שתף קטע נבחר

"נטו הוזלות": כחלון הודיע על הפחתת מכסים ב-800 מיליון שקל

שר האוצר הכריז על תוכנית חדשה לביטול מיסי קנייה ומכסים בגובה של 800 מיליון שקל. בין עיקרי התוכנית: ביטול מיסי קנייה על מוצרי אלקטרוניקה כמו טלוויזיות ורמקולים, ביטול מכסים על מוצרי חשמל כמו מקררים ותנורים וכן מכסים המוטלים על תמרוקים, ביגוד וצעצועים. מסיבת העיתונאים כונסה בזמן שנתניהו באירופה. כחלון: "ראש הממשלה מעודכן בדברים"

 

 

 

שר האוצר מכריז על תוכנית "נטו הוזלות": השר משה כחלון כינס הבוקר (ב') מסיבת עיתונאים מיוחדת והודיע על ביטול מיסי קנייה ומכסים בגובה של 800 מיליון שקל במסגרת תוכנית חדשה בשם "נטו הוזלות". בריאיון שנערך עימו באולפן ynet בסוף החודש שעבר הבטיח שר האוצר להוריד מכסים.

 

מצגת משרד האוצר עם עיקרי תוכנית נטו הוזלות

 

מסיבת העיתונאים כונסה בהתראה קצרה, כשראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא באירופה. עם זאת ציין כחלון: "ראש הממשלה מעודכן בדברים, ואנחנו פועלים לפי מדיניות הממשלה. התוכנית להורדת מכסים ולהפחתת מיסים היא המשך ישיר למדיניות הממשלה".

 

במסגרת התוכנית יבוטלו מיסי הקנייה המוטלים על מוצרי אלקטרוניקה ויבוטלו המכסים המוטלים על צעצועים, מוצרי חשמל לבית, תמרוקים, ביגוד וטקסטיל ומוצרי תאורה. באוצר טוענים כי ביטול תשלום המכס על מוצרים אלו צפוי לחסוך מאות שקלים בשנה למשפחה.

 

באוצר הסבירו שכדי להבטיח כי ביטול המכס ומס הקנייה יגולגל לצרכנים ולא ייעצר אצל היבואנים, המסים האלה יבוטלו כהוראת שעה עד לסוף שנת 2018. המכס יבוטל לאחר הליך שימוע לציבור שיתקיים בעוד כחודש. ביטול מס הקנייה יחול עם פרסום הצו ברשומות בתוך ימים ספורים.

 

השר אמר במסיבת העיתונאים כי הרפורמה "נוגעת בכיס של כל אזרח בישראל, אנחנו לא נגרום נזק לתעשייה הישראלית. לא נוזיל מחירים ומצד שני נגרום לפיטורים. יהיה מהלך של שימוע ציבורי, במשותף עם התעשייה הישראלית.

כחלון במסיבת העיתונאים (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
כחלון במסיבת העיתונאים(צילום: עפר מאיר)
  

"ביקשו מאיתנו לפגוע בקניות באינטרנט ולא הסכמנו, אבל מצד שני ראינו שיש 500 אלף עסקים קטנים שכן נפגעים מזה. ברוב מוצרי הצריכה המכסים יורדים לאפס, תהיה הוזלה במחירים עבור הצרכנים. צריך לעשות מהלכים אמיצים, אחרת מה שהיה הוא שיהיה".

 

לדברי כחלון, ב-20 השנים האחרונות נשא מעמד הביניים ברוב הנטל הכלכלי: "לאחר עוד ועוד גזירות ומיסים ומכסים. אנחנו משנים את המגמה, תוך כדי שמירה על מסגרת ואחריות תקציבית, ועל מסגרת הגירעון ומסגרת התוצר".

 

מנכ"ל האוצר, שי באבד, אמר במסיבת העיתונאים כי "הגבייה בשנים האחרונות הייתה פנומנלית, ולאחר צמצום פערים אנחנו נכנסים לצעד נוסף של הפחתת יוקר המחיה בישראל. יהיו הנחות של מאות שקלים". באב"ד ציין כי כרגע לא הוחלט על הפחתת מס החברות, אך הוסיף: "נראה מה קורה עם רפורמת המס של ארה"ב ואז נחליט".

 

מנהל רשות המיסים, משה אשר, הוסיף כי מאז שנות ה-90 "זוהי תוכנית הפחתת המכסים הגדולה ביותר. נעקוב אחרי המוצרים השונים וההתגלגלות של התוכנית כלפי הצרכן. ההיקף, שהוא 800 מיליון שקל, הוא היקף מאוד גדול ואנחנו מצפים מהיבואנים שייקחו את זה בחשבון, בשוק תחרותי דברים כאלה יכולים לקרות. זה מבוסס בין היתר על עודפי הגבייה של רשות המיסים בשנה האחרונה. אנחנו מצפים שגם בשנים הבאות תהיה לנו גבייה טובה ונעמוד ביעדים".

 

אשר ציין כי כרגע עודפי הגבייה ממיסים לשנת 2017 עומדים על 18 מיליארד שקל.

 

   ()
 

 

עיקרי התוכנית

ביטול מיסי קנייה:

תוכנית "נטו הוזלות" כוללת ביטול מיסי קנייה בעלות של 245 מיליון שקלים בשנה על מוצרי אלקטרוניקה:

כיום מוטלים מיסי קנייה בסך 10%-30% על מוצרי אלקטרוניקה ובידוריות.

בעקבות התוכנית יבוטלו מיסי הקנייה על טלוויזיות, רמקולים, מסכי תצוגה, מכשירי וידאו, מקרנים, מגברים, מערכות הגברה, מיקרופונים, אוזניות, צגי LCD ועוד, והם יופחתו ל-0%.

 

ביטול מכסים:

התוכנית כוללת ביטול מכסים בעלות של 568 מיליון שקלים בשנה על המוצרים הבאים:

 

1. מוצרי חשמל: ביטול מכסים בעלות של 60 מיליון שקלים בשנה.

כיום מוטל מכס של 12% על מרבית מוצרי החשמל.

בעקבות התוכנית יבוטלו המכסים על מקררים, תנורים לחימום המרחב, מחממי מים, תנורים לבישול חשמליים, מקפיא ביתי, מערבלי מזון ומסחטות לפירות וירקות, והם יופחתו ל-0%.

 

2. מנורות, נברשות ומתאמי תאורה: ביטול מכסים בעלות של 61 מיליון שקלים בשנה.

כיום: מוטל מכס של 8%-12% על מרבית מוצרי התאורה.

בעקבות התוכנית יבוטלו המכסים על נברשות, גופי תאורה ומנורות, והם יופחתו ל-0%. 

 

3. תמרוקים: ביטול מכסים בעלות של 11 מיליון שקלים בשנה.

כיום מוטל מכס של 12% על רוב המוצרים.

בעקבות התוכנית יבוטלו כל המכסים על תכשירי איפור, תכשירים לשמירה על העור, לרבות תכשירים לסינון קרני שמש או שיזוף, תכשירי מניקור ופדיקור (7.3 מיליון שקל), תכשירים לשיער ובהם שמפו, תכשירים לסלסול ועוד (1.3 מיליון שקל), סבונים מוצקים ומגבונים לחים (550 אלף שקל), דאודורנטים (2 מיליון שקל), והם יופחתו ל-0%.

 

4. טקסטיל: ביטול מכסים בעלות של 400 מיליון שקלים בשנה.

כיום מוטל מכס של 6% על ביגוד וטקסטיל.

בעקבות התוכנית יבוטלו המכסים על כל פרטי הביגוד ובהם מעילים, שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות, חגורות, כפפות, גרביים, צעיפים, ג'ינסים, סוודרים, גופיות, והם יופחתו ל-0%.

 

5. צעצועים: ביטול מכסים בעלות של 36.2 מיליון שקלים בשנה.

כיום מוטל מכס של 12% על צעצועים שונים.

בעקבות התוכנית לא יוטלו מכסים על משחקי וידאו, ציוד ספורט להתעמלות, בריכות שחייה ביתיות ובריכות לילדים, פריטים למסיבות, משחקי שולחן, משחקי חברה, משחקי מטבעות או שטרות, נדנדות, תיאטרון נייד וקלפים.

 

באוצר מעריכים כי בעקבות ביטול המכסים ומיסי הקנייה, ההנחה הממוצעת ברכישת מקרר, למשל, תסתכם ב-500 שקל, ההנחה הממוצעת ברכישת תנור בישול תסתכם ב-250 שקל, מחירי הטלוויזיות ירדו ב-470 שקל בממוצע ומחיריהם של צגי LCD ירדו ב-200 שקל בממוצע.


 

כזכור, טרם הוחלט מה ייעשה בעודפי הגבייה ממסים לשנת 2017, למעט הפחתת מסים מהמרוויחים מעל 11 אלף שקל בחודש. עם זאת, באוצר כבר הסבירו שיהיה ניתן להשתמש בעודפים עבור הקלות חד-פעמיות - בניגוד להקלות תקציביות, המיועדות לטווח ארוך יותר.

 

בשבוע שעבר ביטל כחלון את המכס על יבוא מוצרי תינוקות (כולל מנשאים, מושבים לתינוקות, כיסאות אוכל, נדנדות, הליכונים, מוצצים ובקבוקים), וכן את המכס על יבוא עדשות ומסגרות למשקפיים, במסגרת החלטות שעליהן הכריז מוקדם יותר השנה בתוכנית "נטו משפחה". הפסד ההכנסות למדינה בשל ביטול מכסים אלה עומד על 48.4 מיליון שקל.

 

צפו - שר האוצר בריאיון לאולפן ynet בסוף החודש שעבר:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים