שתף קטע נבחר

אבו מאזן יחרים את פנס. צפון קוריאה: טראמפ מטומטם

שר החוץ הפלסטיני הבהיר כי כל הקשרים הרשמיים עם האמריקנים נותקו: "הם צד בסכסוך, לא מתווך". הוא קרא "לכל הערבים להגיע לירושלים" - אך הבהיר: לא רוצים אינתפיאדה נוספת. צפון קוריאה גינתה באיחור: "טראמפ מחריב השלום העולמי"

 

אבו מאזן וסגן הנשיא פנס (צילום: AFP, רויטרס) (צילום: AFP, רויטרס)
אבו מאזן וסגן הנשיא פנס(צילום: AFP, רויטרס)
הפלסטינים לא חוזרים בהם מהחרמת סגן נשיא ארצות הברית - ומבהירים כי הופסקו למעשה היחסים הישירים עם האמריקנים: שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מליכי אמר היום (שבת) במסיבת עיתונאים במצרים כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לא יפגוש את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בביקורו הקרוב במזרח התיכון. לדבריו, בעקבות הכרזתו של הנשיא דונלד טראמפ על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל אין יחסים רשמיים בין הפלסטינים לבין האמריקנים.

 

אבו מאזן הוא לא היחיד שיחרים את סגן הנשיא פנס. ראש הכנסייה הקופטית במצרים דחה בקשה מפנס לפגישה עמו בביקור החודש, עקב הכרזת טראמפ. "החלטת טראמפ נעשתה בעיתוי לא מתאים ובלי להתחשב ברגשות של מיליוני בני אדם", הסבירו בכנסייה את ביטול הפגישה.

 


מפגינים בחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מפגינים בחברון(צילום: AFP)

עימותים אלימים ברמאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים אלימים ברמאללה(צילום: רויטרס)
 

לאחר שמדינות רבות קראו לטראמפ לשנות את החלטתו, הצטרפה למצעד הגינויים באיחור גם האויבת הגדולה של ארצות הברית - צפון קוריאה. "בהתחשב בעובדה שחולה הנפש המטומטם קרא להשמדה מוחלטת של מדינה ריבונית באו"ם, הפעולה הזו לא מפתיעה", אמר דובר משרד החוץ בפיונגיאנג, שלושה ימים לאחר הכרזת טראמפ. "אבל המהלך הזה מראה בבירור לעולם כולו כי הוא מחריב השלום והביטחון העולמי".

 

הפלסטינים: "ההחלטה מבוטלת"

במסיבת העיתונאים אמר אל-מליכי כי "פלסטין מתנגדת להחלטה שקיבל הנשיא טראמפ ותתמודד עמה כלא קיימת. ההחלטה מבוטלת מדינית ומשפטית ולא תשנה את המציאות החוקית שבה ירושלים היא חלק מהשטחים הכבושים. ההחלטה של טראמפ גורעת מהאמריקנים את תפקידם כמתווכים בתהליך השלום - אין להם יותר תפקיד בתהליך השלום האזורי וגם לא בקוורטט הבינלאומי. זה רק מבהיר את חד הצדדיות של ארצות הברית. בהחלטתה, ארצות הברית הציבה את עצמה כצד בסכסוך ולא כמתווך".

 

שר החוץ הפלסטיני טען כי "ארצות הברית ניסתה ללחוץ על מדינות נוספות שיכירו בירושלים כבירת ישראל ושיעבירו את השגרירויות שלהן לעיר - אך לא הצליחה. פורסמו דיווחים שקריים על כך שמדינות מסוימות שוקלות להעביר את שגרירותיהן מתל אביב לירושלים, אך התברר לנו שזה לא נכון. הקהילה הבינלאומית ניצבת לצד פלסטין ומכירה בכך שמזרח ירושלים היא הבירה הפלסטינית".

מפגינים נגד טראמפ באיסטנבול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים נגד טראמפ באיסטנבול(צילום: רויטרס)
 

לדברי אל-מליכי, "ביקשנו ביקשנו מהגוש הערבי באו"ם להכין הצעת החלטה במועצת הביטחון שתוביל את ארצות הברית לבטל את החלטתה. בבוא הזמן נדרוש מכל המדינות להכיר במדינת פלסטין ובכך שמזרח ירושלים היא הבירה הנצחית של פלסטין. אנו דורשים מכל הערבים להגיע לירושלים - זו תהיה תגובה ישירה ומהירה נגד החלטת הנשיא טראמפ".

 

לצד זאת הבהיר אל-מליכי כי הפלסטינים אינם מתנגדים לחזרה למשא ומתן מדיני: "האם צעדינו משמעותם נסיגה מתהליך השלום? ממש לא. אבל לא נקבל את ארצות הברית כנותנת החסות למשא ומתן. נשוחח עם אחינו הערבים והמוסלמים על סמכות בינלאומית חדשה שתאפשר לנו לדון בסיום הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים ובהקמת המדינה הפלסטינית בגבולות 67 ובירתה מזרח ירושלים".

 

כשנשאל אם התחילה אינתיפאדה שלישית ענה שר החוץ הפלסטיני: "העם הפלסטיני עבר אינתיפאדה ראשונה ושנייה וישנה פעילות פלסטינית מתמשכת בקרב העם הפלסטיני להתנגדות עממית בדרכי שלום, בפלסטין ובכל מקום. העם הפלסטיני השתכנע שההתנגדות העממית היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הכיבוש. העם הפלסטיני, על כל פלגיו, ימשיך בהתנגדות העממית בדרכי שלום". למעשה, הוא הבהיר כי הפלסטינים לא רוצים אינתיפאדה נוספת.

 

הערב קראו בפתח להסלים את המחאה. בהודעה שפרסמו מזכירי האזורים בתנועה הובהר כי "יש להמשיך את ההסלמה ולהרחיב את העימות לכל מוקדי החיכוך, המחסום והדרכים ההיקפיות, על מנת להגביר את ההזדהות. הימים הבאים יהיו ימי זעם ומאבק עם כוחות הכיבוש והמתנחלים". עוד קראו בפתח לצאת לרחובות ביום רביעי הקרוב במקביל לפסגה האיסלאמית שתיערך באיסטנבול ותעסוק בסוגיית ירושלים, וכן ביום שישי הקרוב לאחר תפילות הצהריים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים