שתף קטע נבחר

אבו מאזן: "טראמפ הודיע לי שהוא מתכוון להעביר את השגרירות לירושלים"

נשיא ארה"ב ערך בליץ של שיחות טלפון עם מנהיגי האזור - ולפי הנשיא הפלסטיני ומלך ירדן הטיל פצצה ואמר כי הוא מתכוון להעביר את השגרירות האמריקנית מת"א לירושלים. אבו מאזן והמלך עבדאללה: "החלטה שכזו תסכן את הביטחון והיציבות במזה"ת ובעולם"

 

דונלד טראמפ שוחח הערב (יום ג') עם מנהיגים במזרח התיכון, רגע לפני מה שעשויה להיות הכרזה דרמטית על הכרה בירושלים כבירת ישראל. טראמפ התקשר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לנשיא הפלסטיני אבו מאזן, למלך ירדן עבדאללה ולנשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי. לפי אבו מאזן ועבדאללה טראמפ התייחס בשיחה לסוגייה בוערת אחרת - העברת השגרירות האמריקנית לירושלים. "טראמפ עדכן בשיחתו על כוונתו להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים", אמרו בלשכת אבו מאזן. נתניהו הורה לשרים לא להתבטא בעניין השגרירות עד שתצא הודעה.

 

אבו מאזן הדגיש בשיחה עם טראמפ שעמדת הפלסטינים נותרה בעינה, ולפיה לא תהיה מדינה פלסטינית ללא ירושלים המזרחית כבירתה. אחרי השיחה עם טראמפ מסר הנשיא הפלסטיני שהוא "מזהיר מפני הסכנה של ההשלכות להחלטה שכזאת על תהליך השלום, על הביטחון ועל היציבות באזור ובעולם". מסוף השבוע פועל אבו מאזן במרץ כדי למנוע את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים - ואת ההכרה האמריקנית בה כבירת ישראל - ומנהל שיחות רבות עם מנהיגים בעולם.

 

בלשכת המלך עבדאללה אמרו הערב: "טראמפ עדכן את המלך בכוונתו להתקדם בהעברת השגרירות. בשיחה הזהיר המלך מקבלת כל החלטה שחורגת מפתרון כולל שיגשים את הקמת המדינה הפלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית, והדגיש שירושלים היא המפתח לכינון שלום ויציבות באזור ובעולם".

 (צילום: AFP, EPA) (צילום: AFP, EPA)
(צילום: AFP, EPA)
 

ברשות הפלסטינית ובירדן מסרו את הדברים אחרי דיווחים שטראמפ יכיר בירושלים כבירת ישראל, אך החליט לדחות את ההחלטה אם להעביר את השגרירות לירושלים. גורם ביטחוני פלסטיני הזהיר בשיחה עם ynet מפני הסלמה במקרה שטראמפ יעביר את השגרירות: "החלטה כזאת תפוצץ את המצב ואת השטח. אנחנו נחזור לנקודת האפס. זה עלול להצית אינתיפאדה".

 

הגורם הפלסטיני הזהיר שסוגיית ירושלים רגישה מדי מכדי לשחק בה. "כל המשברים הביטחוניים שפרצו באזור בעשרים השנים האחרונות קשורים לירושלים - ממהומות מנהרת הכותל ב-1996 דרך העליה של אריאל שרון להר הבית בשנת 2000 ועד להסלמה הביטחונית של 2015-2016".

 

עבדאללה ואבו מאזן שוחחו ביניהם אחרי הטלפון מטראמפ. המלך הדגיש את התמיכה המלאה של ירדן בפלסטינים ובזכויות ההיסטוריות שלהם בירושלים – ובשיתוף הפעולה כדי לבלום את "כל מה שיחריב את התקוות של העם הפלסטיני להקים מדינה שבירתה ירושלים". בינתיים שלח מלך מרוקו מוחמד השישי איגרת לטראמפ בשם 57 מדינות ערביות ומוסלמיות, שבה אמר שירושלים "צריכה להמשיך להיות שטח של דו קיום וסובלנות". המלך הביע דאגה עמוקה מהמהלך המתוכנן של טראמפ להעביר את השגרירות.

 

בעקבות השיחה מטראמפ הוכרז יום זעם מחר בבתי הספר הפלסטיניים. הלימודים יתקיימו, אך במהלכם יהיו שיחות על כוונתו של טראמפ. במקביל יש קריאות ליום זעם בשישי הקרוב אם טראמפ אכן ימסור מחר הצהרה משמעותית.

  

בלשכת הנשיאות המצרית אמרו שבשיחה עם טראמפ הדגיש א-סיסי את עמדתה הקבועה של מצרים לגבי השמירה על הסטטוס המשפטי של ירושלים, במסגרת מקורות הסמכות הבינלאומיים והחלטות האו"ם הרלוונטיות. בנוסף הוא אמר כי יש צורך לפעול כדי לא לסבך את המצב באזור, באמצעות קבלת החלטות שעלולות להחריב את הסיכויים לשלום במזרח התיכון.

 

ארדואן: "סוגיית ירושלים עלולה להוביל לניתוק היחסים עם ישראל"

בנאום מדיני שיישא מחר צפוי נשיא ארה"ב להודיע על הכרה בירושלים כבירה, למורת רוחם של הפלסטינים ומדינות רבות בעולם הערבי. הפלסטינים מסרו שצעד זה ישים סוף למאמצי השלום של טראמפ באזור.  בליגה הערבית אמרו היום לקראת ההודעה הצפויה של טראמפ: "כל הכרה בירושלים כבירת מדינת הכיבוש תהיה פגיעה משוועת באומה הערבית ובזכויות העם הפלסטיני. בנוסף היא תהווה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי, איום רציני לשלום, לביטחון וליציבות באזור, תנפץ את סיכויי השלום ופתרון שתי המדינות ותגביר את הקיצוניות והאלימות".

 (צילום: AFP, EPA) (צילום: AFP, EPA)
(צילום: AFP, EPA)
  

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן איים היום שסוגיית ירושלים יכולה להוביל לניתוק היחסים בין ארצו לבין ישראל. "אנחנו הולכים לנהל את המאבק הזה עד הסוף בנחישות וזה יכול להגיע עד ניתוק היחסים הדיפלומטיים שלנו עם ישראל", אמר הנשיא הטורקי והוסיף שמעמדה של ירושלים הוא "קו אדום" עבור המוסלמים.

 

לפני ארדואן הזהירו שרי החוץ של ירדן ומצרים את מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון מהמהלך המסתמן. זיגמר גבריאל, שר החוץ של גרמניה, הזהיר שהכרה אמריקנית בירושלים כבירה תהיה "התפתחת מסוכנת מאוד" ועלולה להחריף את המשבר באזור.

 

אם טראמפ אכן יכיר בירושלים כבירתה של ישראל יהיה זה שינוי דרמטי במדיניות האמריקנית שהייתה מקובלת בקרב הנשיאים הקודמים - רפובליקנים ודמוקרטים כאחד. העמדה האמריקנית גרסה עד כה כי עתידה של ירושלים ייקבע במסגרת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים