחוק ההמלצות שיזם ח"כ דודי אמסלם (ליכוד). אך על פי הערכות החוק לא יעלה מחר להצבעה במליאה כמתוכנן. כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בכולנו ובבית היהודי הביעו בשעות האחרונות אי נוחות מהחוק ומהיותו פרסונלי. גם העובדה שהוא מקודם בהליך בזק ומצריך גיוסים בהולים של שרים וחברי כנסת שיוטסו לארץ בחזרה מחו"ל עלולה לגרום לעיכוב. 

 

בישיבת שרינו של הליכוד, שהתכנסה במקביל לוועדת הפנים של הכנסת, הציע השר זאב אלקין לדחות את ההצבעה בשבוע. 

 

ל-ynet נודע מוקדם יותר כי חברת הקואליציה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הגישה הסתייגות שלפיה החוק ייכנס לתוקף בעוד שלושה חודשים, על מנת לוודא שלא יחול על חקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו וכדי לאפשר למשטרה לסיים את החקירה. בהמשך היא צייצה בטוויטר כי נוכח חופש ההצבעה שעליו הכריז יו"ר כולנו, התנאי שלה לתמיכה בחוק יהיה תחולתו תוך שלושה חודשים "כדי להימנע אפילו ממראית עין של חוק פרסונלי". ח"כ אורן חזן הביע אף הוא התנגדות לעיתוי אישורו של החוק. באולפן ynet אמר כי הוא "גורם נזק לליכוד ולראש הממשלה".

 

 

 

 (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
(צילום: ישי פורת)

 (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
(צילום: ישי פורת)

ועדת הפנים של הכנסת, הבוקר (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
ועדת הפנים של הכנסת, הבוקר(צילום: ישי פורת)

חברי האופוזיציה בוועדת הפנים הגישו הסתייגויות נוספות והחלו לדון בהן במטרה למשוך זמן. ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) טען: "החוק הזה סותם את הפה". הוא הקריא את ההסתייגויות במנגינת ירושלים של זהב. יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם פנה אליו: "אל תהיה ליצן, תפסיק לעשות צחוק מהכנסת". חברת מפלגתו, ח"כ יעל גרמן: "ההסתייגויות נשענות על כך שהחוק ישתנה כל הזמן. אבל יצא המרצע מן השק כשהתיקים מתבטאים בפרקליט מלווה. ידוע למי זה מכוון". אמסלם השיב לה: "זה לא נכון אבל תמשיכי לשקר, את לא מדייקת בדבריך". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) טען: "לשקר אין רגליים אבל יש לו את אמסלם".

 

ברקע כינוס הוועדה: זימונו לחקירה של ח"כ דוד ביטן, החבר בה גם הוא, נוכח חשדות לקשר בין גורמים פליליים לבין בעלי תפקידים שונים בשלטון המקומי והארצי. חקירת יו"ר הקואליציה ששוהה במתקני 433 במקום לעסוק בגיוס ח"כים להצבעה - מקשה אף היא על אישור החוק מחר.

 

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): "יש לנו בעיה עם החוק בתזמון הנוכחי. אנחנו שומעים ורואים את רחשי לב הציבור. במהות מדובר בחוק טוב אבל לא היינו מביאים חוק כזה בעצמנו. יחד עם זאת התזמון בעייתי מאוד". בבית היהודי מתייעצים בשעות האחרונות בעניין האפשרות לאפשר חופש הצבעה לאור העובדה שהוא כבר ניתן במפלגת כולנו.

 

לקראת אישור בקריאה שנייה ושלישית

לאחר שהחוק אושר בוועדת הפנים של הכנסת, שח"כ אמסלם עומד בראשה, אושר חוק ההמלצות בקריאה ראשונה בכנסת בשבוע שעבר ברוב של 46 תומכים מול 37 מתנגדים. כעת הוא חוזר לדיון בוועדה, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה.  

 

חוק ההמלצות אוסר על המשטרה לפרסם חוות דעת אם להגיש כתבי אישום לגבי חקירות שבהן יש לתיק פרקליט מלווה, ונוגעות לשחיתות ציבורית של פוליטיקאים, ראשי ערים וראשי ארגון פשיעה. עם זאת היועץ המשפטי לממשלה יוכל לבקש המלצות משטרה גם במקרה של פרקליט מלווה. בכל מקרה של המלצה לסגירת התיק תוכל המשטרה לפרסם חוות דעת. 

 

אחד השינויים שהוכנסו בנוסח ההצעה קובע כי תינתן ליועץ המשפטי לממשלה הסמכות לקבוע אם יש לפתוח בחקירת הדלפת המלצות לתקשורת. 

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, אמר באולפן ynet: "החוק הזה גרם לטלטול של כל המערכות, לאיבוד האיזונים והבלמים. החוק המושחת הזה גרם גם מצד אחד להתנהלות מופקרת של הכנסת, של הקואליציה, של אנשי ראש הממשלה, וגרם לתגובה קיצונית ולא נכונה של גורמי אכיפת החוק. זו עוד סיבה ברורה לכך שהחוק הזה צריך למות".

 

לדבריו, "חברי כנסת בקואליציה יודעים את האמת, יודעים שהחוק הזה הוא אישי פרסונלי, שאגב בכלל לא נוסח בכנסת ולא בוועדת הפנים, אלא במשרדי עורכי דין של נתניהו על ידי נתניהו. החוק הזה לא מתקן שום עוולה של אף אזרח, הוא מדבר רק לראש ממשלה, רק לנישאי עם, מה שנקרא, לא באמת משפיע על האזרח הפשוט. לכן לכולנו עדיף להפיל את הממשלה הזאת מאשר להיות שותפים לחוק הזה".

 

בדיון שנערך לפני כשבועיים דרש ח"כ בני בגין שהחוק יחול רק על חקירות שיתחילו אחרי אישורו. אילו דרישתו הייתה מתקבלת, החוק לא היה נוגע להמלצות המשטרה בעניין חקירות המתנהלות נגד נתניהו. בתגובה לסירובו של בגין הדיח אותו ח"כ דוד ביטן מחברותו בוועדה מטעם הליכוד ומינה את עצמו במקומו כחבר בוועדה, כדי להבטיח את הרוב הדרוש להצבעה.

 

אמש הפגינו עשרות אלפים בתל אביב נגד החוק והשחיתות השלטונית. כמו כן התקיימו הפגנות נגד השחיתות גם בחיפה, ירושלים, ראש פינה וערים אחרות.

 

ישי פורת השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי , "ידיעות אחרונות"
כחלון ובנט. חברי כנסת מסיעתם מסתייגים
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי , "ידיעות אחרונות"
מומלצים