שתף קטע נבחר

אחרי הדרמה: כוונה להביא את חוק ההמלצות לכנסת בשבוע הבא

ההתנגדויות בכולנו ובבית היהודי וקריאת נתניהו לא להחיל עליו את החוק הובילו לדחיית ההצבעה על חוק ההמלצות. כוונת יוזם החוק דוד אמסלם: הצבעה בוועדת הפנים ביום רביעי והעברתו למליאה ביום שני בהנחה שיו"ר הקואליציה ביטן ישוב לפעילות. ישיבת סיעת הליכוד מחר בכנסת בוטלה

אחרי הדרמה של היממה האחרונה סביב חוק ההמלצות, הודיע בלית ברירה יוזם החוק, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), על הפסקה בדיונים על החוק ואף ביטל את ההצבעה המתכוננת עליו בוועדת הפנים לקראת הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. בכוונתו של אמסלם להביא את החוק לדיון חדש ולהצבעה עליו בוועדה ביום רביעי, וביום שני שלאחריו להביאו להצבעה במליאה.

 

נתניהו שוב הוכיח שהאקדח ריק מכדורים / פרשנות

 

 

תחילה התכוון אמסלם להיענות לבקשת מפלגת כולנו ולקבוע שהחוק ייכנס לתוקף בעוד 90 יום, אולם לבסוף נראה כי הנוסח שיגובש יחריג אישי ציבור ופוליטיקאים שנפתחו כבר חקירות בעניינם כך שהחוק יחול רק על חקירות חדשות.

ח"כ אמסלם בישיבת ועדת הפנים. האשים: "המשטרה ניהלה קמפיין" (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
ח"כ אמסלם בישיבת ועדת הפנים. האשים: "המשטרה ניהלה קמפיין"(צילום: ישי פורת)

על פי לוח הזמנים של הוועדה, מתכנן אמסלם להביא את החוק לדיון ולהצבעה בנוסח החדש ביום רביעי הקרוב, וביום שני שלאחר מכן להביאו לאישור למליאה. זאת בהנחה שיו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), שנחקר היום יותר מ-13 שעות במסגרת פרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון, יחזור לפעילות מלאה.

ישיבת ועדת הפנים על חוק ההמלצות. החוק עובר לניסוח מחדש (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
ישיבת ועדת הפנים על חוק ההמלצות. החוק עובר לניסוח מחדש(צילום: ישי פורת)

בנוסח החדש, כך מקווים בקואליציה, אמורים לתמוך גם שר האוצר משה כחלון וכל חברי מפלגתו וגם ח"כ בני בגין מהליכוד, שהבהירו כי אם לא יהיה פרסונלי, יתמכו בו. בתוך כך, ישיבת סיעת הליכוד מחר, שמתקיימת מדי שבוע בימי שני בכנסת, בוטלה.

 

דחיית ההצבעה על החוק הגיעה לאחר שראש הממשלה נתניהו אמר כי הוא אינו מעוניין שיחול עליו. עם זאת, נתניהו הדגיש כי לדעתו "חוק ההמלצות הוא חוק טוב, הוא שומר על כבוד האדם". בעמוד הפייסבוק שלו כתב: "הוא מסדיר את ההפרדה הברורה שקיימת בדמוקרטיה בין תפקיד המשטרה לבין תפקיד הדרג המשפטי. בנושאים שנקבעו בחוק, הדרג המשפטי הוא הגוף היחיד שמוסמך להחליט אם להעמיד אדם לדין. החוק נועד למנוע פרסום של המלצות משטרה שמותירות עננה על אנשים חפים מפשע, דבר שקורה חדשות לבקרים".

ראש הממשלה. "חוק טוב שנועד למנוע עננה על אנשים חפים מפשע" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ראש הממשלה. "חוק טוב שנועד למנוע עננה על אנשים חפים מפשע"(צילום: עמית שאבי)

אתמול בבוקר (א') פורסם לראשונה ב-ynet כי בכולנו ובבית היהודי הביעו אי נוחות מהחוק ומהיותו פרסונלי. גם העובדה שהוא קודם בהליך בזק והצריך גיוסים בהולים של שרים וחברי כנסת שיוטסו לארץ בחזרה מחו"ל הסתמנה ככזו שיכולה לגרום לעיכוב.

 

אחרי שנאלץ לבטל את הדיון וההצבעה על החוק בוועדת הפנים, שנועדו להתקיים אתמול, תקף ח"כ אמסלם את האופוזיציה ואת מערכת אכיפת החוק. "העיקר לסלק את נתניהו. אילו עוצמות של שנאה", אמר אמסלם. "המשטרה ניהלה קמפיין, הפרקליטות הובילה התנגדות שחצתה כמעט את כל הקווים. הכלל הזה נרמס על-ידי פרקליט המדינה והמשטרה. להם מותר הכול". לאחר מכן התפנה לתקוף את חברי האופוזיציה: "אתם השמאלנים אלימים תמיד. לכם מותר הכול. לימין אסור".


פורסם לראשונה 03/12/2017 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ אמסלם
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים