שתף קטע נבחר

סובלים מעובש על הקירות? כך תתמודדו

מאחורי הארונות, על תקרת האמבטיה, על קירות שספגו רטיבות ובחדרים לא מאווררים. לא משנה היכן הוא נמצא בבית, ומה גרם לו – זו בעיה שמחייבת טיפול יסודי. מה עושים ואיך למנוע עובש בעתיד? אתר "המקצוענים" עם העצות

עובש הוא מפגע תברואתי לכל דיירי הבית, אך בייחוד לילדים, לקשישים ולסובלים מאסטמה. למעשה, הוא אף יכול להתפרצות אסטמה למי שיש לו אלרגיה לעובש. לעתים הוא מסתתר מאחורי ארונות וקשה לאתרו, אך הוא מחייב זיהוי וטיפול. צבע בלבד לא תמיד יפתור את הבעיה. מה עושים ואיך מונעים חזרתו? לפניכם הסקירה.

 

עוד כתבות בנושא:

ליקויי איטום בבית - כיצד מתמודדים?

אל תזרקו את הכסף שלכם מהגג

סימנים של רטיבות

 

הסיבה העיקרית לעובש: רטיבות וחוסר אוורור

"הסיבות העיקריות להתפתחות עובש ברחבי הבית הן רטיבות כתוצאה מכשלי איטום או פיצוץ צנרת, חוסר אוורור של חדרים (בייחוד חללים רטובים) ולחות כלואה בתוך חללים ללא חלונות (בוידעם, חדרי שירותים, חדרי ארונות)", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "התוצאה: פטריות ועובש שנראים כמו כתמים שחורים על הקירות, מאחורי רהיטים ומתחת לטפטים. במקרה של היעדר גישה, ניתן לזהות את קיום העובש לפי ריח הטחב באותו החלל".

 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

איך להיפטר מהעובש?  

צביעה של קטע קיר המלא בעובש לא תשמיד אותו, אלא רק תגרום לו לצאת מבעד לשכבת הצבע החדשה. לפני חידוש הקיר, יש לדאוג להשמיד את העובד ביסודיות, שכן גם שאריות של עובש יכולות להחזיר את המצב לקדמותו. כיצד משמידים עובש? "אקונומיקה לא מספיקה, ויש להשתמש בתרסיס ייעודי להשמדתו", אומרים במוקד השירות. "תרסיסים אלו נמכרים בחנויות לחומרי בניין. לפני שמרססים, יש להסיר את קילופי הצבע ולשייף את הקיר עם נייר שיוף".

 

מה עושים במקרה של עובש על קיר גבס? "במקרה של כתם עובש קטן יחסית ניתן להיעזר בספוגית לחה ובסבון כלים ולאחר מכן לצבוע את קיר הגבס בצבע אקרילי ייעודי לעובש", מסבירים במוקד. "אם כתם העובש גדול במיוחד אין טעם לנקות אותו, אלא יש לחתוך את קטע הקיר הנגוע ולהתקין במקומו לוח גבס חדש".

 

אם מקור העובש הוא רטיבות בקיר, אין טעם לצבוע את הקיר שכן הרטיבות תגרום לקילופי צבע כעבור זמן קצר. במקרה כזה יש לתקן את מקור הרטיבות תחילה. אם מקור הרטיבות הוא כשלי איטום, יש לתקנם קודם, וכך גם אם מקור הרטיבות היא נזילת מים בצנרת. רק לאחר ייבוש מוחלט של הקיר יש לצבוע אותו מחדש. לעתים ייבוש מלא אורך מספר חודשים, אך חשוב להמתין לייבוש לפני הצביעה, כדי שהיא תהיה אפקטיבית.

 

איך למנוע הגעת עובש? להקפיד על אוורור, להתקין ונטה ולבדוק תקינות מרזבים 

לקראת עונת הגשמים יש לבדוק תקינות של כל המרזבים, כדי למנוע הצטברות של מים עומדים. יש לזהות כשלי איטום בזמן ולאטום אותם. בחדרי שירות אשר ממוקמים בהם מייבשי כביסה הפולטים כמות עצומה של לחות, יש לוודא שצינור הפליטה מכוון אל מחוץ לבית.

 

"בחלל האמבטיה, שהוא מלא באדים ובלחות על בסיס קבוע, ניתן לרסס אחת לכמה חודשים תרסיס מונע עובש", מציעים במוקד השירות. "כמו כן, מומלץ להתקין ונטה ולהקפיד על אוורור מלא של החלל ככל שניתן, גם בימות החורף הקרים".

 

האם חלון באמבטיה מספיק מבחינת אוורור? מוקד השירות: "הדבר תלוי בגודל החלון ובכיווני האוויר בדירה. לפני התקנת ונטה יש לוודא שעוצמת המנוע מתאימה לגודל החלל, למקם אותו בחלקו העליון של הקיר ממול לפתח כניסת האוויר לחלל. אם אתם בשלבי שיפוץ, חשוב לתכנן את מערכת האוורור מראש. למשל, מיקום ונטה בתקרה שהונמכה בגבס, יגרום לה להיות אפקטיבית ביותר".

 

מחפשים בעל מקצוע בתחום הצבע? לרשימה המלאה

 

ynet הוא שותף באתר המקצוענים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים