שתף קטע נבחר

אחרי הדיווחים על תקיפות בסוריה: צה"ל בתרגיל פתע בצפון

על רקע הביקורת על תפקוד יחידות החירום, אוגדת הגליל הקפיצה בהתראה אפסית מאות חיילי מילואים לאימון בפתיחת המחסנים ובהעברת אמצעי לחימה כבדים לגבול הצפון. קצין הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הראשי: "הרמטכ"ל יזם תפיסה חדשה כדי לשפר את באופן דרמטי את היחידות"

 

אחרי שתי התקיפות האוויריות בפרברי דמשק שיוחסו לישראל בימים האחרונים, אוגדת הגליל ערכה היום (שלישי) תרגיל נרחב שמדמה מלחמת פתע בזירה הלבנונית.

 

מאות חיילי פלוגות האחזקה של האוגדה הוקפצו שלשום בהתראה אפסית לתרגיל שכלל פתיחת מחסני החירום האוגדתיים ליד כרמיאל, והוצאה מהירה של ציוד הלחימה לשטח. במסגרת התרגיל נדרשו החיילים להוביל כ-60 כלי רכב צבאיים לאזור הלחימה, בהם נגמ"שים, אכזריות, טנקים ומשאיות תובלה.

 

במהלך התרגיל התמודדו הכוחות עם תפעול אמצעי לחימה שהתגלו כתקולים, כמו טנקים, נגמ"שים ותותחים, וטיפלו בהם במקום תוך כדי ניודם לשטח התמרון במרחק של 30-20 קילומטרים מהמקום.

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

קצין הטכנולוגיה והאחזקה הראשי, תת-אלוף מישל ינקו אמר כי "התרגיל בוצע כחלק מתהליך מימוש אחזקה אחרת, אשר תכליתה שיפור זמינות אמצעי הלחימה וחיזוק הקצה המבצעי. יחידות החירום ואנשי מערך האחזקה תרגלו את המעבר משגרה לחרום תיקון תקלות באמצעי לחימה, באמצעים טכנולוגיים ותמיכת הכוחות הלוחמים". 

 

קצין הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הראשי תא"ל מישל ינקו (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
קצין הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הראשי תא"ל מישל ינקו(צילום: דובר צה"ל)

מטפלים בכלי הרכב (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מטפלים בכלי הרכב(צילום: דובר צה"ל)

בשיחה עם ynet אמר ינקו כי תרגיל בממדים שכאלה לא התבצע קרוב ל-25 שנה. חיילי האחזקה תמרנו את העברת כלי הרכב וציוד החירום תוך דילוג על שטחי כינוס והיערכות, כפי שהיה קורה במקרה של קרב מתוכנן.

 

"מדובר בתרגיל שונה באופן משמעותי מהתרגילים שהתקיימו עד היום. בתום חודשים של תכנון שבמהלכם בדקנו את איכות מחסני החירום, הבאנו את הכלים שדרשו טיפול עד לקצה גבול היכולת". 

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הוא ציין כי ההיענות של אנשי המילואים הייתה הרשימה במיוחד: "יותר מ-75% מאנשי המילואים שהוקפצו התייצבו לתרגיל. ככל שאמצעי הלחימה מתקדמים יותר כך האתגר של אנשי המקצוע הופך למשמעותי יותר".

 

צה"ל יזם את פרסום התרגיל על רקע הדיווחים אודות חשש בלבנון ממלחמה ביוזמתה של ישראל, 3 חודשים אחרי תרגיל הגיס הצפוני סמוך לגבול.

 

מכשירים ומטפלים בכלי הרכב הצבאיים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מכשירים ומטפלים בכלי הרכב הצבאיים(צילום: דובר צה"ל)
 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אנשי המילואים שהוקפצו לתרגיל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
אנשי המילואים שהוקפצו לתרגיל(צילום: דובר צה"ל)

  

תרגיל הפתע נערך על רקע הביקורת שהושמעה בצה"ל ומחוצה לו בשנתיים האחרונות על רמת המוכנות של יחידות מחסני החירום באוגדות.

 

דו"ח של נציג קבילות חיילים קבע כי ישנם ליקויים ברמת המוכנות של חיילי היחידות, בעיקר לאור העובדה שאנשי הקבע הרבים שמשרתים בהן הופרשו מהצבא.

 

לדברי הקצין, הרמטכ"ל גדי איזנקוט יזם תפיסת הפעלה חדשה לחירום בשם "אחזקה אחרת", שמטרתה לשפר ולייעל באופן דרמטי את התהליכים האחזקתיים ואת זמינות אמצעי הלחימה ללוחמים. במסגרת ההפעלה החדשה הוקם אגד אחזקה ארצי שקיצר את זמני הטיפול בכלים תקולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
תרגיל אוגדת הגליל, היום
צילום: דובר צה"ל
מומלצים