שתף קטע נבחר

ארדואן: סוגיית ירושלים יכולה להוביל לניתוק היחסים עם ישראל

טראמפ עשוי להודיע על הכרה בבירת ישראל - למורת רוחן של מדינות ערב והפלסטינים. נשיא טורקיה מאיים: "ירושלים היא קו אדום למוסלמים". בישראל הגיבו: "ירושלים הבירה, אם ארדואן מכיר בזה או לא". הליגה הערבית: "הכרה בעיר כבירת הכיבוש היא פגיעה באומה הערבית שתגביר את האלימות"

 

 

 (צילום: AP, MCT) (צילום: AP, MCT)
(צילום: AP, MCT)

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן איים היום (יום ג') שסוגיית ירושלים יכולה להוביל לניתוק היחסים בין ארצו לבין ישראל. "אנחנו הולכים לנהל את המאבק הזה עד הסוף בנחישות וזה יכול להגיע עד ניתוק היחסים הדיפלומטיים שלנו עם ישראל", אמר הנשיא הטורקי והוסיף שמעמדה של ירושלים הוא "קו אדום" עבור המוסלמים.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ דחה לפי שעה את ההחלטה על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אבל הוא עשוי להודיע מחר שארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל - למורת רוחם של פלסטינים ומדינות רבות בעולם הערבי. ראש הליגה הערבית מסר היום שהחלטה אמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל תהיה "מסוכנת". הפלסטינים מסרו מצידם שצעד זה ישים סוף למאמצי השלום של טראמפ באזור. 

הנשיא הטורקי מזהיר. טראמפ וארדואן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הנשיא הטורקי מזהיר. טראמפ וארדואן(צילום: MCT)

ארדואן אמר שאנקרה תנקוט צעדים במקרה של הכרה אמריקנית, כולל כינוס "הארגון לשיתוף פעולה איסלאמי" (OIC) באיסטנבול. לדבריו, הכרה בירושלים כבירת ישראל לא רק תפר את המשפט הבינלאומי, אלא תהיה "מכה גדולה למצפון של האנושות". הנשיא הטורקי גם לעג לאמריקנים כשאמר: "האם ארה"ב השלימה הכול וזה הדבר היחיד שנותר לה?".

 

גורמים מדיניים אמרו בתגובה: "ירושלים היא בירת העם היהודי זה 3000 שנה ובירת ישראל זה 70 שנה. בין אם ארדואן מכיר בזה או לא". שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הגיב: "איננו מקבלים הוראות ואיומים מנשיא טורקיה. ישראל היא מדינה ריבונית וירושלים היא בירתה. אין מהלך צודק ונכון יותר היסטורית מאשר להכיר כעת בירושלים בירת העם היהודי זה 3,000 שנה כבירתה של מדינת ישראל. ימי הסולטן והאימפריה העות'מאנית חלפו".

 

גם סעודיה הצטרפה לאזהרותיהן של מדינות ערב מפני צעד של טראמפ בנושא ירושלים. גורם בכיר במשרד החוץ הסעודי אמר כי זו תהיה "התגרות ברגשות המוסלמים לאור המרכזיות של ירושלים וחשיבותה הרבה" והדגיש: "צעד שכזה יפר במידה רבה את העיקרון של אי-ההשפעה על המשא ומתן להסדר הקבע והוא נוגד את ההחלטות הבינלאומיות שהדגישו את הזכויות ההיסטוריות והמושרשות של העם הפלסטיני בירושלים".

 

גם ירדן ומצרים שלחו אזהרות לאמריקנים

שר החוץ של ירדן ושר החוץ של מצרים הזהירו קודם לכן בשיחות טלפון את מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, מהמהלך האמריקני המסתמן של הכרה בירושלים כבירת ישראל, שלפי הדיווחים טראמפ יכריז עליה בנאום מדיני שיישא מחר.

 

שר החוץ הירדני, איימן ספדי, צייץ בחשבון הטוויטר שלו ששוחח עם טילרסון על ההשלכות המסוכנות לדבריו של מהלך שכזה: "תוצאות החלטה כזו יהיו זעם רב ברחבי העולם הערבי והאיסלאמי, עוד מתיחות והחרבה של המאמצים לכינון השלום". שר החוץ המצרי סאמח שוכרי הציג לעמיתו האמריקני את הסיבוכים שהחלטה כזו תגרור ואת ההשפעות השליליות שיהיו לה על המאמצים לחידוש תהליך השלום.

 

בעולם הערבי הבטיחו "תגובה זועמת" להכרה בירושלים כבירת ישראל. הר הבית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בעולם הערבי הבטיחו "תגובה זועמת" להכרה בירושלים כבירת ישראל. הר הבית(צילום: AFP)

"המעמד המשפטי של ירושלים והסטטוס הדתי וההיסטורי שלה מחייבים זהירות בטיפול בנושא הרגיש הזה, שקשור לזהות הלאומית של העם הפלסטיני במשך עשורים ולמעמד של ירושלים בקרב העמים הערבים והמוסלמים", אמר שוכרי. הוא הביע תקווה שהנושא יטופל "בחוכמה הנדרשת, ושלא יקבלו החלטות שעלולות ללבות את המתיחות באזור".

 

הליגה הערבית הכריזה היום כי "כל הכרה בירושלים כבירת מדינת הכיבוש, או הקמה של נציגות דיפלומטית בירושלים, או העברתה לירושלים, תהווה פגיעה משוועת באומה הערבית, בזכויות העם הפלסטיני ובזכויותיהם של כלל המוסלמים והנוצרים. בנוסף היא תהווה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי, אמנת ז'נבה הרביעית, החלטות מועצת הביטחון הרלוונטיות ופסק הדין המשפטי של בית הדין הבינלאומי. הכרה לא חוקית מהסוג הנ"ל עלולה להוות איום רציני לשלום, לביטחון וליציבות באזור, ובנוסף לנפץ את סיכויי השלום ופתרון שתי המדינות ולהגביר את הקיצוניות והאלימות".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) פתח בסוף השבוע האחרון בבליץ מדיני עם מנהיגים מרחבי העולם במטרה ללחוץ עליהם כדי שימנעו הכרזה אמריקנית שמכירה בירושלים כבירת ישראל. הוא שוחח בטלפון בעניין זה בין היתר עם מלך ירדן, נשיא מצרים, אמיר קטאר ונשיא צרפת. גם מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-רייט, התייחס לנושא ואמר: "מצער שחלק מתעקשים לנסות לבצע את המהלך הזה מבלי לתת תשומת לב מינימלית לסכנות הגדולות שלו על היציבות של המזרח התיכון ובעולם בכלל".

 

אם טראמפ אכן יכיר בירושלים כבירתה של ישראל, יהיה זה שינוי דרמטי במדיניות האמריקנית שהייתה מקובלת בקרב הנשיאים הקודמים - רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. העמדה האמריקנית גרסה עד כה כי עתידה של ירושלים ייקבע במסגרת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים