שתף קטע נבחר

ליברמן: אין רוב לחוק המרכולים, לא נפרוש מהממשלה

יו"ר ישראל ביתנו, שמפלגתו הייתה היחידה שהתנגדה בממשלה לחוק שמקדם דרעי, הבהיר מדוע החוק לא יעלה להצבעה במליאה. "אין סיבה לפתוח מרכולים בשבת בבני ברק ואין סיבה לסגור בראש פינה", אמר בישיבת הסיעה

 

 

 

"חוק המרכולים" לא יעלה היום (ב') להצבעה בקריאה ראשונה במליאה - ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לוקח את הקרדיט לכך. יממה לאחר שהוא וחברת מפלגתו השרה סופה לנדבר היו היחידים שהתנגדו בממשלה לחוק המרכולים שמקדם יו"ר ש"ס אריה דרעי, הוחלט כי החוק לא יעלה לדיון בכנסת. בישיבת הסיעה היום אמר ליברמן כי החוק לא יעלה עקב התנגדות ישראל ביתנו, שמובילה לכך שלקואליציה אין רוב להעברת החוק.

 

"אני מקווה שגם במועד אחר נצליח לעצור את החקיקה, שהיא באמת הפרה בוטה של סטטוס קוו, הפרה בוטה של כל מה שהתרגלנו אליו בשנים האחרונות", אמר שר הביטחון ליברמן. "עצם ההתערבות של שלטון מרכזי בנעשה בשלטון מקומי היא דבר מאוד לא רצוי. כל ראש עיר יודע יותר טוב בכל עיר. אין שום סיבה לפתוח מרכולים בשבת בבני ברק ואין שם סיבה לסגור בראש פינה. כל מקום לפי אופי הקהילה ואופי היישוב".

ליברמן לפני ישיבת הממשלה אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליברמן לפני ישיבת הממשלה אתמול(צילום: AFP)
 

ליברמן הבהיר עם זאת: "אני אענה על השאלה שכולם רוצים - אנחנו לא נפרוש, אנחנו לא חושבים שזה נכון ברגע זה לגרור את המדינה לבחירות מוקדמות. לא נכון במצב הביטחוני הרגיש לגרור מדינה לסבב בחירות חדש, זה לא נכון שמישהו מהקואליציה הנוכחית יפיל את ממשלת הימין. אם הממשלה הזו תלך לבחירות מוקדמות זו תהיה אחריות של המפלגות החרדיות שיצאו בהצהרות חד צדדיות על השבת, חוק הגיוס, חוק המרכולים. כל הצרור של הפעלתנות הזאת חד צדדית. זה דבר שיכול לסכן את הממשלה והאחריות היא על ראשי המפלגות החרדיות".

 

אתמול כאמור אישרה הממשלה את חוק המרכולים ברוב של עשרה תומכים מול שני מתנגדים - ליברמן ולנדבר. כשעה קלה לאחר מכן אושר החוק גם בוועדת השרים ברוב של שלושה תומכים מול מתנגד בודד. כבר בשבוע שעבר הודיע ליברמן כי סיעתו תתנגד להצעה.

 

החוק, שמקודם במסגרת ההבטחות שניתנו לחרדים על ידי הליכוד כדי להביא לסוף המשבר הקואליציוני בעקבות עבודות השבת של הרכבת, מבקש להעניק לדרעי כשר הפנים סמכויות לבטל חוקי עזר עירוניים. בכך למעשה הוא מאפשר לו להכתיב סגירת מרכולים בשבת גם בערים שבהן חוקי העזר מתירים למרכולים לפעול בשבת. במסגרת ההסכמות, החוק לא יחול על תל אביב בהתאם להוראת בג"ץ.

 

במהלך הדיון אתמול מחה ליברמן נגד החוק ואמר כי "הרצל וז'בוטינסקי לא שמרו שבת". יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ענה לו: "בלי 3,000 שנות שבת לא היינו מגיעים להרצל". דרעי התערב בדיון והוסיף: "צאצאי הרצל התנצרו כולם".

 

מאוחר יותר ערך יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, מסיבת עיתונאים ואמר: ברצוני לחזק את ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטתו להוציא את עצמו מחוק ההמלצות. אני מקווה שנתמקד עכשיו בחוקים החשובים יותר - חוק הלאום וחוק יסודות החקיקה - חוקים שאותם ראוי שממשלת הימין תוביל בכל החוק. אני קורא לכל ראשי הקואליציה לנהוג באחריות ובשיתוף פעולה כדי להימנע מבחירות מוקדמות ומיותרות. האחריות ושיקול הדעת לא מחייבים רק אותנו אלא גם את חברינו באופוזיציה. חופש הביטוי כן. חופש ההסתה נגד ראש הממשלה - לא. אנחנו עם אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים