שתף קטע נבחר

ביטן בחקירה: "חשוד שסייע לבכיר בארגון פשע"

יו"ר הקואליציה הגיע ללהב 433 ונחקר כעת בחשד לשחיתות בעיריית ראשון לציון. במשטרה חושדים כי בכיר בארגון פשע סייע לכיסוי חובותיו - וביטן קידם בתמורה את ענייניו. ח"כ אמסלם, המקדם עם ביטן את חוק ההמלצות: "מנסים לטרפד את החקיקה". המשטרה: "אין קשר בין חוק ההמלצות לעיתוי חקירת ביטן"

 

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

יו"ר הקואליציה בחקירה: שעתיים לאחר חשיפת תיק 1803 - פרשת החשד לשחיתות בעיריית ראשון לציון - הגיע ח"כ דוד ביטן לחקירה במשרדי יחידת להב 433 בלוד. במסגרת הפרשה נעצרו ועוכבו לחקירה הבוקר 17 איש, בחשד לקשר בין גורמים פליליים לבין בעלי תפקידים שונים בשלטון המקומי והארצי. בין היתר, נחקרו בכירים בעיריית ראשון לציון, מקורבים מאוד לח"כ ביטן מהליכוד וכן עבריין בכיר. לפי החשד, ביטן קידם עניינים שקשורים לבכיר בארגון פשיעה תמורת סיוע בהסדרי חוב לשוק האפור.

 

בסביבות השעה 7 בבוקר שוחח ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ועדכן אותו שביטן יזומן היום לחקירה. זאת, בעת שביטן מקדם בכנסת את חוק ההמלצות - שאוסר על המשטרה להמליץ לפרקליטות על הגשת כתבי אישום. בשעה 9 בבוקר צולם ביטן בכניסה לחקירה.

 

 
עורכי דין אורי בר עוז ובראנסי נדיר, שמייצגים את העבריין הבכיר החשוד בפרשה החדשה, הגיבו: "העצור מכחיש את כל המיוחס לו. בהמשך התמונה תתברר".
 

במשטרה התייחסו ברמז לעיתוי המעצרים בפרשה שקשורה להטבות שהעניקו בכירים בעירייה לגורמים עבריינים וכתבו בהודעתם כי "על מנת להעמיד דברים על דיוקם, למעלה משנה מתנהלת חקירה סמויה נגד גורמי פשיעה. היום בשעות הבוקר החל שלב החקירה הגלויה במהלכה נעצרו ועוכבו לחקירה 17 חשודים".

 

דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, אמרה בהתייחסה לעיתוי חקירתו של ח"כ ביטן כי "אין קשר בין חוק ההמלצות לבין חקירת ביטן. החקירה בנושא מתנהלת כבר יותר משנה, והיא החלה סביב גורמים פליליים בפשיעה החמורה. משם עלו חשדות שקשורים לגורמים במישור המונציפאלי והארצי. יום הפיכת החקירה מסמויה לגלויה נקבע מראש בהתאם לפרמטרים קבועים בהתפתחות החקירה והוא לא נקבע בהתאם להתפתחויות פוליטיות".

 

הדוברת לא התייחסה למיוחס לביטן וציינה בהקשר זה כי "מן הראוי שהחשוד ימסור את גרסתו קודם כל, ולאחר מכן נוכל לעדכן את הציבור. מיותר לציין שנושא של בכירים שנחקרים מתואם על ידי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, כמו במקרה הזה. יום הפיכת החקירה לגלויה הוא יום שמאות שוטרים מעורבים בו וזה לא נקבע מהיום למחר".

 

לפידות אמרה עוד בנוגע לחוק ההמלצות כי "זה לא סוד שמטרת ישראל רואה בחוק הזה חוק שיצר את ידי החוקרים ויפגע בחקירות. נצטער אם יצרו את צעדינו, אבל זה ירפה את ידינו להגיע לחקר האמת, כולל חקירות שבהן יש פרקליט מלווה".

 

ח"כ דוד אמסלם, יו"ר ועדת הפנים מהליכוד המקדם עם ביטן את חוק ההמלצות, הגיב לעיתוי חקירת ביטן ואמר: "מה שקורה כאן זה דבר חמור מאוד. יש כאן צבא עצום שכולל את כל המערכות הפוליטיות והתקשורתיות להפיל את נתניהו. משטרת ישראל צריכה לחקור כל תלונה וכל דבר שמגיע אליה, אבל מה היה קורה אם היו חוקרים את ביטן עוד יומיים? מישהו כאן מנסה לטרפד את החקיקה".

הכניסה לעיריית ראשון לציון, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הכניסה לעיריית ראשון לציון, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה כי "העירייה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם גורמי אכיפת החוק ומסייעת ככל יכולתה לסייע להם לבצע את עבודתם. נדגיש כי כל אגפי העירייה עובדים כרגיל וממשיכים לספק שירות מלא לתושבי העיר".

 

במהלך אוקטובר דווח כי נבדק האופן שבמהלכו כיסה ביטן את חובותיו. במסגרת חקירות שמנהלת יחידת להב 433 בעניינים שונים הקשורים בעיריית ראשון לציון, זומנו למשטרה כמה גורמים שמסרו עדות, ומהם הגיע מידע על הדרך שבה לכאורה החזיר את הכסף.

 

חובותיו של ביטן הצטברו בתקופה שבה כיהן כיו"ר קבוצת הכדורגל של עירוני ראשון לציון. ביטן, התברר, הסתבך עם השוק האפור לאחר שלווה כספים לטובת המועדון. בהמשך הועברו לפריטה בשוק האפור המחאות שמסרו לטובת עמותת הכדורגל הורים של ילדים שמשחקים באגודה. על פי הערכה, חובותיו של ביטן לשוק האפור הגיעו למיליוני שקלים. הוא, מנגד, טען שהחוב הגיע לכדי 600 אלף שקל בלבד והקפיד לומר כי כיסה את חובותיו בעצמו ובאמצעות משפחתו.

 

אז מסר ביטן בתגובה: "אין לי בעיה שיעשו בדיקה ויחקרו כל מה שהם רוצים. זה חומר ממוחזר. הייתה חקירה ב-2010, נשאלתי ועניתי על הכול. אין שום מידע חדש. אותו אחד שמעביר חומרים למשטרה הוא אדם שאין לי כל היכרות איתו. אני רק יכול לומר שהעיתוי של כל הסיפור הזה לא מקרי. יחד עם זאת, אף אחד לא ירפה את ידיי ואמשיך לייצג את בוחרי נאמנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
ח"כ דוד ביטן
צילום: יריב כץ
מומלצים