שתף קטע נבחר

אבו מאזן: החלטת טראמפ תוביל למלחמות ללא סוף, ארה"ב נסוגה מתפקידה במו"מ

הנשיא הפלסטיני אמר לאחר נאומו ההיסטורי של טראמפ כי "הממשל האמריקני החליט להפר את כל ההחלטות הבינלאומיות" ובעצם ההכרזה נוטשת וושינגטון את תפקיד נותנת החסות לשיחות. הוא הוסיף כי ארה"ב ממוטטת את המאמצים לתהליך שלום: "המציאות בעיר לא תשתנה. המקומות הקדושים בירושלים ימרדו"

 

 

 

"החלטת טראמפ תוביל למלחמות שלא יהיה להן סוף", כך מגיב הערב (יום ד') הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לנאומו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שהכריז כי ארצות הברית מכירה בירושלים כבירתה של ישראל ומתכננת להעביר לשם את השגרירות. הוא חידד כי בעצם ההחלטה לא יכולה ארה"ב להמשיך ולתווך בין הצדדים.

 

ההכרזה על ירושלים - כל העדכונים

 

"הממשל האמריקני, בהחלטתו בעניין ירושלים, החליט להפר את כל ההחלטות הבינלאומיות ולהתעלם מהקונצנזוס הבינלאומי", אמר הערב הנשיא הפלסטיני בתגובה לנאומו של טראמפ. "הצעדים המגונים האלה למעשה ממוטטים את כל המאמצים של תהליך השלום. ארה"ב למעשה הודיעה על נסיגתה מתפקידה כנותנת חסות למשא ומתן. הצעדים האלה תורמים לארגונים הקיצוניים שמעוניינים לגרור את האזור למלחמת דת. זה יוביל למלחמות שלא יהיה להן סוף. אנו מזהירים מפני כך כבר זמן רב.

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, הערב ()
הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, הערב
 

"אמרנו במהלך הימים האחרונים בשיחות עם מדינות רבות כי הערבים יציגו עמדה מאוחדת בכל הנוגע לירושלים, וכולם תומכים בכינון שלום והקמת מדינת פלסטין בגבולות 67 שבירתה מזרח ירושלים לצד מדינת ישראל, לפי יוזמת השלום הערבית. במהלך השעה האחרונה ההנהגה הפלסטינית עוקבת אחר ההתפתחויות ומתייעצת עם ידידינו לגבי ההשלכות. על כולנו להגביר את המאמצים להביא לסיום הפילוג. 

 

"כל המקומות הקדושים בירושלים למעשה ימרדו בכל ניסיון לשנות את הזהות שלה. ההחלטה של טראמפ הלילה לא תשנה את המציאות בעיר ירושלים. זו עיר פלסטינית, ערבית, איסלאמית, והיא הבירה של פלסטין הערבית.

 

 

 

 

לפני נאומו של אבו מאזן, אמר מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת: "הקיצונים הם המנצחים הראשונים לאחר הצהרת הנשיא טראמפ שירושלים היא בירת ישראל". הוא הוסיף כי בהחלטתו בעניין ירושלים, טראמפ הביא לסוף התפקיד האמריקני בתהליך השלום.

 

עריקאת המשיך לבקר את טראמפ: "לצערי הנשיא טראמפ בדיוק הרס כל סיכוי לפתרון שתי המדינות. הוא הכיר בירושלים כבירת ישראל, וזוהי סתירה מוחלטת להסכמות בין הפלסטינים והישראלים. הצעד הזה סוגר דלתות ואני סבור שטראמפ הביא לסוף המעורבות של ארה״ב בתהליך השלום".

הכרזתו של טראמפ הערב: "נעביר את השגרירות לירושלים" (צילום: AP) (צילום: AP)
הכרזתו של טראמפ הערב: "נעביר את השגרירות לירושלים"(צילום: AP)
 

בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי היו חריפים יותר ואיומי בצעדים אלימים. בחמאס אמרו כי ההכרזה "פתחה את שערי הגיהנום". בכיר חמאס, עיזת א-רשק, אמר: "ההכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל הינה תוקפנות נגד עמי מדינות ערב והאיסלאם ונגד בני החורין בעולם. היא לא תשנה את העובדות ההיסטוריות. הכיבוש יבוא לקיצו וירושלים תישאר הבירה של פלסטין, הערבים והמוסלמים. אנו מדגישים שוב כי אין כוח על פני האדמה, לא של ארה״ב ולא של ישראל, שיכול לכפות מציאות בשטח. בפנינו ניצבות כל האפשרויות. הימים האלה יהיו ימי זעם".

 

סגן מנהיג ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נחאלה, יצא גם הוא בתקיפות נגד הצעד של הנשיא האמריקני: "החלטת ארה"ב היא הכרזת מלחמה. מדובר ביום אבל לאומה, ועלינו לפעול נגד היהירות האמריקנית. עלינו לסמוך רק על אחדותנו".

 

גם במדינות ערב מתחו ביקורת על טראמפ. דובר ממשלת ירדן אמר: "אנחנו מתנגדים להחלטת טראמפ שתגביר את המתיחות ושמנציחה את הכיבוש". בקטאר אמרו: "הכרזת טראמפ היא הסלמה מסוכנת וגזר דין מוות למאמצי השלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים