שתף קטע נבחר

תיעוד: הפשיטה על "מכבסת הכספים" מתיק ביטן

מצלמות מעקב מעל הספות המעוצבות, מכשירי האזנה מאחורי כורסאות הטלוויזיה וסוכנים של רשות המסים שעוברים על כל הקלסרים. כתב "ידיעות אחרונות" היה שם ברגע שבו הגיעו החוקרים אל חנות הרהיטים "מצדה" בראשון־לציון. "ביטן היה בן בית פה, מספרים בחנות, "לא נעים שעקבו אחרינו כמו בארגון פשע"

בחנות הרהיטים "מצדה" בראשון־לציון יש ספות ושולחנות, כיסאות ושידות, אבל בימים אלה ממש אי־אפשר לקרוא לה חנות טיפוסית. על פי החשד, כאן התנהלו לכאורה עסקי הלבנת כספי השוחד עבור יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, שאתמול שוב נחקר בפרשה שבה חשודות דמויות מפתח נוספות ובהן ראש עיריית ראשון־לציון ואנשי עסקים בעיר.

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)
 

כשנכנסנו אתמול לסיבוב בחנות אף אחד לא הסתכל עלינו ולא מיהר לעניין אותנו בשנדליר או בהדום. זאת לא שאלה של שירות, זאת שאלה של עיתוי: עיניהם של כל הנוכחים בחנות היו מופנות אל אזור הקופה. חוקרים בלבוש אזרחי ישבו בחנות כשמתחתם לפחות חמישה ארגזים מלאי קלסרים. אחד העובדים עמד לצידם והם ביקשו ממנו חשבונית אחר חשבונית, עיינו, כתבו לעצמם הערות, ובסופו של דבר לקחו את הארגזים הרבים אל מחוץ לחנות.

 

העובדים היו נסערים, וכמובן אפשר להבין אותם ואת העובדה שהפשיטה של רשות המסים מושכת את כל תשומת הלב. לפי מה שהם סיפרו ולפי מה שמצטייר מהחקירה, הם כבר רגילים שראש העיר ויו"ר הקואליציה פותחים להם פרלמנט חשאי בתוך החנות, אבל חוקרים קשוחים שלא מפספסים אף חשבונית זה כבר סרט אחר. העובדים חשבו שמדובר בחוקרי משטרה, אולם הדפים שעליהם כתבו לעצמם הערות נשאו את הלוגו "רשות המסים". מי שמעניין את החוקרים הוא משה יוסף, הבעלים של החנות ומקורב לביטן.

 

אחרי כמה דקות אנחנו מבקשים עזרה. אחד העובדים ניגש אלינו ומסביר בחביבות על פינות הישיבה. הוא נותן לנו לשבת, מרשה להניח רגליים על הספות, מסביר על ההנחות האפשריות ומפרט את זמני האספקה. רק אחרי שעברנו כמה סטים כאלה הרשיתי לעצמי לשאול אותו על ביטן. הוא פתח באנחה ארוכה ואמר: "הוא היה פה בן בית. מגיע המון, יושב עם בעל הבית, תופסים להם פינה, אוכלים ושותים משהו. אנחנו לא היינו חלק מהשיחות האלה ולא ממש יכולנו לשמוע על מה הם מדברים". לדברי העובד, ביטן ביקר בחנות גם בתקופה האחרונה: "הוא מאוד חביב לכולם אבל בזמן הזה אנחנו המשכנו לעבוד עם לקוחות". העובדים, כך התברר, לא ידעו דבר על החקירה הסמויה שהתנהלה בין כותלי החנות מהרגע שבו חוקרי המשטרה הבינו ששם כנראה יימצאו הראיות. "בעל הבית שלנו הוא איש מקסים, אחד שבחיים לא היית חושב שהמשטרה תעקוב אחריו. לחשוב ששמו לנו פה מצלמות והסתכלו על כל מה שקרה בחנות ועקבו אחרינו כמו ארגון פשע זה עושה הרגשה ממש לא נעימה".

 

כתב "ידיעות אחרונות" גד ליאור מוסיף: הפשיטה של המשטרה ושל רשות המסים על חנות הרהיטים כללה איסוף מסמכים מהחנות ובדיקת המצלמות המותקנות בה. ח"כ דוד ביטן תועד לכאורה כשהוא סופר סכומי כסף גדולים בחנות ביחד עם חשוד אחר בפרשה. זאת הייתה פשיטה שנייה של החוקרים על החנות. חוקרי המס שותפים לחקירת המשטרה משום שקיים חשד לעבירות מס והלבנת הון על ידי חלק מהחשודים, בהם ח"כ ביטן. מדובר על פי החשד בהעברות כספים ובהלבנת כספים במאות אלפי שקלים שלא דווח עליהם לרשויות המס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אתמול בחנות בראשל"צ
צילום: שאול גולן
מומלצים