שתף קטע נבחר

תנו לצה"ל לגייס

שחיתות הייתה, שחיתות גם תהיה. פוליטיקאים כוחניים החושבים רק על עצמם היו ועוד יהיו לצערנו - אבל נתונים כאלו על הגיוס לצבא עוד לא היו, וזה יהיה אסון אם ימשיכו להיות

בין שלל "הבשורות" של הימים האחרונים - שחיתות בממשלה, בעיריות וכל מיני חוקים הזויים, הסתתרה באופן יחסי בשורה איוב של ממש - והיא העובדה שפחות מ-50% מבני ה-18 מתגייסים לצה"ל, וכן שהמוטיבציה לגיוס קרבי נמצאת בשפל חסר תקדים. בתוך זאת, גם פורסם, לא בהבלטה, שצה"ל איננו עומד ביעדי גיוס החרדים - כ-2,800 במקום 3,200 (שגם זה מספר נמוך מאוד מאוד).

 

מבין כל הנושאים שעל סדר היום, שכולם חשובים, זהו הנושא האסטרטגי מכולם. שחיתות הייתה, שחיתות גם תהיה. פוליטיקאים כוחניים החושבים רק על עצמם היו ועוד יהיו לצערנו - אבל נתונים כאלו על הגיוס לצבא עוד לא היו, וזה יהיה אסון אם ימשיכו להיות.

 

ניתוח הנתונים מעלה שלוש סיבות עיקריות לירידה באחוזי הגיוס ובמוטיבציה לשרת בקרבי. הראשונה קשורה לכותרות השחיתות הרבות. כאשר אנו מרגישים שהאזרחים הם כלי שרת של מנהיגים שלא סופרים אותם - האזרחים מעדיפים לוותר על התענוג של שלוש שנים קשות ואולי אף פציעה או איבוד חיים. אם המושחתים לא ישנו את דרכם בגלל המוסר או החוק - הם חייבים לשנות דרכם למען עתיד הצבא שלנו.

 

הסיבה השנייה היא המקום השונה של צה"ל בתוך השיח הציבורי. במקום שישמרו על הצבא כמקום קדוש שאמנם מותר לבקר, אבל שומרים עליו כעל מקום מיוחד - צה"ל הפך להיות כלי ניגוח מרכזי משני הצדדים, כמו שוברים שתיקה ופרשת אלאור עזריה.

 

יש מי שרוכב על אותן פרשיות לשם אינטרסים פוליטיים ולא אכפת לו מהנזק האסטרטגי שהדבר מייצר. ולראייה שר הביטחון עצמו הגיע לתפקיד אחרי שתמך בחייל שהרג, וראש הממשלה חיזק את הוריו במקום לחזק את שלטון החוק והרמטכ"ל.

 

מהצד השני, הופכים את שוברים שתיקה, שהם למעשה כמה חיילים שוליים ובודדים, ומחבקים אותם בשמאל הקיצוני כאילו מדובר בקדושים מעונים. 

 

והנושא השלישי, החמור ביותר, הוא המשך אי העמידה בגיוס החרדים הנדרש. מצד אחד, כמות החרדים בישראל הולכת וגדלה, ומצד שני, לא מצליחים להביא את המסות אל לשכת הגיוס.

 

הפוליטיקאים ויתרו כמעט כולם על הנושא - העיקר שהחרדים יצאו לעבוד - הם אומרים, מבלי להבין שהדבר רק יפגע עוד יותר במוטיבציה לשירות. בזמן שהציוניים יטפסו על הרים, הם כבר יתחילו להתפרנס בלי שום סיבה אמיתית. זו אפליה רק צבע הבגדים והכיפה שעל ראשם - שום סיבה אמיתית. רק מסיבות פוליטיות הם מרשים לעצמם להמשיך שלא להתגייס ומצד שני הם רוצים ללמוד ולעבוד.

 

הם ימשיכו ללכת לבתי חולים שכולנו נממן, ליהנות מקצבאות שכולנו נממן, לנסוע על כבישים שכולנו נממן - ורק דבר אחד הם לא ירצו לעשות – לשרת בצבא או בשירות לאומי/אזרחי כמו כולם.

 

לפני כמה חודשים קיבל בג"ץ עתירה נוספת שלי, של התנועה לאיכות השלטון ושל הפורום לשוויון בנטל וביטל את חוק הגיוס של הממשלה הנוכחית - ומאז, במקום לנסות ולמצוא פתרון אמיתי לכל הכתוב לעיל – מנסים ליצור את הקומבינה החדשה.

 

אולי במקום כל הקומבינות, פשוט יתנו לצה"ל לגייס? את החרדים, את הערבים לשירות לאומי, את כלל הציבור? ובמקביל לזה - תוציאו את צה"ל מהדיון הציבורי, זה אולי לא פופולארי, אבל גם ב-2017 עדין צריך שתהיה לנו פרה קדושה שבה לא נוגעים – זה יהיה ויתור קטן למען הביטחון של כולנו.

 

הכותב הוא יועץ אסטרטגי ומחבר הספר "הקרב על הגיוס" - המלחמה על גיוס החרדים לצה"ל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים