שתף קטע נבחר

הפיגוע בערד: שני תושבי הפזורה חשודים ברצח החייל

הותר לפרסום: שני תושבי הפזורה הבדואית נעצרו בחשד למעורבות ברצח סמל רון קוקיא וגניבת נשקו. בשב"כ אמרו שהשניים הודו ושחזרו וכן בחרו טרמפיאדה חשוכה שמשמשת את לוחמי הנח"ל. קרוב משפחתם: "לא יכול להיות". אביו של החייל: "מגבילים את כוחות הביטחון, לתת להם לעבוד"

 

סמל רון קוקיא. נרצח בערד ()
סמל רון קוקיא. נרצח בערד
שני תושבי הפזורה הבדואית מהנגב חשודים במעורבות ברצח החייל בפיגוע בערד: כך הותר היום (ב') לפרסום, ארבעה ימים לאחר רצח סמל רון קוקיא. השניים נעצרו בליל שישי, יממה לאחר הפיגוע, על ידי לוחמי שב"כ וימ"מ. להערכת גורמי החקירה, הממצאים שנאספו עד כה במסגרת החקירה בשב"כ מצביעים כי מדובר בפיגוע טרור שבוצע על רקע לאומני.

 

לפי החקירה וגרסתם בשב"כ בחרו השניים את המקום והזמן בקפידה לפני שהפתיעו את קוקיא - שעת חשיכה מאוחרת בטרמפיאדה שמשמשת באורח קבע את חיילי הנח"ל המשרתים בבסיס האימונים החטיבתי הסמוך לעיר. עם זאת, באותה שעה היה קוקיא בגפו בטרמפיאדה. לשניים אין רקע ביטחוני מוקדם.

 

בשב"כ אמרו כי השניים נעצרו בתום פעילות מודיעינית ומבצעית מאומצת. לפי ההודעה, במהלך החקירה קשר עצמו אחד החשודים לביצוע הרצח ואף הוביל את חוקרי השב"כ להסגרת נשקו של החייל שנדקר למוות. אתמול הובאו החשודים לזירה ושחזרו את הפיגוע. הרחוב שבו בוצע הפיגוע נסגר לתושבי ערד וכוחות גדולים של משטרה אבטחו את האזור. חקירת החשודים נמשכת ועל זהותם ויתר פרטי החקירה מוטל עדיין צו איסור פרסום.

 

הלווייתו של קוקיא בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הלווייתו של קוקיא בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

סריקות סביב זירת הפיגוע (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
סריקות סביב זירת הפיגוע(צילום: דוברות המשטרה)

זירת הפיגוע. קוקיא נדקר למוות בטרמפיאדה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
זירת הפיגוע. קוקיא נדקר למוות בטרמפיאדה(צילום: רועי עידן)

קרוב משפחה של החשודים טען כי "לא יכול להיות שהם ירצחו חייל, אני לא מאמין לגרסת המשטרה. יכול להיות שהופעל עליהם לחץ. נראה לי שהם עצרו אותם רק בגלל שהיו באזור". הוא אמר כי "עד כה לא נפגשנו עם העצורים. אנחנו מחכים שיאפשרו לנו לדבר איתם בכדי שנבין את התמונה. בכל זאת כולנו מגנים את רצח החייל ואין במשפחה שלנו אנשים שחושבים לפגוע באנשים יהודים וערבים".

 

סנגורם של החשודים, עו"ד אייל אביטל, אמר כי "המשפחה מגנה את הרצח. היא מוקיעה בשאט נפש את הרוצח או רוצחים. יש לציין כי מדובר בחשד ראשוני בלבד ואסור לנו להסיק מסקנות מהירות בשלב הזה".

 

עו"ד ניסן בן חמו, ראש העיר ערד, אמר לאחר פרסום המעצרים כי "החשש הכי גדול שלנו היה שיתברר שמעורבים בסיפור בדואים מהפזורה. ברגע שזה התברר אני חושב שזה רע מאוד למרקם היחסים העדין גם כך שהיה באזור. אני מקווה שלא יהיו לזה השלכות מעבר לאירוע הזה".

 

עם זאת, הבהיר ראש העיר כי "עדיין מוקדם להעריך את מידת השבר. בערד היה דו קיום והיינו דוגמה ומופת לאופן שבו הפזורה של ערד משתמשת בעיר כעוגן תעסוקתי ומסחרי ושירותי. אני חושב שזה שבר. ללא ספק זה יעורר רגשות מעורבים לגבי נוכחותם בעיר. במציאות הקיימת במדינת ישראל הצלחנו להגיע לאיזון עדין וכל זה עלול להתפרק. אני מקווה שנצליח לשמור על שפיות בטירוף הזה".

 

בועז קוקיא, אביו של החייל שנרצח, אמר: "אני שמח שכוחות הביטחון תפסו את הרוצח של הבן שלי. עדכנו אותנו שיש התפתחות בחקירה אבל לא ידעתי שהם נתפסו. גם לא ידעתי שהם תפסו את הנשק וזה מעודד לחשוב שאולי נמנע אירוע נוסף נגד אזרחי ישראל".

 

הוא התייחס לדברים שאמר בהלוויית בנו, על אויבים מבפנים ומבחוץ: "צריך לתת לכחות הביטחון לטפל באירועים של פשיעה בכל המגזרים וזה לא רק טרור. לפעמים נראה שכוחות הביטחון והמשטרה מנסים לעשות דברים, אבל הם נעצרים בגלל החלטות של בתי המשפט. אולי צריך לתת לגורמי המקצוע לעבוד ולא להגביל אותם".

 

קוקיא התייחס לעונש מוות: "אני לא יודע אם אני אהיה זה שישבור את קיר הזכוכית אבל בהחלט צריך לחשוב על עונש מוות לרוצחים. מצד אחד היו רציחות נוראיות של ילדים ותינוקות, ומצד שני אולי הגיע הזמן לעשות יותר כדי להרתיע".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את פעילות השב"כ והימ"מ: "הפעילות המודיעינית-מבצעית של כוחות הביטחון הביאה לפענוח מהיר של פיגוע הטרור ולתפיסה מהירה של המחבלים כבר בלילה למחרת הפיגוע. כוחות הביטחון יגיעו לכל מי שינסה לפגוע באזרחינו ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילנה קוריאל
זירת הפיגוע בערד
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים