שתף קטע נבחר

אחרי שנה: טייסת ה-F-35 הוכרזה מבצעית

בדצמבר 2016 נחתו בישראל מטוסי ה"אדיר" הראשונים. מאז נערך תהליך קליטה של תשעת כלי הטיס, והיום הכריזו בצה"ל על סיום תקופת הקליטה וההכשרה. המשמעות: כל מטוסי ה-F-35 כשירים לפעילות מבצעית. מפקד חיל האוויר: "הכרזה בתקופה שבה אנו פועלים בכמה חזיתות בהיקף נרחב"

 

 

היסטוריה בצה"ל: תשעת מטוסי ה"אדיר", ה-F-35, סיימו היום (ד') את תקופת הקליטה וההכשרה בחיל האוויר. המשמעות: כל הטייסת הוכרזה כשירה לפעילות מבצעית. כניסת מטוסי ה-F-35 לפעילות מבצעית מסיימת תהליך קליטה ארוך שהחל עם נחיתת שני המטוסים הראשונים בדצמבר 2016.

 

על קליטת ה"אדיר" היו אמונים צוותי הקמה בעלי הכשרה ייעודית. הם קלטו תשעה מטוסים בשנה החולפת. חיל האוויר הישראלי הוא הראשון בעולם מחוץ לארצות הברית שיפעיל מבצעית את מטוסי ה"אדיר". דובר צה"ל הדגיש כי זהו ביטוי נוסף לשיתוף הפעולה ולקשר האסטרטגי המיוחד וארוך השנים בין ישראל וארה"ב.

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

F-35 כשיר מבצעית (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
F-35 כשיר מבצעית(צילום: דובר צה"ל)

איגרתו של מפקד חיל האוויר ()
איגרתו של מפקד חיל האוויר
 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

"אדיר" בטייסת החיל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
"אדיר" בטייסת החיל(צילום: דובר צה"ל)

בחצי השנה הקרובה תגיע עשיריית המטוסים השנייה לטייסת, ולאחר מכן יגיעו בהדרגה מטוסי הטייסת השנייה של ה-F-35. משמעות ההכרזה היא שמעתה יוכלו החמקנים לצאת לגיחות מבצעיות, בהן תקיפות ביעדי אויב, מבלי להיחשף למערכות הנ"מ.

 

המטוסים צפויים לצאת כבר בקרוב לפעילות מבצעית, גם במבנים משותפים עם מטוסי קרב ותיקים בחיל, כמו ה-F-16 ו-F-15.

 

באיגרת ששלח מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לאנשי חיל האוויר הוא כתב: "ההכרזה על כשירותה המבצעית של הטייסת מתרחשת בתקופה שבה חיל האוויר פועל מבצעית בהיקף נרחב בכמה חזיתות, בתוך מזרח תיכון משתנה ומתעצב. האתגר המבצעי ההופך מורכב מדי יום - זוכה למענה אווירי איכותי ומקצועי. המבצעיות של האדיר מוסיפה נדבך משמעותי ליכולתו של החיל בעת הנוכחית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים