שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חייבים לדבר על סקס לא רצוי גם בקרב גברים
  השיח החדש שעוסק במונחים כמו רצון והסכמה, מרבה להתמקד בנשים, אבל מחקרים מהעשור האחרון מראים שגם גברים לא תמיד עושים סקס מרצון, ורבים מהם עושים זאת בעיקר בגלל סיבות הקשורות בלחץ חברתי וניסיון להימנע מתוויות

  אני מפחד שאם אסרב, היא תצחק עליי (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אני מפחד שאם אסרב, היא תצחק עליי(צילום: Shutterstock)

   

  סקס כעיסוק מענג, מרגש ומקרב, הוא לעתים קרובות בונוס משמעותי במערכת הנישואים, אבל גם כשזה כך, יש פעמים שבהן הסקס, לאישה או לגבר, הופך להיות מטלה כמו מטלות אחרות של מסגרת הנישואים, ונעשה כמחווה של רצון טוב, בדיוק כמו הצורך לקחת מדי פעם את הילדים לגן שעשועים. גם כאשר נשים פנויות ממהרות להיכנס למיטה עם גבר, הן עושות זאת לפעמים כי הן רוצות, לפעמים כי הן רוצות להראות שהן רוצות, ולפעמים כי הן חושבות שזה מה שמצופה מהן ורוצות לרַצות את הגבר. אבל מה לגבי גברים פנויים?

   

  ג'סי פורד, חוקרת מאוניברסיטת ניו יורק, טוענת שגברים פנויים עושים סקס בלתי רצוי בגלל שהם חיים בצל ההשלכות של התדמית הגברית בחברה המערבית. תחום זה, של סקס בלתי רצוי אצל גברים פנויים, נחקר רק בעשר השנים האחרונות, ועדיין נמצא בחיתוליו. מסתבר שמכלל מדגם הסטודנטים הגברים ההטרוסקסואלים במכללות אשר השתתפו במחקרים הקודמים בתחום, כרבע היו מעורבים בשלב כזה או אחר בסקס שלא רצו בו. המחקר החדש של ג'סי פורד בדק למה זה קורה להם. להלן אוסף אופייני מהתשובות שענו לה גברים צעירים, תלמידי קולג' פרטי יוקרתי בארה"ב, לאחר ששאלה אותם למה הם השתתפו בסקס שהם לא רצו בו:

   

  "בגלל שמבחינת החברה אני אמור לרצות את זה כל הזמן".

  "בגלל שאני מנומס, או זורם, או רק עושה את מה שאני מרגיש שהסביבה אומרת לי לעשות".

  "בגלל שגברים נתפסים כמי ש'תמיד רוצים את זה', אז לא מסתכלים על זה שהם לא רוצים. אחרים תמיד מריעים לנו כשיש לנו סקס".

   

  "סקס אצל גברים אף פעם לא נתפס כדבר שלילי מבחינה חברתית. לכן זה תמיד יהיה טוב בשבילי, כי זה תמיד יעלה את המעמד שלי".

  "אם זו אישה, היא יכולה להפסיק את זה בכל רגע. לבחור, ברגע שמתחיל המזמוז, או כאשר היא נוגעת בו, זה חייב לקרות".

   

  "כשזו חברה שלי, ואני לא במצב רוח, אם אני הודף זה מוזר. אם היא רוצה לעשות את זה, זה יהיה מאד מוזר אם אני אגיד שאני לא רוצה".

  "זה קרה לי עם מישהי שיכולה להשיג את כל מי שהיא רק רוצה. כך שאם אני אגיד לא, היא תחשוב שאני הומוסקסואל".

  "חבר שלי ראה שהיא בעניינים, ושאל אותי 'אחי, היא כר לגמרי שמה! מה, אתה הומו?!'"

   

  נשואים פלוס: על סקס של זוג נשוי

  נשואים פלוס: על סקס של זוג נשוי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המסקנה של ג'סי פורד היא שגברים שעושים סקס באי-רצון, עושים זאת בגלל לחץ חברתי. המניע, היא אומרת, הוא שגברים רוצים להימנע מתוויות כמו "רכרוכי", "סוציופת" או "בתול", ובוודאי שהם פוחדים מתווית ה"הומו". והם פוחדים גם מכך שהתדמית שלהם הזו תופץ בקרב הנשים שאיתם. מעניין שפורד מדגישה את התדמית בין הנשים, אולי בגלל המחשבה הגברית שנשים מדברות בינן בצורה מפורטת וישירה יותר, ועלולות שלא לחסוך בפרטים. החוקרת טוענת עוד שממריצה את הגברים גם התובנה החברתית שאומרת: "נשים הן שומרות הסף. נצלו כל הזדמנות, כי זמנכם מוגבל!". בגלל המוסכמות, היא אומרת, לגברים יש פחות דרכים מקובלות לומר לא לסקס, מאשר לנשים.

   

  אני סבור כי המחקרים האלה הם פורצי דרך. לא משום שהם מספרים לנו דברים שאנחנו לא יודעים, כמו בגלל עצם העובדה שהם עוסקים ברגישויות גבריות, ואפשר להסיק מהם כמה מסקנות חשובות, כמו למשל שקל יותר לגבר להגיד לא כאשר החברה שבה הוא חי אינה חברה סגורה, והגבר אינו חושש שהשמועה על כך תעבור לאחרים. קל לו יותר כאשר הוא לא מרגיש צורך לדווח לחבריו על הקשרים שלו, לא על אלה שרצה בהם ולא על אלה שלא רצה בהם. בחברה סגורה, או בחברה גברית מהודקת, הפגיעה בתדמית הגברית מאיימת הרבה יותר.

   

  מוסכמות משפיעות ללא ספק על שני המינים, אבל משפיעות עליהם אחרת. אם מוסכמות נוטות להוליך נשים לעשות סקס לא רצוי עם גברים שהן כן רוצות או חושבות שהן תרצינה, הרי שאצל גברים המוסכמות נוטות להוליך אותם לעשות סקס לא רצוי עם נשים שהם לא בהכרח רוצים. וחשוב אולי להוסיף ולומר: רצון אינו בינארי, שאו שישנו או שאיננו. לפעמים הוא ישנו בצורה חלקית. היכולת למצוא איזונים נכונים בין רוצה לבין לא רוצה היא צורך חיוני להרכבת אישיות הבנויה היטב, הן לגברים והן לנשים.

   

  ד"ר אורן חסון הוא זואולוג בעברו, חוקר פסיכולוגיה אבולוציונית ומרצה לתקשורת בין אישית כיום ומטפל זוגי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  "מבחינת החברה אני אמור לרצות סקס כל הזמן"
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים