שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המסר לפוטין: עם איראן בסוריה - אין שקט
  התקיפה הלילה במתקן של "רפאל הסורי" וזו מסוף השבוע מאותתות לרוסים ולסורים שלא תיתכן רגיעה במדינה כל עוד האיראנים קובעים מה קורה

   

   

  המתקן ג'מראיא, שלפי פרסומים סוריים הותקף הלילה (ג') סמוך לדמשק, מוכר לשירותי המודיעין במערב כאחד ממרכזי הפיתוח והייצור הראשיים של הארגון הממשלתי CERS, ששייך לממשלה הסורית. הארגון הזה מופקד על פיתוח וייצור אמצעי לחימה מתוחכמים עבור המשטר, לכן ייתכן שבמתקן עמלו על שיפור הדיוק של הטילים שבידי חיזבאללה, וייתכן שמשלוח נשק כזה היה בדרכו לחיזבאללה.

   

  התקיפה הלילה שיוחסה לישראל ()
  התקיפה הלילה שיוחסה לישראל

  ישראל כבר הודיעה בעבר מהם הקווים האדומים בהכנות למלחמה הבאה שהיא לא תהיה מוכנה לתת לאיראן ולחיזבאללה לחצות אותם. אחד הקווים האלה הוא ייצור מערכות לשיפור הדיוק והרכבתן על טילים שנשלחים אחר כך לחיזבאללה. זה ככל הנראה מה שהותקף הלילה. כדורי האש שהיתמרו במקום הפגיעה העידו שנפגעו בתקיפה כלי נשק, אולי טילים, שכבר היו מוכנים למשלוח.

   

  זאת אינה הפעם הראשונה שהמתקן בג'מראיא הותקף בנסיבות דומות, הפעם הקודמת הייתה לפני ארבע שנים, ב-2013. ראוי לציין כי התקיפה שהסורים מייחסים לישראל היא השנייה בתוך ארבעה ימים, מה שמעיד לכאורה על חוסר נכונותה של ישראל לוותר גם כשמדובר בחציית קו אדום אחר - התבססות איראנית צבאית בסוריה.

   

  פיצוצים לאחר התקיפה ב-2013

  פיצוצים לאחר התקיפה ב-2013

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יש עוד קווים אדומים שישראל הבהירה לרוסים - ודרכם לסוריה - כי לא תסכים שייחצו. מה שחשוב בכל זה הוא שבעצם התקיפות, שהולכות ונהיות תכופות, ישראל משגרת איתות אסטרטגי לרוסיה, איראן וסוריה. האיתות הזה מסמן שאין סיכוי להגיע להסדרה פוליטית ולרגיעה בסוריה כל עוד יש נוכחות צבאית איראנית בסוריה והאיראנים הם שקובעים מה קורה. ישראל לא תתיר זאת אם האיראנים ישתמשו בסוריה כבסיס קדמי לחזית נוספת נגדה וכבסיס לוגיסטי לחימוש חיזבאללה.

   

  האיתות נועד בעיקר לאוזני הרוסים, שגם להם חילוקי דעות עם האיראנים, שמתעקשים להיות נוכחים אסטרטגית בסוריה. רוסיה זקוקה לרצונם הטוב של המורדים הסורים כדי להגיע להסדרה פוליטית, אבל המורדים הבהירו שלא יהיו מוכנים להסדרה שתאפשר לאסד להיות בשלטון, כל עוד לאיראנים תהיה נוכחות אסטרטגית בסוריה. 

  מיליצה איראנית בסוריה. לא תהיה רגיעה כל עוד לאיראנים תהיה נוכחות אסטרטגית ()
  מיליצה איראנית בסוריה. לא תהיה רגיעה כל עוד לאיראנים תהיה נוכחות אסטרטגית
   

  את כל אלה מבהירה ישראל באמצעות המב"מ - המלחמה שבין המלחמות. המלחמה הזאת, שמתבצעת בפרופיל נמוך ולרוב בחשאי, מאפשרת לישראל עד כה למנוע העברת טילים מדויקים בכמויות גדולות לחיזבאללה וגם לשגר איתותים אסטרטגיים מדיניים לכיוון רוסיה, איראן וטורקיה. המלחמה הזאת היא שגורמת, להערכת אנשי ביטחון ישראלים, לדחיית המלחמה הבאה ולחיזוק ההרתעה הישראלית.

   

  הרוסים מעוניינים לשמור על האינטרסים שלהם בסוריה ולכן הם מבינים את האיתותים ומשתדלים להימנע ממצב שבו הם ואנשיהם בסוריה נקלעים לחילופי המהלומות בין ישראל לאיראן. פוטין מעוניין להסיג את רוב כוחותיו מסוריה עד לבחירות הכלליות ברוסיה במרס 2018 ולכן הוא מאוד מעוניין שלא תפרוץ לחימה בסוריה עד אז.

   

  הנשיא הרוסי מקדם בה בעת את ההסדרים המדיניים בסוריה במסגרת השיחות שנערכות באסטנה שבקזחסטן ובז'נבה. פוטין רוצה להרוויח מתהליך שיקום סוריה אחרי המלחמה ולכן הוא זקוק לשקט. התקיפות שמיוחסות לישראל מאותתות לו שכל עוד האיראנים מתבססים אסטרטגית בסוריה - שקט לא יהיה שם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים