שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  כוננות בירושלים וביהודה ושומרון לקראת "יום זעם"

  לפי הערכות במערכת הביטחון, אלפים יפגינו בעשרות מוקדים ביהודה ושומרון ובגבול רצועת עזה, במחאה על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל. עם זאת, החשש המרכזי של צה"ל הוא פיגועי נקמה של מחבלים בודדים, בעיקר כלפי האוכלוסייה ביהודה ושומרון

    

   

  באוגדת יהודה ושומרון נערכים להסלמה שצפויה היום (ו'), שהוגדר כיום זעם בתגובה להחלטת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. הצבא נערך לעימותים לאחר תפילות יום השישי, כשהמתפללים יצאו מהמסגדים. 

   

  לפי ההערכות במערכת הביטחון, אלפים יפגינו בעשרות מוקדים ביהודה ושומרון ובגבול רצועת עזה. צפויות הפגנות גם בערים ערביות בתוך הקו הירוק: אום אל פחם, כפר קאסם, בקה אלגרביה, כפר כנא, נצרת ורהט. עם זאת, החשש המרכזי של צה"ל הוא פיגועי נקמה של מחבלים בודדים, בעיקר כלפי האוכלוסייה ביהודה ושומרון, כפי שאירע בכמה פיגועים קטלניים בשנה האחרונה כשמחבלים חדרו להתנחלויות ורצחו.

   

  מאות לוחמי גדודי התגבור שהגיעו אתמול לחטיבות המרחביות בגדה צפויים להתפרס בצירים ובמוקדי החיכוך, ובהמשך, לאחר כניסת השבת, יתפרסו גם ביישובים המאוימים הסמוכים לכפרים. חיילים בחלק מהגדודים שאחראים על הגזרות ביהודה ושומרון, שהיו אמורים לצאת אתמול בבוקר הביתה לסוף השבוע, קיבלו הודעה על עוצר יציאות - אך החלטה סופית בעניין צפויה להתקבל הבוקר.

  התפרעויות ברמאללה בעקבות החלטת טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  התפרעויות ברמאללה בעקבות החלטת טראמפ(צילום: רויטרס)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)


  עימותים עם כוחות הביטחון בחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עימותים עם כוחות הביטחון בחברון(צילום: AFP)

  שורפים בובת הנשיא טראמפ בשכם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  שורפים בובת הנשיא טראמפ בשכם(צילום: AFP)

  עימותים בבית לחם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עימותים בבית לחם(צילום: AFP)

  אתמול הוחלט לאחר הערכת מצב מטכ"לית על תגבור כוחות של כמה גדודים וכן של מערכי האיסוף וההגנה המרחבית ביהודה ושומרון.

   

  גם בירושלים נערכים לקראת היום. נכון לעכשיו לא הוחלט על הגבלת גיל המתפללים שיגיעו להר הבית. רוב כוחות הביטחון יתרכזו במזרח העיר במוקדי החיכוך, בהם העיר העתיקה, ואדי ג'וז ועיסאוויה. טרם הוחלט על תגבור של כוחות מגזרות אחרות.

   

  כבר אתמול מאות תושבי מזרח ירושלים התייצבו בשער שכם כשבידיהם דגלי פלסטין והתעמתו עם כוחות הביטחון. בין היתר נשמעו קריאות "נקריב את חיינו למען אל-אקצה". במקביל, אלפי פלסטינים הפגינו בכמה מוקדים ביהודה ושומרון, בהם ג'נין, חברון, ביתוניא, טול כרם, קלנדיה, נבי סאלח ובית לחם, וכן בעזה. 

  מפגינים בשער שכם בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  מפגינים בשער שכם בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

   (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  (צילום: אוהד צויגנברג)

  עימותים בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  עימותים בגבול רצועת עזה(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בחברון נפגעו שני פלסטינים מאמצעים לפיזור הפגנות, וכוחות הביטחון עצרו שישה מתפרעים פלסטינים. ברצועת עזה השתתפו בהפרות הסדר מאות מפגינים, ששרפו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. בכמה מקרים נדרש צה"ל להגיב בירי חי. מקורות ברצועה דיווחו על כמה פצועים פלסטינים באזור חאן יונס.

   

  אמש שני נוסעים באוטובוס אגד בכביש 65 בוואדי ערה נפצעו קל מזריקת אבנים. פצועה אחת פונתה על ידי צוות של מד"א לבית החולים העמק בעפולה. כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום ופתחו בסריקות.

   

  מוקדם יותר אתמול קרא יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה לאינתפיאדה נגד ישראל בעקבות הכרזת טראמפ. "ההחלטה האמריקנית היא הכרזת מלחמה", אמר הנייה בנאום תקיף שנשא והוסיף: "ירושלים נחטפת ונגזלת מהמרחב הערבי והאסלאמי שלה. נפעל להצית אינתיפאדה נגד האויב הציוני". הנייה הבהיר כי כל אנשי תנועת החמאס וזרועותיה הצבאיות הונחו להיות בכוננות מלאה לקראת קבלת פקודות נוספות שמטרתן להיאבק ב"סכנה האסטרטגית", לדבריו. הוא הוסיף וקרא ל"יום זעם" היום וטען: "טראמפ יתחרט על ההחלטה הזו. לא יהיה מנוס לנתניהו וממשלתו מהזעם של עמנו ואומתנו".

     

  בכירי חמאס ופתח נפגשו אתמול בעזה, ועל פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית בירכו על המחאות בשטחים הפלסטיניים ובעולם כולו וקראו ל"בני האומה הערבית והמוסלמית ולכל בני החורין בעולם להתאגד סביב סוגיית ירושלים". הצדדים גינו את החלטת טראמפ והגדירו אותה "תוקפנות נגד זכויות העם הפלסטיני, שיש להיאבק בה ובהשלכותיה". 

   

  הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ועבדאללה מלך ירדן נועדו אתמול בעמאן כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בנוגע לירושלים. המנהיגים אמרו כי החלטתו של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה מהווה הפרה של החוק הבינלאומי, ועבדאללה הדגיש את הצורך להגביר את המאמצים הערביים והאסלאמיים כדי להגן על זכויותיהם של הפלסטינים, הערבים והמוסלמים בירושלים - דבר שמהווה לדבריו את המפתח לכינון שלום ויציבות באזור.

   

  השניים הדגישו עוד כי כל הצעדים שנועדו לפגוע בסטאטוס המשפטי וההיסטורי של העיר בטלים, ויביאו להחרפת המתיחות והאלימות באזור ובעולם כולו.

   

   

  הפגנה נגד החלטת טראמפ בתימן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הפגנה נגד החלטת טראמפ בתימן(צילום: רויטרס)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  שורפים תמונת טראמפ בעמאן, ירדן ()
  שורפים תמונת טראמפ בעמאן, ירדן

   

  גם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה התייחס אתמול להחלטה ואמר: "אנחנו מרגישים שאנחנו עומדים מול הצהרת בלפור 2". נסראללה הצטרף לקריאת חמאס להצית אינתיפאדה נגד ישראל: "זוהי התגובה החשובה והגדולה ביותר".

   

  "ההחלטה מהווה עלבון ופוגעת ברגשותיהם של מאות מיליוני ערבים ומוסלמים", אמר המזכ"ל. "אנחנו עומדים מול אדם וממשל שלא מעניין אותם הכבוד, הרגשות והערכים של מיליארדים. נדרשת כל מחאה, גינוי, הזדהות וגילוי התנגדות - הממשל האמריקני צריך לשמוע את זה". 

   

  במדינות ערביות ברחבי העולם זועמים על החלטת טראמפ. בירדן נערכו שלשום ואתמול הפגנות באזור השגרירות האמריקנית בעמאן ושרפו במקום דגלי ישראל וארה"ב. "אמריקה תומכת בטרור", נכתב באחד השלטים שהונפו במקום, כשבמרכז השלט מגן דוד. המפגינים קראו לבטל את הסכם השלום עם ישראל.

   

  במצרים התקיימה הפגנה באוניברסיטה האמריקנית בקהיר, במהלכה הניפו המפגינים שלט גדול עם הכיתוב "ירושלים בירת פלסטין". גם בתוניסיה אלפים הפגינו ובסרטון שהועלה לרשת תועדו מפגינים בעיר מאטר בצפון המדינה שורפים דגל ישראל ודורכים עליו.


  פורסם לראשונה 07/12/2017 23:10

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  התפרעויות ברמאללה
  צילום: רויטרס
  מומלצים