שתף קטע נבחר

יו"ר האופוזיציה הרצוג: "טראמפ הסיר את השקר בנוגע לירושלים"

יום אחרי הכרזת נשיא ארה"ב בנוגע להכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל, אמר ח"כ הרצוג במשדר הבוקר של אולפן ynet כי הוא מייחל שהדברים יובילו לקידום המו"מ: "מקווה שהוא יניח מתווה פורץ דרך למהלך מדיני נועז". השר לוין: "כל עוד ישראל לא תרצה את פתרון שתי המדינות - הוא לא יהיה"

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), התייחס הבוקר (יום ה') במשדר הבוקר של אולפן ynet להכרזה מאמש של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שלפיה ארצו מכירה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. "שמחתי על הודעת טראמפ כיוון שהיא עושה צדק היסטורי אחרי 70 שנה", אמר ח"כ הרצוג. "אנחנו פוגשים מאות מנהיגים בינלאומיים בשנה בירושלים. אז לבוא ולהגיד שבירת ישראל לא ירושלים זה שקר וכזב".

 

הרצוג אמר עוד כי "לפחות טראמפ סוף סוף הסיר את השקר הזה מן הפרק. עם זאת אני מצפה שישלים את זה באותו אומץ ובאותה נחישות בקידום ההיפרדות מהפלסטינים וכינון שתי המדינות, שהוא הזכיר אותו. אבל בואו לא נשקר לעצמנו, שליש מיהודים בירושלים מתחת לקו העונש, שני שלישים מהערבים מתתחת לקו העוני. זו עיר שיכולה לתפקד: הדברים של טראמפ בוודאי חשובים מאוד, אבל צריך לנוע גם ברמה של ירושלים ד'למטה. דהיינו מה אתה עושה כדי להבטיח שיש פה רוב יהודי לדורות".

 

יו"ר האופוזיציה הוסיף: "אני מקווה מאוד שטראמפ יניח מתווה אמיץ, פורץ דרך, ואני חוזר ואומר, במלאות 100 שנה להצהרת בלפור, 70 שנה לכ"ט בנובמבר ו-40 שנה לביקור סאדאת בישראל, אין ברירה אלא לנסות שוב באומץ ללכת למהלך מדיני נועז פורץ דרך כדי לראות איך אפשר לנוע לפתרון הסכסוך אפילו בשלבים, זה נושא מאוד מסובך, ואני מקווה שטראמפ יעמוד במילתו".

"ללכת שוב למהלך מדיני נועז". ח"כ הרצוג (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"ללכת שוב למהלך מדיני נועז". ח"כ הרצוג(צילום: אבי מועלם)

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) אמר בהתייחסו להכרזת טראמפ: "זה הישג עצום למדיניות הישראלית, הישג עצום לראש הממשלה. זה באמת אירוע היסטורי, ואני חושב שזאת הוכחה שכשאנחנו עומדים על שלנו - בסופו של דבר אנחנו יכולים לשכנע גם את העולם. הרווחנו דבר ענק, הכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל שמה סוף למחלוקת שהייתה כבר מיום הקמת המדינה. זה פותח פתח להכרה ממדינות נוספות, ואני משוכנע שארה"ב לא תהיה המדינה האחרונה".

 

לוין ביקש להדגיש כי "זה פותח הסתכלות לגמרי אחרת על כל הסוגיה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הייתה בדברים של טראמפ עוד נקודה חשובה: האמירה שלו שפתרון שתי המדינות יהיה רק אם שני הצדדים ירצו בו. כלומר, האמירה עוד יותר ברורה: כל עוד ישראל לא תרצה את הפתרון הזה - הוא לא יהיה".

"הרווחנו דבר ענק". השר לוין (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"הרווחנו דבר ענק". השר לוין(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 

סגן השר במשרד ראש הממשלה מייקל אורן (כולנו) אמר בהתייחסו להכרזת טראמפ כי "בשבילי זה רגע מאוד מרגש, רגע שחיכינו לא רק 70 שנה אלא 2,000 שנה. יש לנו בירה שמוכרת על ידי המעצמה הכי גדולה בעולם. עברתי לילה של ראיונות לכלי תקשורת בינלאומיים והופתעתי מעוצמת ההתנגדות, אפילו הזעם בכלי התקשורת, עם כל מיני תרחישים קודרים שזה סוף התהליך המדיני, שזה יביא לפיצוץ במזרח התיכון, וצריך להרגיע אותם".

 

עמוס גלעד, לשעבר ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אמר: "הנאום הזה היה מרגש, זה נאום מנוסח, משאת נפשנו. ירושלים היא בירת ישראל וכולם באים לשם מקבלת הכרה מארה"ב. מה שמטריד אותי זה שכל התהליך המדיני - המוקד שלו יהיה ירושלים. העולם לא יצטרף לדעתי, אני מדבר על אירופה. אני לא רואה מדינות מצטרפות וזה מאוד מטריד אותי. המשמעות לדעתי היא שהסיכויים לתהליך שלום יורדים, אלא אם כן הנשיא יביא הצעה מתקדמת מאוד".

"הופתעתי מעוצמת ההתנגדות". סגן השר אורן (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"הופתעתי מעוצמת ההתנגדות". סגן השר אורן(צילום: אבי מועלם)

 

סגן השר אורן, לשעבר שגריר ישראל בארה"ב, חלק על גלעד ואמר: "אני חושב שהיו שלושה מכשולים עיקריים בתהליך, ירושלים אחת מהם, התנחלויות ונושא של שתי מדינות. בעבר היו ממשלים, כמו ממשל אובמה, שקבע מראש שיהיה פתרון של שתי מדינות. הנושא של התנחלויות הועבר למוקד של המשא ומתן וגם ירושלים. מה שטראמפ הצליח לעשות בחצי השנה האחרונה זה להוריד את שלושת המכשולים".

 

גלעד: "השלום הצפוי הוא בינינו לאזור כולו. המתווה הולך ונעשה בלתי אפשרי. מבחינה ביטחונית-אסטרטגית אני חושב שאי אפשר להרחיב יחסים עם הערבים, כי בעתיד אנחנו נתונים להוריקנים פוליטיים. אני מאוד מרוצה ממערכת היחסים האסטרטגית ואני מוטרד שזה ממוקד רק בזה. כל תהליך שלום עכשיו יתחיל עם ירושלים כשהחומות יותר גבוהות, וזו לא בשורה טובה לנורמליצזיה חיונית".

"המתווה הולך ונעשה בלתי אפשרי". גלעד (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
"המתווה הולך ונעשה בלתי אפשרי". גלעד(צילום: אבי מועלם)

"יש עם פלסטיני, הוא לא יתאדה". ח"כ עודה (דניאל אליאור) (דניאל אליאור)
"יש עם פלסטיני, הוא לא יתאדה". ח"כ עודה(דניאל אליאור)

 

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, הביע מורת רוח מהכרזת טראמפ. לדבריו, "אני יוצא נגד ההכרזה כי אני הכי מאמין בפתרון של שתי מדינות. אני רואה בזה אינטרס אמיתי גם לישראלים וגם לפלסטינים ואני חושב שכל צעד חד-צדדי במקום שהוא במחלוקת זה לא תורם. הייתי שמח לו טראמפ היה אומר 'אני מכיר בירושלים המערבית כבירת מדינת ישראל וירושלים המזרחית כבירת פלסטין'".

 

ח"כ עודה הוסיף: " אם טראמפ רוצה להתחיל במשהו הוגן, הוא צריך להתחיל במשהו שהוא לטובת סיום הכיבוש ולא לטובת העמקת הכיבוש. יש עם פלסטיני, הוא לא יתאדה. האם ייתנו עכשיו אזרחות לפלסטינים בירושלים? האם יהיה ראש עיר פלסטיני בירושלים? האם צריכה להיות מדינה אחת עם רוב ערבי? ודאי שאין לי בעיה עם זה. המדינה והאזרחים צריכים להחליט מה אנחנו רוצים. הפתרון המציאותי שטוב לכולנו הוא מדינה לצד מדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים