שתף קטע נבחר

ש"ס דורשת: "שר חינוך ימונה בהסכמתנו"

המפלגות החרדיות יודעות, כי שרון קנה את תמיכתן בבחירות בשל היעדר יכולת מיקוח מצידן, אך חבריהן בהחלט מתכוונים לתבוע ממנו תיקים רבים

המפלגות החרדיות נערכות למשא ומתן הקואליציוני לאחר זכייתו של שרון בבחירות.
ש"ס הציבה היום דרישה נוספת במסגרת המשא ומתן הקואליציוני: למנות שר חינוך בהסכמתה בלבד. כמו כן, דורשת ש"ס את תפקיד סגן שר החינוך עבור חבר הכנסת משולם נהרי, את משרד הפנים עבור חבר הכנסת אלי ישי, וכן את משרד הדתות, את משרד העבודה והרווחה, את משרד הבריאות ותיק חמישי שעדיין לא ברור מה הוא.
יהדות התורה תדרוש שני תפקידי סגן שר (דתות ושיכון) ואת ראשות ועדת הכספים. המפד"ל תדרוש את תיק החינוך או השיכון.
החרדים יודעים, כי שרון קנה את תמיכתם במועמדותו ב'מחיר מציאה' בשל היעדר יכולת מיקוח, אך במו"מ הקואליציוני יציגו את כל דרישותיהם. יו"ר ש"ס ח"כ אלי ישי חזר והזכיר אתמול (יום ג'), כי לש"ס יש 17 מנדטים ולליכוד רק 19 ואמר: "ננהל מו"מ הגון אבל נעמוד על חלוקה שוויונית של התיקים".
בש"ס הסבירו, כי משמעות הדבר היא שבמקרה שתוקם ממשלה צרה ש"ס תדרוש חמישה תיקים, בהם "הנכסים" שנלקחו ממנה בתקופת ממשלת ברק: משרד הפנים ליו"ר ש"ס אלי ישי, ואת תפקיד סגן שר החינוך, עם סמכויות מוגדרות לגבי החינוך החרדי, עבור ח"כ משולם נהרי. "אני מוכן לוותר על משרד בטחון, על משרד החוץ, על משרד המשפטים ועל המשרד לביטחון פנים" אמר ישי.
ישי נמנע מלהשיב על השאלה האם יוותר גם על משרד האוצר, אך נראה כי ש"ס חוששת לקבל את כלכלת המדינה לידיה ונראה כי היא תדרוש את התיקים המסורתיים שלה: הדתות, העבודה הרווחה ותיק הבריאות, שהשר לשעבר שלמה בניזרי רוצה מאוד לשוב אליו.
המפד"ל החליטה היום לדרוש את תיק החינוך, אבל גם תיק השיכון בא בחשבון מבחינת המפד"ל. אם תוקם ממשלה צרה תדרוש המפד"ל שני תיקים. חברי המפד"ל החליטו פה אחד לקרוא להקמת ממשלת אחדות לאומית.
גם ביהדות התורה הכינו רשימת דרישות למו"מ הקואליציוני, המפלגה החרדית שיש לה 5מנדטים תדרוש להשוות את תנאיה לאלו של המפד"ל. יהדות התורה תדרוש כנראה את תפקיד יו"ר וועדת הכספים ושני תפקידי סגן שר, במשרדי השיכון והדתות.
חברי הכנסת של "דגל התורה" אברהם רביץ ומשה גפני מובילים מהלך על פיו יקבלו היתר הלכתי לשמש בתפקיד שרים בממשלה. אם יתקבל ההיתר ההלכתי תדרוש יהדות התורה את משרד השיכון, ובדגל התורה מקווים שאחד מחברי הכנסת שלהם יזכה בו. זאת כיוון שנציג חסידות גור ח"כ יעקב ליצמן לא יכול לשמש כשר בשל העובדה שהאדמו"ר מגור הקודם, "הבית ישראל", אסר שותפות חרדית בממשלה.
במפלגות החרדיות הגיבו בסיפוק על הודעת ההתפטרות של אהוד ברק, מש"ס נמסר: "בנפול אויבך אל תשמח, אבל היום הוכח שעם ישראל בחר עבור היהדות, עם ישראל הצביע נגד המהפכה החילונית, לעם ישראל נמאס משנאת חינם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם טוב
שרון וישי. מו"מ קואלציוני
שאולי שם טוב
מומלצים