שתף קטע נבחר

ראש העיר ראשל"צ חשוד בשוחד: "תמונה עגומה ומדאיגה"

בזה אחר זה מובאים לבית המשפט החשודים שנעצרו במסגרת פרשת השחיתות בעיריית ראשל"צ, בהם גם ראש העיר דב צור והמשנה שלו אייל מושיוב שחשודים בעבירות שוחד ומרמה. השופט האריך את מעצרו עד יום חמישי ואמר: "חשד שצור פעל לאורך השנים כדי להסתיר את מעשיו". במקביל, נמשכת חקירת ביטן

 

ראש העיר ראשון לציון דב צור הוא הבכיר בעירייה שנמנה עם שורת העצורים והמעוכבים לחקירה בפרשה 1803, שהפכה הבוקר (יום א') לגלויה. השופט עמית מיכלס האריך את מעצרו של צור עד ליום חמישי ואמר בדיון: "התמונה המצטיירת בחודשים האחרונים עגומה ומדאיגה. מדובר בחשדות בלבד ולכן אין לחרוץ גורלות". המשטרה טוענת כי צור ניצל את מעמדו כראש העיר כדי לקדם אינטרסים של אחרים תמורת טובות הנאה.

 

צור חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. השופט אמר כי "בחלקים רבים מחקירתו, תשובותיו אינן עולות בקנה אחד עם חומר החקירה בתיק זה בלשון המעטה. לא ניתן להתעלם מהעובדה שישנו חשד שהחשוד עשה לאורך השנים מעשים שנועדו להסתיר את מעשיו, לרבות מעשים הקשורים לחקירה".

ראש העיר ראשל"צ דב צור בהארכת המעצר (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ראש העיר ראשל"צ דב צור בהארכת המעצר(צילום: יריב כץ)

השופט ציין גם כי יש חשד לשיבוש חקירה שנעשה, "בין אם בעצמו ובין אם מטעמו ואם למענו". השופט אמר עוד כי על אף שמדובר בראש עיר מכהן ללא עבר פלילי, עדיין יש להאריך את מעצרו. עורכי הדין גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי המייצגים את צור מסרו בשמו כי הוא מכחיש בתוקף את החשדות. "כל פעילותו של דב צור לאורך השנים הייתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. נושא ניגוד העניינים המיוחס לראש העיר נבחן בזמן אמת על ידי היועצת המשפטית הראשית של העירייה שקבעה בצורה מפורשת בכתב כי לא נפל כל דופי בהתנהלות ראש העיר וכי לא היה במצב של ניגוד עניינים. אנו בטוחים כי הדברים יתבהרו בהמשך הדרך", אמרו עורכי הדין.

 

בכיר נוסף בעירייה שנעצר הוא המשנה לראש העיר אייל מושיוב המשתייך לסיעתו של צור במועצת העיר. הוא חשוד בקבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ובית המשפט האריך את מעצרו גם כן עד ליום חמישי. השופט אמר על החשוד, שמיוצג על-ידי עורך הדין שרון קינן, כי יש חשש לשיבוש חקירה וניתן להצביע על פעולה שעשה מושייב, שמטרתה על פי החשד היא להסתיר את מעשיו. כמו כן, נעצר עובד עירייה החשוד במתן שוחד לאיש ציבור. על פי נציג המשטרה בדיון שנערך בבית המשפט, השוחד ניתן בשנים האחרונות. הוא מיוצג על ידי עורכי הדין שחר חצרוני ויהלי שפרלינג ומעצרו הוארך בשלושה ימים.

 

חשוד נוסף שהובא להארכת מעצר הוא בכיר בארגון פשיעה שחשוד במתן שוחד ליו"ר הקואליציה דוד ביטן, במהלך כהונתו בעיריית ראשון לציון. בית המשפט האריך את מעצרו עד ליום חמישי. סניגוריו, עורכי הדין נדיר בראנסי ואורי בר-עוז מסרו בתגובה: "החשוד הכחיש. הוא לא בכיר בארגון פשיעה והוא מכחיש כל קשר עם דוד ביטן". עורכי הדין ביקשו לאסור את פרסום שמו והוטל על כך עיכוב ביצוע.

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

נציג המשטרה בדיון התייחס באופן כללי לשאר העצורים: "העבירות המיוחסות לחשודים הן לקיחת שוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ועוד. הפעילות העבריינית מתמשכת על פני שנים והיא רחבת היקף. בעבירות חמורות של שוחד ומרמה קיים עניין ציבורי רב בגילויין, בוודאי כשהן מבוצעות על ידי אישי ציבור בכירים ואנשי עסקים. העבירות גורמות נזק תדמיתי רב למדינת ישראל".

 

נציג המשטרה הוסיף כי "מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת. יש לנו פעולות חקירה רבות שתכליתן הגעה לחקר האמת. בית המשפט ימצא כי התשתית העובדתית שהתגבשה עברה את משוכת החשד הסביר ואף מעבר לכך. הגענו לכלל החלטה שאפשרות המעצר היא היחידה במקרה זה, מתוך רצון להגיע לחקר האמת. בפרשה מורכבת זו ישנם מעורבים הקשורים זה בזה".

 

עורך הדין טל שפירא, שמייצג את צור, שאל בדיון את נציג המשטרה: "אתה מכיר את זה שבזמן אמת ניתנה חוות דעת של העירייה שקבעה שצור לא היה בניגוד עניינים בקשר לעסקת אגמים?".

נציג המשטרה: "אני יודע שהיו חוות דעת".

עו"ד שפירא: "אתה מכיר את זה שהוא לא השתתף בכלל בישיבות שעסקו בנושא?".

נציג המשטרה: "אני יודע שבחלק מהישיבות היה במקומו ממלא מקום. בחלק מהישיבות הוא נכח, גם אם לא לאורך כל הישיבות. הוא מסר גרסה ותשובותיו אינן עולות בקנה אחד עם חומר החקירה. אנו מבקשים שמונה ימים".

עורכי הדין שחר חצרוני, גיל דחוח, טל שפירא ויהלי שפרלינג (צילום: מוטי קמחי, עידו ארז, ישראל יוסף, שאול גולן) (צילום: מוטי קמחי, עידו ארז, ישראל יוסף, שאול גולן)
עורכי הדין שחר חצרוני, גיל דחוח, טל שפירא ויהלי שפרלינג(צילום: מוטי קמחי, עידו ארז, ישראל יוסף, שאול גולן)
 

עורך הדין שפירא אמר בדיון: "מדובר בחקירה שרובה ככולה היא של אירועים מהעבר שנבדקו הן על ידי מבקר המדינה והן על ידי פרסומים בתקשורת. יש חוות דעת לפיה אין ניגוד עניינים בפרשה וראש העיר לא נכח בישיבות. המעורבות בעסקה הטיבה והעשירה את קופת העיר ובוודאי לא הטיבה עם היזם. מדובר באדם שמכהן שנים רבות בתפקיד, ללא רבב ומעולם לא נחשד בדבר". 

 

18 איש נעצרו

לפני צור התקיים דיון הארכת מעצר בעניינם של שני חשודים ששמם נאסר לפרסום עד מחר. החשוד הראשון הוא אביה של מקורבת ליו"ר הקואליציה דוד ביטן, שחשוד גם הוא בפרשה. נציג המשטרה אמר בדיון כי החשוד הכחיש את המיוחס לו, אך גרסתו מסבכת אותו. "האנשים שהיה עמם בקשר ברי השפעה", אמר נציג המשטרה. אישה שמקורבת מאוד לביטן נחקרה באזהרה במשטרה במסגרת הפרשה. עורך הדין צדוק חוגי שמייצג אותה מסר תגובה: "המעצר היה אמצעי לחץ פסול עליו. היא שיתפה פעולה באופן מלא ואנחנו סמוכים ובטוחים שכמו שזה התחיל כך זה יסתיים, בקול ענות חלושה".

 

השופט עמית מיכלס ציין את החשדות נגד החשוד, המיוצג על-ידי עורך הדין גיל דחוח. "הוא חשוד במתן שוחד, הלבנת הון ועוד וקיים חשד סביר בעוצמה גבוהה ביותר הקושר אותו למיוחס לו. נעשו ניסיונות לשבש חקירה ולהסתיר מעשיו ולכן אני מאריך את מעצרו ב-12 ימים", אמר השופט.

עיריית ראשל"צ, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
עיריית ראשל"צ, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

עורכי הדין גיל דחוח וגלית רוטנברג המייצגים את האב מסרו בתגובה: "הוא נקלע שלא בטובתו למאבק כוחות בין רשויות האכיפה לאישי ציבור שהיו אמורים להכריע היום בחוק ההמלצות, בניגוד לאינטרס של רשויות האכיפה. מרשנו משתף פעולה באופן מלא למרות שעד עתה בחרו החוקרים לא לעמת אותו עם הראיות נגדו וגם לא עם מרבית החשדות הנטענים. אנחנו מאמינים שכשתתפזר העננה והאינטרסים החיצונים לפרשה הזו ינוטרלו, הפרשה הזו תיראה שונה לחלוטין והציבור ידע את האמת".

 

מעצרו של חשוד נוסף, שגם שמו אסור בפרסום, הוארך בשלושה ימים. על החשוד, איש עסקים, אמר השופט כי החשד הסביר נגדו בעוצמה גבוהה. סעיפי החשדות הם מתן שוחד, הלבנת הון, קשירת קשר וקבלת דבר במרמה".

 

הפרשה המסועפת נחקרת לפי המשטרה כבר כשנה וחצי ומעורבים בה גורמי פשיעה ובכירים בעיריית ראשון לציון. במסגרת הפרשה נעצרו ועוכבו הבוקר לחקירה 18 איש, בהם גם ח"כ דוד ביטן (הליכוד) שחשוד בקבלת שוחד. פרט אליו נחקרו גם כמה ממקורביו וכן עבריין בכיר. לפי החשד, לאורך תקופה ממושכת קידם ח"כ ביטן אינטרסים בראשון לציון שקשורים לבכיר בארגון פשיעה, תמורת סיוע בהסדרי חוב בשוק האפור.

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

ל-ynet נודע כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר באופן אישי כבר לפני חודש וחצי את חקירתו של ביטן, ואת מועד גבייתה הבוקר. גורמי אכיפה בכירים אמרו בהקשר זה כי "מתברר שאין כל קשר בין המהלכים שיש עתה בכנסת לקראת אישור חוק ההמלצות לבין מועד החקירה היום". גורמי האכיפה הבהירו כי ביטן חשוד שסייע להטות מכרזי בנייה בעירייה, ועשה מהלכים לא חוקיים לכאורה בתמורה לפעילות של גורמים עבריינים שחילצו אותו מהחובות הכבדים שבהם הסתבך בעבר.

 

במשטרה ציינו בצהריים כי עשרה מהנחקרים נעצרו לחקירה באזהרה ושבעה עוכבו לחקירה. הנחקרים חשודים במעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, עבירות לפי חוק מע"מ ועבירות נוספות. את החקירה מנהלת המשטרה בשיתוף רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

עוד אמרו במשטרה כי החקירה "מתמקדת בתופעת השחיתות הציבורית. החקירה הסמויה החלה בעקבות פיקוח על פעילות פלילית בקרב גורמים העוסקים בפשיעה חמורה, שזוהו כמי שנכנסו לוואקום שנוצר לאחר סיכולי עומק בארגוני הפשיעה הגדולים בישראל. במהלך החקירה הסמויה נחשף שיתוף פעולה לכאורה בין גורמי פשיעה חמורה אלה לבין בכירים ברשויות מקומיות שונות וכן ברמה הארצית. עם מעצרם של החשודים, נערכו חיפושים בבתיהם ומשרדיהם וכן מתבצעת אכיפה כלכלית נרחבת".

הכניסה לעיריית ראשון לציון, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הכניסה לעיריית ראשון לציון, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, התייחסה לעיתוי חקירתו של ח"כ ביטן ואמרה כי "אין קשר בין חוק ההמלצות לבין חקירת ביטן. החקירה בנושא מתנהלת כבר יותר משנה, והיא החלה סביב גורמים פליליים בפשיעה החמורה. משם עלו חשדות שקשורים לגורמים במישור המוניציפלי והארצי. יום הפיכת החקירה מסמויה לגלויה נקבע מראש בהתאם לפרמטרים קבועים בהתפתחות החקירה והוא לא נקבע בהתאם להתפתחויות פוליטיות".

 

במהלך אוקטובר דווח כי נבדק האופן שבמהלכו כיסה ביטן את חובותיו, שהצטברו בתקופה שבה כיהן כיו"ר קבוצת הכדורגל של עירוני ראשון לציון. ביטן, התברר, הסתבך עם השוק האפור לאחר שלווה כספים לטובת המועדון. בהמשך הועברו לפריטה בשוק האפור המחאות שמסרו לטובת עמותת הכדורגל הורים של ילדים שמשחקים באגודה. על פי הערכה, חובותיו של ביטן לשוק האפור הגיעו למיליוני שקלים. הוא, מנגד, טען שהחוב הגיע לכדי 600 אלף שקל בלבד והקפיד לומר כי כיסה את חובותיו בעצמו ובאמצעות משפחתו.

 

אז מסר ביטן בתגובה: "אין לי בעיה שיעשו בדיקה ויחקרו כל מה שהם רוצים. זה חומר ממוחזר. הייתה חקירה ב-2010, נשאלתי ועניתי על הכול. אין שום מידע חדש. אותו אחד שמעביר חומרים למשטרה הוא אדם שאין לי כל היכרות איתו. אני רק יכול לומר שהעיתוי של כל הסיפור הזה לא מקרי. יחד עם זאת, אף אחד לא ירפה את ידיי ואמשיך לייצג את בוחרי נאמנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים