שתף קטע נבחר

עימותים בוועדה ומאות הסתייגויות: דיון על חוק ההמלצות

פיליבסטר בוועדת הפנים: חברי האופוזיציה מקריאים מאות רבות של הסתייגויות לחוק. יו"ר הוועדה אמסלם לח"כ בירן: "אל תפריעי לי". בירן: "אל תפריע למדינה". צפו: ח"כ מיקי לוי מקריא הסתייגויות לפי "ירושלים של זהב"

יותר ויותר חברי כנסת מהקואליציה מסתייגים מחוק ההמלצות שהיה אמור לעלות מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית במליאה - אבל אלו שמביעים רשמית את ההסתייגויות שלהם הם חברי האופוזיציה, בפיליבסטר בוועדת הפנים. במטרה למשוך זמן הגישו חברי האופוזיציה מאות רבות של הסתייגויות - והם מקריאים אותן בזו אחר זו. ynet העביר שידור חי מוועדת הפנים.

 

חבר הכנסת מיקי לוי מיש עתיד החליט לתבל מעט את קריאה ההסתייגויות ולרגע אחד עשה זאת במנגינת השיר "ירושלים של זהב". יו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), ממקדמי חוק ההמלצות לצד יו"ר הקואליציה דוד ביטן שנחקר בפרשת השחיתות בראשון לציון, ענה לו: "אל תהיה ליצן, תפסיק לעשות צחוק מהכנסת". חברי האופוזיציה הגיבו: "אתה עושה צחוק".

 

ועדת הפנים, הבוקר (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
ועדת הפנים, הבוקר(צילום: ישי פורת)

 

בסך הכול הגישו חברי יש עתיד יותר מ-500 הסתייגויות, המחנה הציוני הגיש כ-200 הסתייגויות ומרצ כ-100 הסתייגויות נוספות. במהלך הישיבה התעמת יו"ר הוועדה אמסלם לא פעם עם אנשי האופוזיציה. "ח"כ מיכל בירן, אל תפריעי לי", אמר - וחברת הכנסת מהמחנה הציוני ענתה: "אל תפריע למדינה. אתה צריך להתבייש במה שאתה עושה למדינה". אמסלם ענה: "איזו חצופה".

 

בתחילת הדיון אמר ח"כ מיקי לוי כי "החוק הזה סותם את הפה. אני רוצה להקריא את כל ההסתייגויות". חברת סיעתו יעל גרמן הוסיפה: "ההסתייגויות נשענות על כך שיצא המרצע מן השק בחוק הזה. הדאגה לציבור מתבטאת באותם חקירות שבהן יש פרקליט מלווה". אמסלם ענה: "זה לא נכון, אבל תמשיכי לשקר. סליחה, את לא מדייקת בדברייך". ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני הגיב: "לשקר אין רגליים, אבל יש לו את אמסלם". בשלב מאוחר של כינוס הוועדה הודיע אמסלם על הפסקה של 10 דקות. הוא נשאל מדוע והשיב: "כי אני צריך". 

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) החליף את אמסלם בתפקיד יו"ר הוועדה לאחר כמה שעות של דיון. לדבריו, "אני חושב שסוף סוף ההפגנות מתחילות להשפיע. סוף סוף רואים הנהגת אופוזיציה לוחמת, במקום לטוס לחו"ל". ח"כ גרמן השיבה: "אנחנו עושים את תפקידנו נאמנה". ח"כ אילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "זה חוק בזוי. ח"כ אמסלם הקשיב, אתה בא להפריע".

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, בכולנו ובבית היהודי הביעו אי נוחות מהחוק ומהיותו פרסונלי. גם העובדה שהוא מקודם בהליך בזק ומצריך גיוסים בהולים של שרים וחברי כנסת שיוטסו לארץ בחזרה מחו"ל עלולה לגרום לעיכוב.

 

בישיבת שרינו של הליכוד, שהתכנסה במקביל לוועדת הפנים של הכנסת, הציע השר זאב אלקין לדחות את ההצבעה בשבוע.

 

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הגישה הסתייגות שלפיה החוק ייכנס לתוקף בעוד שלושה חודשים, על מנת לוודא שלא יחול על חקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו וכדי לאפשר למשטרה לסיים את החקירה. בהמשך היא צייצה בטוויטר כי נוכח חופש ההצבעה שעליו הכריז יו"ר כולנו, התנאי שלה לתמיכה בחוק יהיה תחולתו תוך שלושה חודשים "כדי להימנע אפילו ממראית עין של חוק פרסונלי". ח"כ אורן חזן הביע אף הוא התנגדות לעיתוי אישורו של החוק. באולפן ynet אמר כי הוא "גורם נזק לליכוד ולראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישי פורת
הדיון בוועדת הפנים
צילום: ישי פורת
מומלצים