שתף קטע נבחר

השרים אישרו: הקבינט יוכל להכריז על מלחמה

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של שרת המשפטים שקד שקובעת כי ההחלטה על יציאה למבצע צבאי או למלחמה תהיה בידיים של הקבינט - ולא של הממשלה. שקד: "להתאים עצמנו לתפיסת הביטחון"

 

הקבינט ייקח את ההחלטה לבדו (ארכיון) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הקבינט ייקח את ההחלטה לבדו (ארכיון)(צילום: EPA)

הקבינט יוכל להכריז על יציאה למבצע צבאי: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), שלפיה ההחלטה על יציאה למלחמה או למבצע צבאי תאושר בפורום מצוצמם של הקבינט המדיני-ביטחוני ולא של הממשלה. החוק טעון אישור של מליאת הכנסת בשלוש קריאות.

 

מדובר בשתי הצעות חוק ששולבו לאחת. ההצעה הראשונה קובעת כי הממשלה תהיה רשאית להאציל סמכות לקבינט, זאת באישור ראש הממשלה, לצאת למבצע צבאי שעלול להוביל למלחמה בהסתברות קרובה לוודאי. ההצעה השנייה קובעת כי לקבינט תיווסף היכולת להפעיל את סמכותו, שעד כה לא הייתה מעוגנת באופן סטטוטורי.

 

הצעות החוק באות בהמשך להמלצת ועדה אותה מינה ראש הממשלה על מנת לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות על ידי הקבינט בסוגיות ביטחון לאומי, זאת באמצעות למיסוד תהליכים והטמעת כלים לייעול פעילותו. אחת מן ההמלצות המופיעות בדו"ח נוגעת לנושא "הכרזת מלחמה", וגרסה כי הממשלה תקבל החלטה המבהירה את סמכות הקבינט בקשר לאישור פעולות צבאיות לפי סעיף 40 לחוק יסוד הממשלה. בחודש מאי האחרון החליט הקבינט לקבל את המלצה זו.

שרת המשפטים איילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שרת המשפטים איילת שקד(צילום: אלכס קולומויסקי)

"החוק מצלם את המצב הקיים ממילא", אמרה שקד לאחר האישור בוועדה. "בעידן הרשתות החברתיות ומהירות המדיה וסכנת ההדלפות, עלינו להתאים עצמנו לתפיסת הביטחון המדינית ביטחונית הנוכחית ולייעל את עבודת הממשלה והקבינט ככל הניתן. זאת מטרת הצעת החוק והיא מתאימה את החקיקה למציאות הקיימת כבר שנים".

 

הקואליציה נערכת לשבוע מורכב של הצבעות בשורה של נושאים נפיצים, כשברקע שקוע יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בחקירות משטרה. זאת בצל חשדות לקבלת שוחד בתקופה שבה כיהן כסגן ראש עיריית ראשון לציון. שניים מהנושאים הנפיצים הם חוק ההמלצות שיאסור על המשטרה להגיש המלצות לפני כתבי אישום שיעלה להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית והחוק השני הוא חוק המרכולים, שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כבר הבהיר כי הוא וסיעתו יתנגדו לחוק.

 

חוק נוסף שאושר בוועדת השרים הוא של שר העבודה והרווחה חיים כץ, שלפיו בעת מתן היתר לעבודה ביום המנוחה השבועי תישקל רווחת העובד ומסורת ישראל. החוק הזה נולד כחלק מההסכמות בין הסיעות החרדיות לליכוד כדי לשים סוף למשבר הקואליציוני שהוביל גם להתפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי נחושתן
השרה שקד
צילום: גילי נחושתן
מומלצים