שתף קטע נבחר

המכות בכנסת: "קשרו לי את הידיים, נהייתי נינג'ה"

אריק הררי, הנכה שהתפרע בוועדה שדנה בקצבאות, הסביר: "ניסיתי להגן על יו"ר הארגון, הרימו עליי יד והחזרתי". יו"ר הכנסת: "מזועזע". ח"כ פלוסקוב: "10 שנים בפוליטיקה לא ראיתי אלימות כזו"

 

שעה קלה אחרי שהתפרצותו האלימה הובילה לפיצוץ הדיון בכנסת בנושא המתווה לשיפור קצבאות הנכים, אריק הררי ניסה להסביר. "תוך כדי הוועדה הבחנתי שמישהו נוגע בשמחה בניטה, יושבת ראש ארגון 'מזור', תופס אותה מאחורה ואוחז לה בכתף. זה הדליק אותי והעפתי אותו ואז נטפלו אליי. ברגע שקפצו עליי וקשרו לי את הידיים נהייתי נינג'ה".

 

לטענת הררי, יושב ראש הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף מכולנו, "סירס את כל מי שרצה לדבר". הוא הוסיף כי "לא הרגשתי בתוך הכנסת אלא רק ניסיתי להגן על שמחה ולשחרר את עצמי מהידיים הכבולות. אני לא אלים, אבל הרימו עליי יד והחזרתי".

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

אריק הררי אינו דמות מוכרת בקרב פעילי הנכים שמוחים בחודשים האחרונים, ורבים הופתעו מהגעתו לדיון. הוא משייך עצמו לארגון "מזור". לפני כחמש שנים וחצי, בחודש יולי 2012, הררי הגיע למשרדי חברת הדיור הציבורי "עמידר" בלוד ואיים להצית את עצמו במחאה על צו פינוי שהוצא לו מהדירה שבה התגורר כל חייו ברמלה, שאושר על ידי בית המשפט.

 

"הייתה לי דירה, פתאום יום אחד אחרי שגרתי שם שנים אמרו לי שמפנים אותי. נלחמתי בהם, עוד פעם (כמו היום) כמו נינג'ה ובעקבות, זה הושיבו אותי במעצר ובהמשך משפט. בסוף קניתי את הדירה הזו ב-600 אלף שקל ונגמר הסיפור", אמר היום.

הררי אחרי שהמהומה שככה (צילום: ישי פורת) (צילום: ישי פורת)
הררי אחרי שהמהומה שככה(צילום: ישי פורת)
 

"פשוט בושה"

אלאלוף עצמו אמר שהוא שוקל לא להתיר את השתתפות פעילי הנכים שמתנגדים למתווה בדיונים הבאים. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין אמר שהוא "מזועזע מהאירוע החמור שהתרחש עתה בוועדת העבודה והרווחה בכנסת. עם כל ההבנה לחשיבות המאבק של הנכים, שהוא מאוד אמוציונלי, כמו גם מאבקים רבים אחרים - לאף אחד אסור להשתמש באלימות, ואני קורא גם לכל מנהיגי המאבק להוקיע מתוכם את אלה שנוהגים כך".

 

ח"כ אילן גילאון, שחלק מהנכים שהיו בדיון תקפו אותו מילולית, הגיב לנכים: "חבורה של אנשים אנוכיים. אגואיסטים. אתם רוצים רק פרסום". עימות חריף התפתח בין ארגוני הנכים התומכים במתווה לבין אלה המתנגדים לו, וזו הפעם הראשונה מאז השגת המתווה שהוסכם עם הממשלה שנציגי שני המחנות החלוקים יושבים בחדר אחד.

 

חלק מהנכים זעמו על ההחלטה להפסיק את הדיון. דליה אטל אמרה ל-ynet: "נחזור לחסום כבישים כבר היום. בחמש וחצי בבוקר יצאתי כדי להגיע לישיבה הזאת ולא נתנו לנו לדבר. למה לא מוציאים את מי שמתפרע? למה מפוצצים את הישיבה?". אלכס פרידמן, יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם" שתמך במתווה, זעם: "בגלל אלימות של מספר קיצוניים נמנעו דיון וקידום העלאת קצבאות הנכות".

 

סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), שהשתתפה בדיון: "מה שקרה היום בוועדת העבודה והרווחה זאת פשוט בושה. אני כבר יותר מעשר שנים בפוליטיקה ומעולם לא ראיתי כזאת אלימות. מכות, צעקות וקללות שלא מכבדות אף אחד מנציגי הנכים. אנחנו עומדים לפני צעד מדהים שיעלה את קצבאות הנכים. נכון, זה לא מושלם ויש עוד צעדים שצריך לעשות, אבל מדובר כאן ב-4.3 מיליארד שקלים להעלאת קצבאות הנכים. חבל שבגלל כמה אנשים בודדים המתווה הזה לא יקודם. טוב עשה ח"כ אלי אלאלוף שעצר את הדיון. יש דברים שאסור לעבור עליהם לסדר היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הררי בלב המהומה בוועדה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים