שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נסראללה: "החלטת טראמפ - הצהרת בלפור 2"
  מזכ"ל חיזבאללה מחה נגד ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים כבירת ישראל: "האויב הישראלי לא מכבד החלטות בינלאומית, רק ארה"ב מעניינת אותה". הפגנות ברחבי העולם הערבי: בירדן קראו לבטל את הסכם השלום עם ישראל, במצרים ובסוריה מחו ובפרלמנט בתוניסיה גינו. אבו מאזן ומלך ירדן נועדו בעמאן

   

  מפגינים נגד ההחלטה במצרים ובתוניסיה

  מפגינים נגד ההחלטה במצרים ובתוניסיה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל מכה גלים בעולם הערבי: "אנחנו מרגישים שאנחנו עומדים מול הצהרת בלפור 2", אמר הערב (ה') מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בנאום. "האויב הישראלי ומנהיגיו לא מכבדים החלטות בינלאומית, זה מוכח. הם לא מכבדים הסכמים בינלאומיים, אפילו הסכמים שהם חתמו עליהם. לא מעניין אותם מה שאומרות מדינות ערב, מדינות איסלאמיות, מדינות אירופה, רוסיה, סין, קנדה ואמריקה הלטינית. מה שמעניין את היישות הזו זה ארצות הברית.

   

  "במשך עשורים ממשלות ישראל לדורותיהן ניסו לייהד את ירושלים ולהפקיע אותה בכל ההיבטים", המשיך נסראללה. "המחסום האמריקני הטקטי נפל אתמול במכה מוחצת. כעת לא עומד בפני ממשלת האויב וחבורתו שום מחסום. זה מכניס אותנו לסוגיית הסכנות: מה יהיה גורלם של תושבי מזרח ירושלים אחרי ההחלטה האמריקנית? הם יגורשו? ייכפה עליהם לשאת תעודת זהות ישראלית? מה יהיה גורל נכסי הפלסטינים בירושלים? הם יופקעו? יושמדו?" 

  מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ()
  מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה

  נסראללה הוסיף: "אנו נהיה עדים לבנייה ישראלית ללא מעצורים. ירושלים עשויה להתרחב לשטח הגדה המערבית. מה יעלה בגורל הנכסים האיסלאמיים והנוצריים ובראשם מסגד אל-אקצא, ובגורל הסוגיה הפלסטינית בכללותה? ירושלים היא מהותה של הסוגיה, כאשר ירושלים מושמטת - מה נותר? טראמפ אומר שאין למעשה סוגיה פלסטינית, אלא יש אנשים פלסטינים. אם ארצות הברית העזה לגעת בדבר היקר ביותר לערבים ולמוסלמים, מה יעלה בגורלות הגדה המערבית, הגולן, חוות שבעא?".

   

  נסראללה קרא למדינות ערב ולמדינות האיסלאמיות לזמן את השגרירים האמריקנים ולמחות באופן רשמי על ההחלטה. הוא ציין כי הוא לא דורש ניתוק היחסים עם ארצות הברית, אלא שיש להפעיל עליה לחץ באמצעות ישראל. לגבי ישראל אמר: "יש לנתק את היחסים עמה ולהפסיק את כל צעדי הנורמליזציה עם ישראל במדינות ערב". המזכ"ל הציע להציג הכרזה ערבית-פלסטינית משותפת על סיומו של המשא ומתן עם ישראל.

   

  "שמענו פרשנים בישראל שחלקם מקורבים לראש הממשלה שאמרו במלוא החוצפה כי לא יהיו תגובות והשלכות להחלטה - משום שמדינות ערב והמדינות האיסלאמיות עסוקות בעניינים הפנימיים שלהם ולא יעשו כלום. מה שעומד ביסוד ההחלטה שתואמה בין ישראל לארצות הברית הוא העניין הזה. אנחנו עומדים בפני ממשל אמריקני שרוצה שהעולם יכבד הסכמים בינלאומיים בזמן שהוא לא עושה זאת".

   

  נסראללה קרא לקיום הפגנות נגד ההחלטה ברחבי העולם: "ההחלטה מהווה עלבון ופוגעת ברגשותיהם של מאות מיליוני ערבים ומוסלמים. אנחנו עומדים מול אדם וממשל שלא מעניין אותם הכבוד, הרגשות והערכים של מיליארדים. אנחנו עומדים בפני עושק היסטורי של המקומות הקדושים של אומה. נדרשת כל מחאה, גינוי, הזדהות וגילוי התנגדות - הממשל האמריקני צריך לשמוע את זה". נסראללה הצטרף לקריאת חמאס להצית אינתפאדה נגד ישראל: "זהו התגובה החשובה והגדולה ביותר". המזכ"ל קרא לציבור להגיע להפגנה שארגן חיזבאללה שתיערך ביום שני בדאחיה.

  הפגנות בעמאן ()
  הפגנות בעמאן

  פגישת אבו מאזן ועבדאללה מלך ירדן, היום ()
  פגישת אבו מאזן ועבדאללה מלך ירדן, היום
  בתוך כך, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נפגש עם עבדאללה מלך ירדן בעמאן, כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בנוגע לירושלים. המנהיגים אמרו כי החלטתו של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אלה מהווה הפרה של החוק הבינלאומי.

   

  עבדאללה הדגיש את הצורך להגביר את המאמצים הערביים והאיסלאמיים כדי להגן על זכויותיהם של הפלסטינים, הערבים והמוסלמים בירושלים - שמהווה את המפתח לכינון שלום ויציבות באזור. מלך ירדן קרא להסתמך על ההתנגדות הבינלאומית להחלטתו של טראמפ כדי להימנע מצעדים חד-צדדיים אחרים שמדינות נוספות עלולות לנקוט. השניים הדגישו את הצורך בתיאום העמדה הערבית ובאיחוד המאמצים, תוך קיום מגעים עם הקהילה הבינלאומית, בעניין ההשלכות המסוכנות של ההחלטה האמריקנית על הביטחון והיציבות של האזור ועל המאמצים לכינון השלום.

   

  מלך ירדן הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולנקוט צעדים תקיפים שיסייעו לכינון השלום ולפתרון הסוגיה הפלסטינית. הוא הדגיש כי סוגיית ירושלים צריכה להיות מוסדרת במסגרת פתרון כולל, שיביא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים ושתחיה בביטחון ובשלום לצד ישראל.

   

  השניים הדגישו עוד כי כל צעדים שנועדים לפגוע בסטטוס המשפטי וההיסטורי של העיר בטלים, ויביאו להחרפת המתיחות והאלימות באזור ובעולם כולו. הפגישה התקיימה בדלתיים סגורות בנוכחותו של יורש העצר הירדני, אל-חוסיין בנו של עבדאללה. לאחר מכן הצטרפו לארוחת צהריים משותפת משלחות שני הצדדים.

   

  בירדן נערכו הפגנות מחאה אתמול והיום נגד ההחלטה. מפגינים הגיעו למחות באזור השגרירות האמריקנית בעמאן ושרפו במקום דגלי ישראל וארה"ב. בתמונות שהופצו בתקשורת הירדנית ניתן להבחין בנוכחות מוגברת של כוחות הביטחון במקום כדי למנוע הפרות סדר. "אמריקה תומכת בטרור", נכתב באחד השלטים שהונפו במקום, כשבמרכז השלט מגן דוד. המפגינים קראו לבטל את הסכם השלום עם ישראל וצעקו: "אוי לבושה, מכרו את אל-אקצא בדולר", "עדיף למות ולא להיות מושפלים", "הגבר את הקול שלך מעמאן, אין שגרירות ליישות הציונית". לפי אתר חדשות ירדני מאות בני אדם הפגינו ברחבי המדינה נגד ההחלטה. 

    

  במצרים התקיימה הפגנה באוניברסיטה האמריקנית בקהיר, במהלכה הניפו המפגינים שלט גדול עם הכיתוב "ירושלים בירת פלסטין". המפגינים צעקו בין היתר: "שמדינת ישראל תיפול!". במקביל כלי תקשורת במצרים דיווחו שמשרד החינוך הוציא הנחיה לבתי הספר להקדיש את השעה הראשונה לדיונים בנושא. לרשתות הועלו תמונות שמתעדות את התלמידים מזדהים בכיתות עם ירושלים תחת הכותרת: "ירושלים ערבית".

  מחאה וגינוי בתוניסיה: דגל פלסטיני לצד דגל תוניסיה בפרלמנט ()
  מחאה וגינוי בתוניסיה: דגל פלסטיני לצד דגל תוניסיה בפרלמנט
   

  חברי פרלמנט בתוניסיה מפגינים ()
  חברי פרלמנט בתוניסיה מפגינים

   

  גם בתוניסיה על פי דיווחים אלפים הפגינו בכמה הפגנות נגד המהלך של טראמפ. באחד הסרטונים שהועלו לרשת תועדו מפגינים בעיר מאטר בצפון המדינה שורפים דגל ישראל ודורכים עליו. הפרלמנט בתוניסיה התכנס היום והצביע ברוב קולות בעד גינוי חריף למהלך של טראמפ. חברי פרלמנט אף הפגינו מול בניין הפרלמנט בתוניס ודגל ענק שמציג את דגל פלסטין לצד דגל תוניסיה הוצב בחזית הפרלמנט.

   

  כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה הסורית דיווחו על הפגנות נגד ההחלטה של טראמפ בפרבר הצפוני של חלב בסוריה.

   

  בכירי חמאס ופתח נפגשו היום בעזה, ועל פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית בירכו על המחאות בשטחים הפלסטיניים ובעולם כולו וקראו ל"בני האומה הערבית והמוסלמית ולכל בני החורין בעולם להתאגד סביב סוגיית ירושלים". הצדדים גינו את החלטת טראמפ והגדירו אותה "תוקפנות נגד זכויות העם הפלסטיני, שיש להיאבק בה ובהשלכותיה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים