שתף קטע נבחר

שחיתות בראשל"צ: חובות לשוק אפור, קידום קרקעות וכספים בחשבון המקורבת לביטן

יו"ר הקואליציה חשוד כי לאחר שלווה כספים בשוק האפור עבור קבוצת הכדורגל העירונית, הוא עזר לקדם מכירת קרקעות עבור איש קש שייצג בן למשפחת פשע. במשטרה חושדים שמאות אלפי שקלים הגיעו לחשבונה של מקורבת לו. ראש העיר דב צור נותר במעצר. ביטן אחרי החקירה: "סומך על מערכת אכיפת החוק"

 

פרשת השחיתות שהתפוצצה אתמול בבוקר (א') בקול תרועה רמה הובילה לרעידת אדמה של ממש בעיריית ראשון לציון. יו"ר הקואליציה דוד ביטן, ששימש כסגן ראש העיר, נחקר במשך יותר מ-13 שעות במשרדי להב 433 בחשד לעבירות חמורות כמו שוחד, מרמה והפרת אמונים. הפרשה הסתעפה עוד יותר עם מעצרו של ראש העיר של ראשל"צ דב צור שחשוד בעבירות דומות. ביטן אמר אמש עם צאתו מהחקירה: "אני סומך על מערכת אכיפת החוק ואני לא מדבר על החקירה ולא תוקף את המשטרה. אני גם לא שוקל להתפטר מהכנסת".

 

במשטרה הבהירו אתמול בבוקר כי לחוק ההמלצות אין כלל קשר לחקירה ונטען כי היא החלה כבר לפני יותר משנה והייתה סמויה עד כה. לפי החשד, תחילת הפרשה אי שם בשנת 2008 כשביטן, ששימש גם כיו"ר קבוצת הכדורגל בעיר, הסתבך עם השוק האפור בגלל הלוואות שלקח עבור הקבוצה.

 

ביטן היה שרוי בחובות כספיים גדולים ולפי החשד עזר לקדם מכירת קרקעות לאיש עסקים ב"מתחם האלף", מתחם בנייה גדול במערב העיר שאמור לשנות את פניה. החשד הוא שאיש העסקים היה למעשה "קוף", מעין איש קש, שייצג בן למשפחת פשע שנעצר גם הוא בפרשה ושמו אסור בפרסום.

ביטן יוצא מהחקירה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
ביטן יוצא מהחקירה(צילום: יובל חן)
 

ביטן עם שובו לביתו בראשון לציון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ביטן עם שובו לביתו בראשון לציון(צילום: מוטי קמחי)

 

ביטן קיבל לכאורה "גב" מהמשפחה כדי שלא יאוים, ובתמורה הוא קידם את הפרויקטים הללו. מלבד זאת, יו"ר הקואליציה החזיק אז גם בתפקיד בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה וחשוד שקידם עניינים של מקורבים אחרים על-ידי מתן אישורי בנייה. עובד עירייה שנעצר בפרשה, ששמו גם אסור בפרסום, הוא זה שתיווך לכאורה בין ביטן למקורבים שהיו להם בעיות הקשורות לבנייה, וכל זאת לכאורה במטרה לפתור את בעיית החובות של ביטן.

 

חשודה נוספת בפרשה היא אישה המקורבת מאוד לחבר הכנסת הבכיר מהליכוד. לביטן עצמו היה חשבון מעוקל, אז לפי החשד הוא פתח חשבון על שמה של האישה ולשם הועברו הכספים כדי שיועברו לבסוף לכיסוי החובות בשוק האפור. האישה עצמה טענה שלא ניהלה את החשבון וביטן היה המוציא והמביא. לפי החשד, בכל פעם שהופקדו כספים היה מדובר במאות אלפי שקלים.

 

חשד: צור תמך מאחורי הקלעים

מעורב נוסף בפרשה הוא ראש העיר דב צור שמעצרו הוארך עד ליום חמישי. צור חשוד בפרשת אולמי LAGO ונטען כי אפשר מכירת קרקע ליזם שהוא מקורב אליו. חשד החוקרים הוא שהקרקע שעליה נבנה האולם נקנתה במחיר זול יותר וצור, שלא השתתף בישיבות בשל ניגוד עניינים, תמך מאחורי הקלעים במכירת הקרקע ליזם שהוא חברו של ראש העיר.

צור וביטן. יש חשד שהקרקע שעליה נבנה האולם נקנתה בזול (צילום: קובי קואנקס) (צילום: קובי קואנקס)
צור וביטן. יש חשד שהקרקע שעליה נבנה האולם נקנתה בזול(צילום: קובי קואנקס)

הכניסה לבית עיריית ראשון לציון, אתמול בבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
הכניסה לבית עיריית ראשון לציון, אתמול בבוקר(צילום: אבי מועלם)
 

בדיון להארכת מעצרו של ראש העירייה אמר השופט כי "בחלקים רבים מחקירתו, תשובותיו אינן עולות בקנה אחד עם חומר החקירה בתיק זה בלשון המעטה. לא ניתן להתעלם מהעובדה שישנו חשד שהחשוד עשה לאורך השנים מעשים שנועדו להסתיר את מעשיו, לרבות מעשים הקשורים לחקירה".

 

השופט ציין גם כי יש חשד לשיבוש חקירה שנעשה, "בין אם בעצמו ובין אם מטעמו ואם למענו". השופט אמר עוד כי על אף שמדובר בראש עיר מכהן ללא עבר פלילי, עדיין יש להאריך את מעצרו. עורכי הדין גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי המייצגים את צור מסרו בשמו כי הוא מכחיש בתוקף את החשדות. "כל פעילותו של דב צור לאורך השנים הייתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. נושא ניגוד העניינים המיוחס לראש העיר נבחן בזמן אמת על ידי היועצת המשפטית הראשית של העירייה שקבעה בצורה מפורשת בכתב כי לא נפל כל דופי בהתנהלות ראש העיר וכי לא היה במצב של ניגוד עניינים. אנו בטוחים כי הדברים יתבהרו בהמשך הדרך", אמרו עורכי הדין.

סנגורו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי (צילום: שרון סרור) (צילום: שרון סרור)
סנגורו של ביטן, עו"ד אפרים דמרי(צילום: שרון סרור)
 

בכיר נוסף בעירייה שנעצר הוא המשנה לראש העיר אייל מושיוב המשתייך לסיעתו של צור במועצת העיר. הוא חשוד בקבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ובית המשפט האריך את מעצרו גם כן עד ליום חמישי. השופט אמר על החשוד, שמיוצג על-ידי עורך הדין שרון קינן, כי יש חשש לשיבוש חקירה וניתן להצביע על פעולה שעשה מושייב, שמטרתה על פי החשד היא להסתיר את מעשיו. כמו כן, נעצר עובד עירייה החשוד במתן שוחד לאיש ציבור. על פי נציג המשטרה בדיון שנערך בבית המשפט, השוחד ניתן בשנים האחרונות. הוא מיוצג על ידי עורכי הדין שחר חצרוני ויהלי שפרלינג ומעצרו הוארך בשלושה ימים.

 

חשוד נוסף שהובא להארכת מעצר הוא בכיר בארגון פשיעה שחשוד במתן שוחד ליו"ר הקואליציה דוד ביטן, במהלך כהונתו בעיריית ראשון לציון. בית המשפט האריך את מעצרו עד ליום חמישי. סניגוריו, עורכי הדין נדיר בראנסי ואורי בר-עוז מסרו בתגובה: "החשוד הכחיש. הוא לא בכיר בארגון פשיעה והוא מכחיש כל קשר עם דוד ביטן". עורכי הדין ביקשו לאסור את פרסום שמו והוטל על כך עיכוב ביצוע.

 

חקירת המשטרה נמשכת ומלבד ראש העיר ועובד עירייה, בכיר נוסף ברשות המקומית נעצר ונשלח לחמישה ימים מאחורי סורג ובריח. במשטרה הצליחו לזכות בשיתוף פעולה מגורמים הקשורים לעירייה, אולם בגלל צו איסור פרסום אי אפשר להרחיב בנושא.


פורסם לראשונה 03/12/2017 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים