שתף קטע נבחר

גינויים בעולם לטראמפ. איראן: "מעודד אינתיפאדה חדשה"

בעולם מזהירים את נשיא ארה"ב מהשלכות קשות להחלטה ההיסטורית להכיר בירושלים כבירת ישראל. תגובות בעולם המוסלמי: "עונש מוות למי שרוצה שלום". צ'כיה: "מכירים במערב ירושלים כבירה". נשיא צרפת: "ההחלטה סותרת את החוק הבינ"ל". מזכ"ל האו"ם: "רגע של חרדה". הפגנות בטורקיה, מועצת הביטחון צפויה להתכנס בשישי

ברחבי העולם, ובמיוחד בעולם המוסלמי, הזהירו את דונלד טראמפ מהשלכות קשות אם אכן יכיר בירושלים כבירת ישראל. הערב (יום ד'), אחרי ההכרזה ההיסטורית של נשיא ארה"ב, בעולם מאשימים אותו בהתנהגות חסרת אחריות שמנוגדת לחוק הבינלאומי. דיפלומטים אמרו לרויטרס שבעקבות הנאום יתקיים ביום שישי דיון חירום במועצת הביטחון, לבקשתן של שמונה מהמדינות החברות.

 

מצרים, טורקיה, איראן וירדן מיהרו לפרסם הודעות שמגנות את החלטתו של טראמפ. "הצעד יסית את המוסלמים ויצית אינתיפאדה חדשה, ויעודד קיצוניות ואלימות – שהאחריות עליהן היא של ארה"ב והמשטר הציוני", אמרו במשרד החוץ של טהרן. "הרפובליקה האיסלאמית של איראן שבה ואמרה שהסיבה העיקרית לחוסר היציבות והביטחון באזור היא הכיבוש המתמשך, והתמיכה המוטה של הממשל האמריקני במשטר הציוני". 


 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

בקהיר אמרו שהחלטת ארה"ב לא תשנה את ההגדרה של ירושלים מבחינתה של מצרים. בהצהרה ממצרים נמסר כי ההחלטה מפרה את החוק הבינלאומי, ושקהיר מודאגת מההשפעה על יציבות האזור. ממשרד החוץ הקטארי נמסר כי ההחלטה היא "הסלמה מסוכנת, ועונש מוות לכל מי שרוצה שלום".

 

בלבנון מסר הנשיא מישל עוון כי מדובר בהחלטה שמסכנת את שלום האזור. עוון אמר שהחלטתו של טראמפ מחזירה את תהליך השלום עשרות שנים אחרונית, מאיימת על יציבות האזור – וכנראה גם על יציבות העולם כולו. ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי (שחזר בו מהתפטרותו) צייץ בטוויטר שלבנון מתנגדת להחלטה ומביעה סולידריות עם העם הפלסטיני, ותומכת בזכותו להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים.

 

בטורקיה, שכבר הזהירה שהחלטתו של טראמפ תביא "אסון", התאספו מאות מפגינים זועמים מחוץ לקונסוליה האמריקנית באיסטנבול במחאה על החלטת טראמפ. המפגינים הניפו את דגלי פלסטין ומשליכים חפצים, בין השאר מטבעות, לעבר הקונסוליה. הפגנה דומה התקיימה ליד השגרירות של ארה"ב באנקרה.

 

הפגנה בירדן: "לבטל את הסכם השלום עם ישראל"

גם בעמאן שבירדן הפגינו מול שגרירות ארה"ב. במחנה הפליטים הפלסטיני בקעה בפרברי בירת ירדן יצאו מאות צעירים להפגין ברחובות נגד טראמפ, וקראו לירדן לבטל את הסכם השלום עם ישראל. "אמריקה היא מולדת הטרור", צעקו המפגינים.

מפגינים באיסטנבול, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים באיסטנבול, הערב(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

מפגינים ליד שגרירות ארה"ב בעמאן ()
מפגינים ליד שגרירות ארה"ב בעמאן

ממשרד החוץ הטורקי נמסר: "אנחנו מגנים את ההחלטה חסרת האחריות של הממשל האמריקני להכריז על הכרה בירושלים כבירת ישראל, ולהעביר את השגרירות בישראל לירושלים. אנחנו קוראים לממשל האמריקני לשקול מחדש את ההחלטה הלקויה הזאת, שעלולה להסתיים בתוצאות שליליות במיוחד, ולהימנע מצעדים לא מחושבים שעלולים לפגוע בזהות הרב תרבותית של ירושלים ובמעמדה ההיסטורי".

 

אסד: "עתיד ירושלים לא תלוי במדינה או בנשיא"

"אנחנו מתנגדים להחלטת טראמפ, שתגביר את המתיחות ומנציחה את הכיבוש", נמסר מממשלת ירדן. בלשכתו של נשיא סוריה בשאר אסד נאמר אחרי הנאום ההיסטורי: "עתיד ירושלים לא תלוי במדינה או בנשיא, אלא ייקבע על ידי ההיסטוריה שלה ועל ידי הרצון והנחישות של המטרה הפלסטינית".

 

באירופה אמרה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שהיא מתנגדת להחלטתו של טראמפ, ושמעמדה של ירושלים צריך להיקבע כחלק ממו"מ בין ישראל לפלסטינים. האיחוד האירופי הביע את דאגתו מהנאום ההיסטורי של טראמפ. בצעד חריג יחסית למדינה אירופית מסרה צ'כיה שהיא מכירה בירושלים שגבולות 67' כבירת ישראל, עד הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. ממשרד החוץ הצ'כי נמסר: "הרפובליקה הצ'כית, יחד עם חברות נוספות באיחוד האירופי, בעקבות מסקנת ועדת יחסי החוץ של האיחוד, מחשיבות את ירושלים כבירה העתידית של שתי המדינות – ישראל ופלסטין".

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר שארצו לא תומכת בהחלטה ה"חד צדדית" של טראמפ להכיר בירושלים כבירתה של ישראל. "ההחלטה מצערת, וצרפת לא מאשרת אותה", אמר נשיא צרפת בביקור באלג'יריה – והוסיף כי ההצהרה "מנוגדת לחוק הבינלאומי ולכל ההחלטות של מועצת הביטחון".

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה צער מההחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות האמריקנית לעיר לפני הסכם שלום. "אנחנו מאמינים שזה לא עוזר לשלום באזור", אמר הדובר של מיי.

הפגנה ליד שגרירות ארה"ב באנקרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנה ליד שגרירות ארה"ב באנקרה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש התבטא נגד הצהרתו של טראמפ, ואמר כי מדובר ב"צעדים חד צדדיים" שפוגעים בסיכויים לשלום בין ישראל לפלסטינים. טראמפ אמנם אמר שהגדרת ירושלים כבירה תסייע למו"מ התקוע בין הצדדים, אך לדעתו של גוטרש הנושא ייפתר רק באמצעות מו"מ ישיר בין הצדדים.

 

"ברגע כזה, של חרדה גדולה, אני רוצה להבהיר: אין אלטרנטיבה לפתרון שתי המדינות. אין 'תוכנית ב'", אמר לעיתונאים. גוטרש הבטיח שיעשה כל שביכולתו כדי לקדם את חזרתם של הצדדים לשולחן המו"מ.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ בנאום ההיסטורי הערב
צילום: AP
מומלצים