שתף קטע נבחר

דיווחים פלסטיניים: הרוג ופצועים בעימותים ביו"ש וברצועה

אלפי פלסטינים התגודדו בעשרות מוקדים ברחבי יהודה ושומרון ובגבול הרצועה ומחו על החלטת הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל. לפי משרד הבריאות בעזה, בן 30 נהרג בדרום הרצועה ו-55 נפצעו, בהם שלושה באורח קשה. הפלסטינים מדווחים על פצועים רבים נוספים בגדה. צה"ל: "ירינו במסיתים מרכזיים"

 

 

 

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח בצהריים (יום ו') כי פלסטיני נהרג בגבול דרום הרצועה וכ-300 נוספים נפצעו בעימותים ברחבי יהודה ושומרון ובגבול עזה. לטענת המשרד, כ-25 מבין הפצועים נפגעו מאש חיה אך לא נשקפת סכנה לחייהם. שאר המטופלים נפגעו מירי כדורי גומי ורימוני גז מדמיע וכ-60 מבין הפצועים הועברו לבתי חולים שונים. ברצועת עזה נפצעו 55 פלסטינים בעימותים ליד גדר המערכת. אלפי פלסטינים השתתפו בעימותים בעשרות מוקדים ביהודה ושומרון ובגבול רצועת עזה במחאה על החלטת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל.

 

בגבול הרצועה התגודדו מאות צעירים בשישה מוקדים, יידו אבנים והבעירו צמיגים. דובר משרד הבריאות בעזה דיווח כי פלסטיני בן 30 נהרג באזור דרום הרצועה וכי 55 נוספים נפצעו בעימותים בגבול, שלושה מהם באורח קשה. השאר נפגעו משאיפת גז מדמיע ומכדורי גומי.

 

הצעירים הפלסטינים מעזה הציתו צמיגים ויידו אבנים לעבר כוחות צה"ל מעברו השני של הגבול. צה"ל, שנערך מראש בכוחות גדולים, ירה גז מדמיע ואמצעים נוספים לפיזור הפגנות ומנע חצייה של הגבול. "במהלך הפרות הסדר האלימות ביצע כוח צה"ל ירה לעבר מסיתים מרכזיים, זוהו פגיעות", נמסר מצה"ל.

  

העימותים בגבול הרצועה ()
העימותים בגבול הרצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

על רקע העימותים האלימים מסר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, במסר לפלסטינים ברשתות החברתיות: "קיצונים אינטרסנטיים רוצים להתסיס את הרחוב בשקרים ובסילופים כי זו מלחמת דת, ובסופו של דבר מציאות אלימה רק תפגע בציבור הפלסטיני", מסר. "אני מפציר בכם, אל תתנו לקיצונים להרוס את חגי הכריסמס, התיירים שבדרך אליכם ואת השקט שבלעדיו פריחה חיובית משמעותית עשויה להיתקע או לרדת לטימיון".

 

בפוסט שפורסם באלמונסק, עמוד הפייסבוק בערבית של מתפ"ש, הוסיף מרדכי: "אני מבטיח לכם, הסטטוס קוו בירושלים באופן כללי ואל-אקצה בפרט נשמר - אל תישמעו לקיצונים שבהסתתם ובקריאתם לאלימות מבקשים לפגוע בכם. חשוב לי להבהיר מעל כל ספק ובניגוד לשמועות ולשקרים כי אין שום שינוי בשטח, תפילות יום השישי נערכות כסדרן, המעברים פתוחים ופועלים נכנסים לישראל.  מציאות אלימה רק תפגע בציבור הפלסטיני שמוסת משקרים על מלחמת דתות ושמירה על המקומות הקדושים. אז אני מודיע וקובע: ישראל שומרת על המקומות הקדושים וחופש הפולחן. כל מי שאומר אחרת הוא שקרן".

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

פינוי הפצועים בעימותים בגבול הרצועה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פינוי הפצועים בעימותים בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)
 
אלפים השתתפו במחאה בג'בליה שברצועת עזה ()
אלפים השתתפו במחאה בג'בליה שברצועת עזה

שריפת דגלי ישראל וארה"ב ברצועת עזה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שריפת דגלי ישראל וארה"ב ברצועת עזה(צילום: EPA)

איסמאעיל הנייה בצעדת מחאה ברצועה ()
איסמאעיל הנייה בצעדת מחאה ברצועה

 

על רקע עשרות מוקדי העימותים בגדה המערבית, משטרת ישראל מסרה כי היא נערכת בכוחות מתוגברים ברחבי הארץ, ובפרט באזור ירושלים ויהודה ושומרון. עוד נמסר כי מהלך פיזור המתפללים בהר הבית לאחר תפילת הצהריים של יום השישי עבר באופן יחסי ללא אירועים חריגים למעט באזור שער שכם בירושלים, שם מחו עשרות מפגינים ופוזרו על ידי כוחות המשטרה ולוחמי משמר הגבול כששניים מהם נעצרו לשם חקירה.

  

מאז אתמול בשעות הערב, הובאו לחקירה במשטרה יותר מ-50 חשודים בגין הפרות סדר, ידויי אבנים ובקבוקי תבערה ברחבי יהודה ושומרון. החשודים נעצרו על ידי כוחות צה"ל ומשמר הגבול ונחקרים על ידי משטרת ישראל.

 

 

 

 

 

 

רמאללה, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רמאללה, היום(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עימותים באזור העיר העתיקה  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים באזור העיר העתיקה (צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

אלפים השתתפו בצעדות שהובילו הארגונים הפלסטיניים בערים השונות ברצועת עזה, מבית חאנון שבצפון ועד רפיח שבדרום. ברובן הופיעו גם בכירי הארגונים ובראשם חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

 

בכיר הג'יהאד האסלאמי, אחמד אל-מודלל, אמר כי "הנימוק לקיומה של ההתנגדות הפלסטינית הוא הצורך לשחרר את ירושלים. הדרך היחידה לשחרר את ירושלים ומסגד אל-אקצה מידי האויב היא דרכו של סלאח א-דין, כפי שזה שחרר את העיר מידי הצלבנים". הוא הוסיף: "אנו דורשים מבני עמנו ומהאומה הערבית להפוך את הימים הבאים לימי זעם נגד ישראל וארה"ב כדי שנוכיח לעולם שאנו לא מוותרים על ירושלים".

 

דובר הארגון דאוד שיהאב הודה לערבים ולמוסלמים "שאמרו את דברם כי אין לערוך ויתורים בירושלים - היא ערבית, מוסלמית וכך תישאר. מה שעומד בינינו ובין האויב הם הכדור והרקטה, המתאבדים והסכינים, כל השהידים הגיבורים". בכיר חמאס, פתחי חמאד, הדגיש גם הוא כי "הפלסטינים דוחים את הצהרתו של טראמפ ומשווים אותה להצהרת בלפור חדשה, שמוכיחה כי וושינגטון נוטה לצדה של ישראל ויריבה של הערבים והמוסלמים".


פורסם לראשונה 08/12/2017 15:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
העימותים בגבול הרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים