שתף קטע נבחר

עובדת Forever 21 בארה"ב צולמה בשירותי העובדים ותובעת שני מיליון דולר

עובדת לשעבר ברשת האופנה גילתה קטע וידאו באינטרנט, המציג אותה בעת שימוש בחדר השירותים של העובדים. היא הגישה תביעה נגד הרשת בסך 2 מיליון דולר על רשלנות, וציינה כי נגרמו לה "נזקים רגשיים קיצוניים". ברשת הגיבו: "נחפש את האחראים למעשה המחריד"

עובדת לשעבר ברשת Forever 21 (פוראבר 21) תובעת את רשת האופנה בסכום של לפחות 2 מיליון דולר, בטענה כי החברה לא מנעה הצבת מצלמות נסתרות בחדר השירותים של העובדים בחנות של הרשת בפרובידנס, רוד איילנד, כך מדווח ה- "Women’s Wear Daily".

 

חייכו למצלמה: כך תדעו איפה ומתי מותר למעסיק לצלם אתכם בעבודה

 

האישה, שעבדה בחברה ב-2011 כאשר התרחשה התקרית לטענתה, תובעת את הרשת בעוון רשלנות וחדירה לפרטיות. על פי הדיווח, העובדת לשעבר הגישה תלונה בבית המשפט הפדרלי של ניו יורק, בטענה כי סרט וידיאו המציג אותה בעת שימוש בחדר השירותים של העובדים עלה ב"מספר רב של פלטפורמות אתרי אינטרנט פורנוגרפיים".

 

נראה כי קטע הוידיאו שעלה לרשת האינטרנט, הוא מה שגרם לעובדת בכלל להבין שהוצבו מצלמות באותם חדרי שירותים.

 (צילום: יוני טובלי ושוקה כהן) (צילום: יוני טובלי ושוקה כהן)
(צילום: יוני טובלי ושוקה כהן)

הרשת בארה"ב: נמשיך לחפש את האחראים למעשה הנורא

בעוד שלא ברור עדיין האם Foerver 21 היתה מודעת אי פעם להצבת המצלמות, העובדת (שהעדיפה שלא להזדהות) מטילה את האחריות המלאה על הרשת בטענה כי היא "באופן רשלני וחסר אחריות, אפשרה לאנשים שזהותם לא ידועה לתובעת, להיכנס לחדר ההלבשה של העובדים ולחדר השירותים של העובדים, הממוקמים בחנות".

 

העובדת טוענת בנוסף כי ההופעה של קטע הוידיאו ברשת "גרמה ותמשיך לגרום לה מתח רגשי עצום ובושה". על פי הדיווח, הטענה של התובעת היא לסבל המתבטא ב"נזקים רגשיים קיצוניים" ולכן הציבה את סכום התביעה על 2 מיליון דולר.

 

לפי הדיווח, הדוברת של הרשת סירבה להגיב באופן ישיר לגבי התביעה, אך התייחסה למדיניות החברה כלפי המקרה: "ברצוננו להבהיר כי Forever 21 לוקחת את פרטיות עובדיה ברצינות רבה. יש לנו אפס סובלנות כלפי כל סוג של התנהגות לא הולמת, ואנחנו מחויבים להפיכת Forever 21 למרחב בטוח עבור כל העובדים, ללא יוצאים מן הכלל. חקרנו באופן פעיל את הנושא, יחד עם רשויות אכיפת החוק, הצוות המשפטי שלנו, וצוותי חקירה כלל-ארציים. אנחנו מחויבים לעובדים שלנו ונמשיך לחפש את האחראים למעשה מחריד זה".

 

 

ואיפה כן מותר לצלם אותנו בעבודה?

עו"ד הדס רקח-דביר, ראש תחום דיני עבודה במשרד שבלת ושות׳, מבחינה בין המרחבים השונים בהם יש ציפייה שונה לפרטיות:

 

צילום בחדר השירותים או במלתחות- יוצר פגיעה חמורה, שלא ניתן להעלות על הדעת אינטרס ארגוני אשר יכול להצדיקו ולפיכך הינו אסור.

 

אזורים בהן מותרת הכניסה לעובדים בלבד - צילום מתחם, חדר, או עמדת עבודה בהם שוהה העובד לשם ביצוע עבודתו ואשר אינו פתוח לכניסה חופשית של הציבור- העובד רשאי לצפות למרחב פרטי שיהיה חופשי ממעקב קבוע. בעמדות אלה יהיה ניתן להציב התקנת מעקב קבוע רק לשם השגת תכלית בעלת חשיבות ציבורית ממשית או שהתועלת ממנה למעסיק תעלה משמעותית על הפגיעה החמורה בפרטיות העובד, ובכל מקרה בידיעת העובד.

 

צילום במשרד ובכל עמדה בה מתמצה העבודה בפעילות משרדית רגילה - לרוב יהיה קשה להצביע על אינטרס של המעסיק אשר יצדיק הפעלת מצלמות באזורים אלו. גם משרד משותף או עמדה משותפת אותם חולק עובד עם אחרים אינו מבטל את ציפייתו הסבירה של העובד לפרטיות.

 

צילום באזור המוגדר כאזור מנוחה - ציפיית העובד לפרטיות היא גבוהה יותר ולכן במבחן המידתיות ניתן יהיה להצדיק צילום בו רק למטרה חיונית ביותר, ובמתכונת מצומצמת. דוגמאות לאזורי מנוחה: מטבחון, חדר אוכל או כל מתחם אחר שאינו זירת ביצוע העבודה אינו פתוח לקהל הלקוחות ומשמש את העובדים לצורך הפסקה משגרת העבודה, בין אם הוגדר כך במפורש ובין שמשמש לכך בפועל.

 

צילום בחלל עבודה סגור לציבור, אשר העבודה בו חורגת מפעילת משרדית שגרתית-  באזורים אלו ניתן להעלות על הדעת אינטרסים רבים ומגוונים יותר אשר עשויים להצדיק מעקב קבוע אחר העובדים כגון: פיקוח על עבודה בפס ייצור, שמירת שלומם של פועלים, בקרת איכות של מוצר רגיש או בעל פוטנציאל נזק, הגנה על כספת, מלאי יקר או מערכות רגישות וכו'. אולם יש לוודא כי אין אמצעי פוגעני פחות להשגת מטרות אלו.

 

צילום באזורים ציבוריים- אזורים ציבוריים אינם אזורים בהם יש לייחס לעובדים ציפייה להגנה מוגברת על פרטיותם ולכן שימוש במצלמות למטרות לגיטימיות הוא סביר ביותר, בתנאי שיבוצע במידתיות ותוך יידוע הולם. דוגמאות לאיזורים ציבוריים: מסדרונות, מבואות הכניסה למשרד וכל מתחם בעסק הפתוחים ללקוחות ולציבור הרחב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוני טובלי ושוקה כהן
צילום: יוני טובלי ושוקה כהן
מומלצים