שתף קטע נבחר

כעס בוואדי ערה: "גם ליברמן לא יכול לפגוע בדו-קיום כאן"

בעקבות ההפגנה האלימה קרא שר הביטחון להחרים את תושבי ואדי ערה והצהיר שהם אינם חלק ממדינת ישראל. ביישובים באזור גינו את הצהרתו: "גם השפויים במדינה לא יתייחסו לזה ברצינות". גם יהודים המתגוררים שם התנגדו: "לא אחרים חברים שלי"

 

"אין צורך להתייחס לאמירות גזענות. ליברמן רק מדבר ולא עושה". כך הגיבו ערבים-ישראלים ויהודים כאחד לדבריו של שר הביטחון אביגדור ליברמן שקרא הבוקר (א') להחרים את תושבי ואדי ערה והצהיר כי הם אינם חלק ממדינת ישראל. דבריו של ליברמן נאמרו בעקבות ההפגנות האלימות שהתרחשו אתמול בכביש 65, ובמהלכן יודו אבנים לעבר ניידות משטרה, אוטובוסים וכן נגד צלם "ידיעות אחרונות".

 

"ליברמן התחיל את חייו כגזען, אז שימשיך את הפוליטיקה הגזענית שלו. אנחנו לא נתייחס אליו, אבל חייבים להגיד שיש דו-קיום בוואדי ערה", אמר תושב ערערה, מלחם מלחם. "ליברמן ולא אלף כמוהו יכולים לפגוע בו. מקווה שהכהונה שלו לא תמשיך יותר מדי. הוא עושה נזק גם למדינה ולאזרחים".

 

מחלם הוסיף כי "יהודים וערבים ימשיכו לחיות ולעבוד ביחד. זה הגורל המשותף של כולם. אף אחד לא מתייחס לאמירות שלו. גם השפויים במדינה לא יתייחסו לאמירה שלו ברצינות לכן זה עבר כהרף עין".

 

תאופיק חסן, בעלי מאפיה בערערה, המשיך את הדברים: "פתחתי את העסק שלי באזור ואדי ערה. באים אליי הרבה יהודים. גם אני חי בחברה ובאוכלוסייה של ואדי ערה, ערערה, כפר קרע, אום אל-פחם, והם אנשים מהממים ומחפשים חיים טובים ושקטה .כולם מעניקים יחס מצויין לאורחים ומקבלים אותם בצורה נהדרת".

 

רג'א סאמר, המתגורר בוואדי ערה, סיכם: "דבריו של ליברמן לא יפגעו בשום דבר. אנשים פה אוהבים לחיות ביחד. לא צריך להתייחס לראש מפלגה כזו שמקלקל בין שני עמים. זה סימן לא טוב".

נזק לאוטובוס שנרגם באבנים אתמול בוואדי ערה ()
נזק לאוטובוס שנרגם באבנים אתמול בוואדי ערה

סלעים על האופנוע של צלם "ידיעות אחרונות" (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
סלעים על האופנוע של צלם "ידיעות אחרונות"(צילום: גיל נחושתן)

לא רק האזרחים הערבים-ישראלים יוצאים נגד דבריו של שר הביטחון. "אני לא רוצה להחרים את האנשים שאני רואה אותם כחברים שלי", אמר תושב קציר ריקרדו קליינמן. "מי שעשה את הבלגן צריך לשלם על זה, אבל לא כל ואדי ערה .בטח שכפר קרע מקבלים אותי בידיים פתוחות".

 

מני, גם כן תושב קציר, הצטרף לדבריו של קליינמן. "לערביי ישראל לא אכפת איזו עיר תהיה הבירה. אין פה עניין של קדושה בכלל אז זה לא צריך לעניין אף אחד. אתמול היו מהומות אז השתדלתי לא לצאת, אבל היום שקט והגעתי לכפר קרע לעשות קניות", הוסיף מני.

 

תושב קציר נוסף, יעקב חזיזה, אמר גם: "אין מה להתייחס לדבריו של ליברמן. כל אומה וקבוצה צריכה לפתח עמידות לאמירות מתלהמות. אני חי בוואדי ערה, ליברמן לא מעניין אותי בכלל וגם טראמפ לא מעניין. אני מציע לאלו שזורקים אבנים גם לא לייחס לזה חשיבות".

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס בראיון לאולפן ynet לדבריו של ליברמן: "כשחרדים תקפו שוטרים וזרקו אבנים וחירבו את רחובות ירושלים, הוא לא פנה אליהם באותו מטבע. יש לו מנהג, גם כשוועדת המעקב לפני שנה במלחמת עזה, רק החליטה על שביתה, הוא קרא להחרים חנויות מסחר של ערבים ולהחרים את החברה העברית. כנראה שהשר ליברמן לא מכיר את ההיסטוריה היהודית, הוא שואב לא רק מהתרבות הבולשביקית אלא ממקומות אחרים בהיסטוריה את התורה הזאת של החרם על אוכלוסייה שלמה, אני לא מתפלא שהוא יבקש לסמן בסהר את חנויות הראווה של ערבים. מותר לערבים למחות על הדברים של טראמפ, על נושאים שהם בסכסוך לאומי".

 

אבל מותר להם למחות עם בלוקים על אוטובוסים?

לא. זה בדיוק מה שאני רוצה להגיד. החלטת ועדת המעקב דיברה על מחאות, על הנפת שלטים, על הפגנות, מותר לסגור כביש מדי פעם, כמו שהיה אתמול בהפגנה הזאת. לא פגיעה בעיתונאי, לא ברכב שלו, לא באוטובוס. ההפגנה התנהלה בצורה דמוקרטית והתפזרה. לאחר מכן היה האירוע הזה. שמעת ממני, ומהנהגת ועדת המעקב: לא זאת השיטה, לא זה הסגנון. אנחנו לא רוצים שאף אחד ייפגע, לא ערבי ולא יהודי, לא נוסע אוטובוס ולא עיתונאי".

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמשת האוטובוס המנופצת, אתמול
מומלצים