שתף קטע נבחר

ליברמן קורא לחרם: "לא להיכנס לוואדי ערה - הם לא חלק מאיתנו"

שר הביטחון ראה את התמונות מההפגנה האלימה בכביש 65, שכללה מטח אבנים על ניידות משטרה ואוטובוסים, ואמר לאולפן ynet: "קורא לכל תושבי ישראל - תפסיקו לקנות שם, שיבינו שהם לא רצויים ושיילכו לאבו מאזן"

 

 

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן קרא הבוקר (א') להחרים את תושבי ואדי ערה בעקבות המהומות האלימות שאירעו שם אתמול, שבמהלכן יודו אבנים לעבר ניידות משטרה, אוטובוסים וכן לעבר צלם "ידיעות אחרונות" גיל נחושתן. "אני קורא לכל תושבי ישראל - תפסיקו לקנות שם", אמר ליברמן בראיון לאולפן ynet, "פשוט להטיל חרם צרכנים ולא להיכנס לשם - לא למסעדות, לא לעסקים, לא לתקן רכבים. שום דבר. תושבי ואדי ערה צריכים להבין שהם לא רצויים ושהם לא חלק מאיתנו. הם פועלים מבפנים על מנת לפגוע במדינת ישראל", הוסיף.

 

"תסתכלו לאורך השנים האחרונות על כל ההפגנות שהיו בוואדי ערה - לא ראיתי פעם אחת דגל ישראלי. הרי הדגל שלהם זה דגל של חמאס, של חיזבאללה, תמונות של נסראללה, דגל של הרשות הפלסטינית", הוסיף ליברמן. "מעבר לכך, בכל פיגועי הטרור שיצאו מוואדי ערה, בהם של השוטרים הדרוזים שנרצחו על הר הבית והרצח בדיזנגוף בתל אביב, ראיתם בוואדי ערה הלוויות של אותם רוצחים ומחבלים. אלפים יצאו בקריאות תמיכה בהם, כולל במסגדים - וזו הייתה פשוט הסתה פרועה".

 

ליברמן העלה שוב את הרעיון להעביר את ואדי ערה לאחריות הרשות הפלסטינית כחלק מהסדר עתידי: "מבחינתנו ההסדר המדיני חייב לכלול את ואדי ערה. הם קיבלו מביטוח לאומי רק בתשלום ישיר מיליארדי שקלים דמי הבראה ודמי אבטלה. בסופו של דבר הם לא יהיו אזרחי ישראל, ושאבו מאזן ישלם להם את כל הזכויות ואת כל התשלומים. בטח הדמוקרטיה הפלסטינית והחברה הפלסטינית הרבה יותר טובה מבחינתם מאשר מדינת ישראל".  

 

השר פסק: "ואדי ערה הפך למרכז הסתה. אני נזכר באירועי אוקטובר, אתמול היה כמעט לינץ' לעיתונאי, הסתה פרועה בבתי ספר. שם גדל דור שחוץ משנאה למדינת ישראל הוא לא סופג שום דבר. מבחינה כלכלית אין עוד אזור שבו חיים בתנאים כל כך מפליגים כמו בוואדי ערה. מבחינת התנאים הכלכליים, הפרנסה, הם חיים במצב הכי טוב במזרח התיכון".

 

ליברמן שוב קורא להעביר את ואדי ערה לאחריות הרשות הפלסטינית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליברמן שוב קורא להעביר את ואדי ערה לאחריות הרשות הפלסטינית(צילום: AFP)

אחד האוטובוסים שנרגם באבנים  ()
אחד האוטובוסים שנרגם באבנים

ההפגנה בוואדי ערה ()
ההפגנה בוואדי ערה
 

ליברמן הוסיף כי זכותם של התושבים להפגין, אבל "מה שלא יכול להיות מכללי המשחק זה טרור, זה תמיכה בטרור, הזדהות עם ארגוני טרור, הזדהות עם אויבי ישראל, זה מה שאנחנו רואים בוואדי ערה וזה אותו הקו המפריד בינם לבין אחרים".

 

בהתייחס למהומות שפרצו בעקבות הכרזתו של הנשיא טראמפ, שהכיר בירושלים כבירת ישראל, אמר ליברמן: "אתמול נסעתי ברחבי יהודה והיה רגוע לחלוטין. לפי דיווחים מהבוקר הכל שקט ורוגע. אפילו בכינוס הליגה הערבית הסתפקו בהצהרה מילולית בלבד, לא מעבר לכך. לכן כשאני מסתכל גם על המצב היום ביהודה ושומרון, גם על הגדר ברצועת עזה, נראה לי שזה מאחורינו".

נזק בגן הילדים בשדרות לאחר נפילת הרקטה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
נזק בגן הילדים בשדרות לאחר נפילת הרקטה(צילום: רועי עידן)

לא יזכה לתמיכה מליברמן. יוזם חוק המרכולים, השר אריה דרעי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא יזכה לתמיכה מליברמן. יוזם חוק המרכולים, השר אריה דרעי(צילום: AFP)
 

בנוגע לחוק המרכולים הביע ליברמן תקווה שהוא לא יתקבל. "החוק הזה עלה בניגוד להסכם קואליציוני איתנו ובניגוד למה ששמעתי פה ושם בתקשורת. אין זכות וטו, אנחנו לא במועצת הביטחון, פה אין זכות וטו. יש התחייבויות. אנחנו רגילים שהתחייבות קואליציונית צריך לכבד. סעיף 36 מדבר באופן ברור וגלוי שלא יעלו שום הצעות חוק בנושא דת ומדינה ללא הסכמת כל הסיעות.

 

"זה חלק מסטטוס קוו, המרכולים בתל אביב פתוחים מימים ימימה ולא הבנתי למה כל הפרץ של הפעלתנות הזאת של החרדים, גם מתווה הכותל, גם הגיור, גם הרכבת בשבת, גם כרגע המרכולים, גם בתי דין רבניים. פתאום באו עם צרור חקיקה ויוזמות בתחום דת ומדינה באופן חד צדדי. אנחנו נתנגד ואני מקווה גם שנצליח לעצור את זה".

 

אלקין: ירושלים כוללת את העיר הערבית הגדולה במדינה

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, זאב אלקין, אמר גם הוא כי "כל נבואות הזעם שהמזרח התיכון יבער והשמיים יקרסו אחרי הצהרת טראמפ, כרגיל לא הוכיחו את עצמן, לפחות לא בשלב הזה".

 

הוא נשאל על דו"ח העוני, שלפיו ירושלים היא הענייה ביותר מבין הערים הגדולות. "קודם כל יש הרבה עבודה בירושלים, היא ענייה משתי סיבות - היא כוללת בתוכה את העיר הערבית הכי גדולה במדינת ישראל. אני הראשון שהתריע כי התוכנית להשקיע 15 מיליארד שקל במגזר הערבי לא כוללת את ירושלים". לדבריו, ירושלים היא גם העיר החרדית הכי גדולה במדינת ישראל, "וגם זה כמובן משפיע על הנתונים. הממשלה הזאת הגדילה פי שניים וחצי את ההשקעות שלה בירושלים אבל יש עוד הרבה מה לעשות, גם בשכונות הערביות וגם במגזר החרדי". 


פורסם לראשונה 10/12/2017 09:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שר הביטחון ליברמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים