שתף קטע נבחר

ראש העיר ראשל"צ אמר בעבר על ביטן: "חילץ אותנו מלא מעט פלונטרים"

ביוני 2015 נפרדה עיריית ראשל"צ מדוד ביטן, ששימש כסגן ראש העיר, לאחר שנבחר לכנסת. ראש העיר דב צור, שנעצר בפרשת השחיתות בחשד לעבירות שוחד ומרמה, שיבח את ביטן: "למרות ריבים וצעקות, הניסיון שלו אפשר לי לתת לו לעסוק בנושאים מורכבים". אחרי יותר מ-13 שעות: הסתיימה חקירת ביטן

 

דב צור וביטן ב-2013 (צילום: קובי קואנקס) (צילום: קובי קואנקס)
דב צור וביטן ב-2013(צילום: קובי קואנקס)

"למרות העובדה שאף פעם לא היינו באותה רשימה, נוצרה חברות שקשה לי להסביר אותה במילים". את הדברים הללו אמר ביוני 2015 ראש העיר ראשון לציון דב צור, למי ששימש אז כסגנו, דוד ביטן, כיום יו"ר הקואליציה .

 

הדברים נאמרו באירוע פרידה שערכו בעירייה לביטן לאחר שנבחר לרשימת הליכוד בכנסת. אחרי יותר מ-13 שעות הסתיימה חקירתו של יו"ר הקואליציה בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. במקביל, צור שנעצר, וחשוד גם כן בעבירות שוחד ומרמה, נשלח למעצר עד ליום חמישי. הבוקר נעצרו ועוכבו לחקירה 17 איש בחשד לשחיתות בעיריית ראשון לציון, בהם בכירים בעירייה וראש ארגון פשע.

 

באירוע לפני שנתיים וחצי סיפר צור כי הכיר את ביטן בשנת 1993 כשנבחר לראשונה למועצת העיר בזמן שביטן כבר היה במועצה. "דוד מתנהל בפקחות, בשכל חריף וגם בחברות שהתגבשה ברגעי מבחן. העבודה המשותפת שלנו הייתה רצופה בריבים וצעקות עד לב השמיים, אבל זה תמיד נגמר בידידות טובה", אמר ראש העיר לחברו.

 

צור המשיך לשבח את ביטן: "בתפקיד ראש העיר צריך להיות מסוגל להאציל סמכויות. הניסיון של דוד אפשר לי לתת לו לעסוק בנושאים מורכבים, שדוד הצליח בפקחות לחלץ אותנו מלא מעט פלונטרים".

 

צור מובא לדיון בהארכת מעצרו, היום (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
צור מובא לדיון בהארכת מעצרו, היום(צילום: יריב כץ)

ביטן הבוקר, בדרכו למשרדי להב 433 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ביטן הבוקר, בדרכו למשרדי להב 433(צילום: יריב כץ)
 

צור איחל הצלחה לביטן ואמר: "אין יותר מתאים ממנו להיות חבר כנסת. כנסת ישראל תהנה ממנו בגדול ואזרחי ישראל ייהנו ממנו בגדול. אנחנו שמחים בשביל דוד, אבל קצת עצובים בשבילנו".

 

החקירה נפתחה מחדש

במהלך חודש אוקטובר האחרון דווח כי חודשה החקירה המשטרתית בעניינו של ביטן, שנסגרה לפני כחמש שנים. החוקרים בדקו בין השאר איך ביטן כיסה את חובותיו, שנוצרו בתקופה שבה כיהן כיו"ר קבוצת הכדורגל של עירוני ראשל"צ. ביטן, התברר, הסתבך עם השוק האפור לאחר שלווה כספים לטובת המועדון.

 

במסגרת החקירות שמנהלת יחידת להב 433 בעניינים שונים הקשורים בעיריית ראשון לציון, זומנו למשטרה כמה גורמים שמסרו עדות, ומהם הגיע מידע על הדרך שבה לכאורה החזיר ביטן את הכסף. על פי הערכה, חובותיו של ביטן לשוק האפור הגיעו למיליוני שקלים. הוא, מנגד, טען שהחוב הגיע לכדי 600 אלף שקל בלבד והקפיד לומר כי כיסה את חובותיו בעצמו ובאמצעות משפחתו.

 

היום בסביבות השעה 7:00 בבוקר שוחח ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ועדכן אותו שביטן יזומן היום לחקירה. זאת, בעת שביטן מקדם בכנסת את חוק ההמלצות - שאוסר על המשטרה להמליץ לפרקליטות על הגשת כתבי אישום.

 

במשטרה התייחסו ברמז לעיתוי המעצרים בפרשה שקשורה להטבות שהעניקו בכירים בעירייה לגורמים עבריינים, וכתבו בהודעתם כי "על מנת להעמיד דברים על דיוקם, למעלה משנה מתנהלת חקירה סמויה נגד גורמי פשיעה. היום בשעות הבוקר החל שלב החקירה הגלויה במהלכה נעצרו ועוכבו לחקירה 17 חשודים".

 

ביטן התייחס בחודש אוקטובר לבדיקה בעניינו: "אין לי בעיה שיעשו בדיקה ויחקרו כל מה שהם רוצים. זה חומר ממוחזר. הייתה חקירה ב-2010, נשאלתי ועניתי על הכול. אין שום מידע חדש. אותו אחד שמעביר חומרים למשטרה הוא אדם שאין לי כל היכרות איתו. אני רק יכול לומר שהעיתוי של כל הסיפור הזה לא מקרי. יחד עם זאת, אף אחד לא ירפה את ידיי ואמשיך לייצג את בוחרי נאמנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי קואנקס
צור וביטן ב-2013
צילום: קובי קואנקס
מומלצים