שתף קטע נבחר

בפעם השנייה בחודש וחצי: נחשפה מנהרת טרור בשטח ישראל

בסוף אוקטובר פוצץ צה"ל מנהרת טרור של הג'יהאד האיסלאמי סמוך לגבול הרצועה בשטח ישראל. היום הותר לפרסם כי חלק מהמחסומים שקמו בשבועות האחרונים בעוטף עזה הוצבו בעקבות איתור מנהרה נוספת מאות מטרים בתוך ישראל, הפעם של חמאס, והיא נוטרלה הלילה. דובר צה"ל: "המנהרה הזו מתקדמת יותר וחדרה עמוק יותר לשטח ישראל מאשר הקודמת"

 

איום המנהרות: צה"ל חשף מנהרת טרור בשטח ישראל סמוך לגבול עם רצועת עזה. כך הותר היום (א') לפרסום. זו מנהרת הטרור השנייה שנחשפת בחודש וחצי האחרון. בעקבות איתור המנהרה, שהתגלתה בשבועות האחרונים, הוקמו מחסומים של משטרה צבאית בעוטף עזה. להבדיל מהפעם הקודמת, אז אמרו בצה"ל כי המנהרה הייתה שייכת לג'יהאד האיסלאמי, הפעם אומרים בצבא שהמנהרה הנוכחית שנחשפה שייכת לארגון חמאס.

 

פיר המנהרה שנחשפה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פיר המנהרה שנחשפה(צילום: דובר צה"ל)

נטרול המנהרה. הפעם מדובר במנהרת טרור של חמאס (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
נטרול המנהרה. הפעם מדובר במנהרת טרור של חמאס(צילום: דובר צה"ל)


צה"ל עקב אחרי המנהרה בשבועות האחרונים עוד בטרם חצתה לשטח הישראלי ואחז בה באופן מבצעי ומודיעיני מלא בשבועות האחרונים. הלילה הוחלט לנטרלה באופן שקט ומסווג, בדרך שונה מנטרולי מנהרות בעבר, שכללו פיצוצים הנדסיים או תקיפות מהאוויר. בצה"ל מעריכים כי לא היו חופרים פלסטינים בזמן הנטרול בתוך המנהרה, שהייתה בשלבי בנייה מתקדמים. המנהרה התגלתה באזור שבו טרם הוקם המכשול החדש נגד מנהרות, והעבודות עליו צפויות להימשך במספר מוקדים ברצועה.

 

עוד מעריכים בצבא כי בימים האחרונים חשדו בצד העזתי כי צה"ל אוחז במנהרה. סמוך לפתח היציאה של המנהרה ישנן עמדות צבאיות, אך בצה"ל מבהירים הבוקר כי בשום שלב לא איימה על תושבי עוטף עזה. בשבועות האחרונים, ובעיקר בשבועיים האחרונים, הרגישו תושבים ביישובים כמו נירים וכיסופים בדרום העוטף תנועה ערה של כוחות צבא בקרבת הגבול, לצד שטח שהוכרז על ידי הצבא כסגור.

מימין לשמאל: מפקד אוגדת עזה יהודה פוקס, מפקד החטיבה הדרומית קובי הלר ואלוף פיקוד דרום אייל זמיר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מימין לשמאל: מפקד אוגדת עזה יהודה פוקס, מפקד החטיבה הדרומית קובי הלר ואלוף פיקוד דרום אייל זמיר(צילום: דובר צה"ל)

 

דובר צה"ל: "הטכנולוגיה תוביל לעוד הישגים משמעותיים"

"לא מובן מאליו שגילינו ונטרלנו שתי מנהרות חודרות בתוך כחודש וחצי", הסביר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. "המנהרה הזו נכנסה עמוק יותר לשטח ישראל מאשר המנהרה הקודמת של הג'יהאד האיסלאמי. לא נמצאו אמצעי לחימה במנהרה, אך התוואי שלה טרם נסקר במלואו. נטרלנו את המנהרה באופן יבשתי".

 

העבודות הצה"ליות לפני שבועיים באזור חשיפת המנהרה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
העבודות הצה"ליות לפני שבועיים באזור חשיפת המנהרה(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

דובר צה"ל הוסיף כי "חמאס מייחס חשיבות רבה למנהרה הזו והשקיע בה משאבים רבים. להערכתנו, לאור הדרך שבה נטרלנו את המנהרה, לא יהיה שינוי בשגרה בעוטף עזה, אך נישאר דרוכים וערניים. המנהרות יהפכו למלכודת מוות עבור מי שחופר אותן ומי ששולח את החופרים. פרויקט המנהרות ברצועת עזה ספג הבוקר מכה קשה לצד הישג נוסף של כוחותינו, מפיקוד הדרום, ההנדסה וכוחות מיוחדים שפעלו. זו מנהרה משמעותית מאוד של חמאס. בשבועות האחרונים עסקנו במיפוי ואיתור התוואי שלה".

 

תא"ל מנליס הוסיף כי המנהרה כבר אינה בת שימוש, לא בשטחנו ולא בשטח הרצועה הקרוב לגבול: "כל פעילותינו הייתה בשטח ישראל. השתמשנו בכמה טכנולוגיות לאיתור המנהרה הזו בשילוב הטכנולוגיה שזיהתה את המנהרה לפני כחודש וחצי. אפשר להגיד שזו טכנולוגיה שהפכה לשיטה שתביא לעוד הישגים משמעותיים. בעינינו המנהרה היא הפרה בוטה של הריבונות הישראלית, ואין לה קשר לאירועי סוף השבוע, עם שיגור הרקטות לעוטף. העיתוי לנטרול וחשיפת המנהרה נובע משיקולים מבצעיים".

 

כמו כן ציין מנליס כי עדיין לא ידוע מי ירה את שתי הרקטות שפגעו בשישי בערב בשדרות, אך את יתר הרקטות שנורו בסוף השבוע ירו ארגונים סוררים ברצועה: "לאחר התקיפות המשמעותיות שלנו בשישי בלילה, ראינו שחמאס החל לפעול אקטיבית למנוע את המשך הירי", אמר.

המחסומים שהוצבו בעוטף בעקבות גילוי המנהרה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
המחסומים שהוצבו בעוטף בעקבות גילוי המנהרה(צילום: בראל אפרים)

כך נראית המנהרה שנחשפה בסוף אוקטובר מהצד העזתי ()
כך נראית המנהרה שנחשפה בסוף אוקטובר מהצד העזתי

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה היום הודעה במקביל להודעה על חשיפת המנהרה והאירועים האחרונים: "האויב ישלם על התוקפנות והפשעים נגד עמנו. על האויב לחשוש ועליו לדעת כי הוא ישלם את מחיר שבירת כללי העימות עם ההתנגדות בעזה. הימים הבאים יוכיחו לאויב את גודל שגיאתו ואת ההערכה השגויה שלו לכוח הרצון של ההתנגדות. על מנהיגי האויב ומקבלי ההחלטות שלו להבין את היקף האיוולת שבה הם מנהלים את המאבק בהתנגדות. אנו מתחייבים בפניהם שנגרום להם לנשוך את אצבעותיהם בחרטה בשל הערכותיהם השגויות על שתיקת ההתנגדות ועל הדרך שבה הם מנהלים את המערכה".

 

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר לאחר ההודעה על נטרול המנהרה: "היא לא מהווה איום על יישובינו ועודכנו על-ידי הצבא. אנו מברכים על המאמצים והמשאבים שמוקדשים לנטרול האיום ולהגנה עלינו. תושבי אשכול למודי ניסיון מול האתגרים".

 

המנהרה הקודמת

ב-30 באוקטובר פוצץ צה"ל מנהרת טרור שהייתה בשלבי בנייה ואותרה בשטח ישראל סמוך לגדר המערכת בגבול רצועת עזה במרחב חאן יונס. בצה"ל אמרו כי עקבו זמן מה אחר בניית המנהרה, שעוד לא הייתה מוכנה לפעולה. בפיצוץ המנהרה נהרגו שבעה פלסטינים, בהם מפקד חטיבה בג'יהאד האיסלאמי וסגנו ומפקד ביחידת עילית של חמאס.

 

התגובה היחידה של הג'יהאד האיסלאמי הייתה מטח חריג של פצצות מרגמה שנורו לעבר מוצב של צה"ל בצפון הרצועה באזור קיבוץ ארז לפני כשבוע וחצי. לא היו נפגעים. בתגובה תקפו מטוסי חיל האוויר וטנקים עמדות של הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

 

בתקופה האחרונה, עם הצבת המחסומים, הורשו חקלאים בעוטף להיכנס בתיאום עם הצבא, וכל זאת בשל הפעילות הצבאית הרחבה. למרות זאת לא היו הנחיות מיוחדות לתושבים, והחיים ביישובי האזור מתנהלים כסדרם.

 

מאז פיצוץ המנהרה לפני חודש וחצי, צה"ל הגביר את ההיערכות הכוחות מחשש לתגובה אולם ההיערכות הצטמצמה בהדרגה. בימים האחרונים שוב גברה ההיערכות בעקבות הפעילות הצבאית שהתחדשה באזור בימים האחרונים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
פיר המנהרה שנחשפה בשטח ישראל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים