שתף קטע נבחר

החיבור שבין הראש ללב: הקו הסימיאני

ההערכה אומרת שכעשרה אחוזים מהאוכלוסייה הם בעלי קו סימיאני בכף היד שלהם. מה זה אומר, כיצד הוא מחבר בין הרגש למחשבה הרציונאלית ומה מעיד קו זה על בעליו מבחינת יכולות העבודה שלו? לאונרדו דניאל מסביר

הקווים שבכפות ידינו מספרים את סיפור חיינו בשפת סתרים שעדיין רב יותר הנסתר בהם מהגלוי. יחד עם זאת, מדע הכירולוגיה ומחקרים שנעשו בנושא במהלך שנים רבות מגלים הלימה רבה בין דפוסי כפות הידיים – המבנה, המרקם והקווים, לאישיותו, אופיו ותכונותיו של האדם.

 

כף היד הייחודית שבתמונה שייכת לסמנכ"ל בחברת הייטק, בן 28, ממקימי חברת סטרטאפ שנרכשה באקזיט על ידי חברה גדולה. הוא ביקש לשפר מיומנויות ניהול מסוימות ולעבור תהליך של אבחון ואימון מנהלים.

 

בידו רואים קו סימיאני. זהו הקו הארוך שחוצה את כף היד. קו סימיאני הוא, למעשה, איחוד של קו הראש וקו הלב לקו אחד, דבר המטשטש את הגבולות בין הרגש (קו הלב) והשכל (קו הראש). הקו הסימיאני נקרא כך כי המילה סימיאן (Simian) הי מילה נרדפת לקוף ולקופים יש קו כזה בכפות ידיהם. מוערך שכ-10% מהאוכלוסייה הם בעלי קו סימיאני שמאחד את קו הראש וקו הלב לקו אחד.

 

מה מספרים המרכיבים השונים בכף ידו על אישיותו ועל יכולות הניהול שלו?

 

1. הקו הסימיאני מראה שהוא בעל יכולת להתרכז לעומק בתחומים שמעניינים אותו, עד כדי כך, שכל הפרעה באמצע תהליך חשיבתי לא יתקבל בברכה על ידו. האיים בקו הסימיאני מסמלים שלמרות שיש לו צורך להתרכז במטלה האחת בלבד כל פעם וללמוד אותה לעומק, מדובר באדם תזיזתי ברמה המחשבתית, בעל מספר תחומי עניין שמבוצעים במקביל, מה שגורם לו ללחץ בגלל חוסר היכולת שלו לחלק את תשומת הלב שלו למספר דברים למרות הרצון שלו להקיף מספר נושאים בו זמנית.

 

הקו הסימיאני גם מעיד על כך שכל נושא שאינו בראש מעייניו של האדם, לא יקבל את תשומת הלב ממנו, ולמעשה אותו אדם יחוש שיעמום כבד אם, למשל, יוזמן לישיבות שלא בתחום התמחותו.

 

2. הרווח הגדול בין הזרת לבין הקמיצה מעיד על אדם שהוא עצמאי בפעולותיו וצריך הרבה מאוד חופש פעולה.

 

3. יחד עם זאת, האצבע המורה הקצרה יחסית (קצרה מהקמיצה), מלמד שהוא חסר ביטחון, מה שמסייע לו למתן את הרצון לפעול בצורה עצמאית ומונע ביצוע טעויות חמורות. זאת משום שחוסר הביטחון מביא אותו ללמוד כל נושא לעומק עד שהוא בטוח במה שהוא עושה. לקיחת הסיכונים שלו היא מדודה ותוך הפעלת שיקול דעת.

 

גם החיבור הקיים בין הקו הסימיאני לקו החיים מלמד על שיקול דעת ונטייה מלהימנע מסיכונים לא מחושבים. חוסר הביטחון הזה הוא גם אחת הסיבות שהניעו אותו לעבור תהליך של אימון אישי כדי לשפר את יכולותיו והצורך שלו להשתפר ולשפר את הכלים הניהוליים שלו.

 

4. האגודל שלו חזק. המפרק התחתון הוא ביחס נכון ביחס למפרק העליון, מה שמלמד שקיים איזון בין יכולת התכנון לביצוע. המפרק העליון הוא יציב וחזק מה שמלמד שיכולת הביצוע של המועמד היא טובה מאוד לאחר קבלת ההחלטה לפעול בדרך מסוימת.

 

5. אם המנהל של אותו לקוח היה מבקש ללמוד על אותו לקוח דרך כף היד (המוצגת בתמונה), הייתי אומר לו את הדברים הבאים:

  • המועמד הוא בעל אינטליגציה גבוהה, יכולת רבה לנתח מצבים, לתכנן ולהוציא לפועל.
  • ברמה הניהולית הוא מנהל לא מתוך אגו אלא מתוך רצון להיות מקצועי ביותר ללא פשרות.
  • הוא צריך לקבל חופש פעולה ולהרגיש חופשי ליצור בעצמו
  • יחד עם זאת, צריך לתת לו מסגרת מוגדרת של תחומי אחריות ופעילות ולא לאפשר לו להתפזר ללא לצורך במספר נושאים כי הדבר יפגע בביצועים שלו ובמיקוד. הייתי מציע גם לא להטריד אותו בישיבות, נושאים, או תחומי פעילות שהם מחוץ לגבולות הגיזרה המוגדרים שלו.

 

כל כף יד היא ייחודית, וכל אחת אומרת משהו על מי שאתם. תסתכלו בכפות ידיכם. מה לדעתכם הם אומרות עליכם?

 

לאונרדו דניאל - מרצה ומאמן בינלאומי להעצמה אישית, ומומחה לאבחון אישיותי לפי מדע הכירולוגיה. מחבר הספר "Mastering Change" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני בכר
לאונרדו דניאל
צילום: דני בכר
מומלצים