שתף קטע נבחר

הבצורת בדרך: יובש בגלל "רמה חוסמת", החקלאים עוקרים עצים

הכרזת השירות המטאורולוגי כי ישנו סיכוי גבוה לבצורת גם השנה הוביל את החקלאים למצב ייאוש. "הקיצוצים במכסות המים מעמיקים והמחירים עלו. אמרו שנקבל פיצוי אבל כולם מדברים", האשים חקלאי מהצפון. חזאי "מטאו-טק" מזהיר כי המצב לא צפוי להשתנות בקרוב

  

החלומות על חודש דצמבר חורפי וגשום לאט לאט מתפוגגים. בעקבות הכרזת השירות המטאורולוגי אתמול (ב') על סיכוי גבוה לבצורת, מסביר החזאי נחום מליק, ממרכז החיזוי "מטאו-טק" כי היובש הנוכחי לא צפוי להשתנות בתקופה הקרובה.

 

"לצערנו הרב, אנחנו במצב מוכר באזור שלנו. אנחנו קוראים לזה בשפה המטאורולוגית 'רמה חוסמת'. אפשר לדמות את המצב על המפה הסינופטית להר גבוה שנמצא באזור שלנו – מזרח הים התיכון ומצרים - שאי אפשר להזיז אותו". מליק מוסיף: "זו מערכת חוסמת בגובה של חמישה ק"מ באטמוספירה. מדובר במערכת סטטית וקבועה שלא מאפשרת למערכות אחרות לחדור לאזורנו למעט מקרים בודדים כמו בשבוע שעבר. ההוכחה לקיומה של המערכת, היא היממה הגשומה שהצליחה 'לחדור' לזמן קצר".

אדמה יבשה בשדות נגב  (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אדמה יבשה בשדות נגב (צילום: רועי עידן)

בצורת בשדות נגב (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
בצורת בשדות נגב(צילום: רועי עידן)

שקיעה חמימה בשדות נגב (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
שקיעה חמימה בשדות נגב(צילום: רועי עידן)

 

 

מליק אומר כי קשה לייחס את התופעה דווקא להתחממות הגלובלית: "כבר היו תקופות ארוכות של רמה חוסמת, אבל כרגע אנחנו רואים שזה קורה שנה אחר שנה. המצב כרגע הוא כמו במחצית השנייה של החורף שעבר. לצערי התחזיות של 'אין גשם' ובצורת אמינות יותר מאלה החוזות גשם ומשתנות כל הזמן", סיכם החזאי מליק. הוא הוסיף כי השבוע ייתכן גשם קל בין יום חמישי לשישי, אולם בשאר הזמן יוסיפו הטמפרטורות להיות גבוהות והיובש יימשך.

 

התחזית: חם ויבש מהרגיל לעונה

התחזית לימים הבאים אינה מבשרת טובות. ב"מטאו-טק" מציינים כי אפיק מים סוף מעל מזרח הים התיכון גורם לזרימה מזרחית חמה ויבשה מעל אזורנו.

 

מידות החום החזויות להלילה ולמחר: קריית שמונה 23-12, קצרין 21-13, צפת 19-13, טבריה 25-12, נצרת 24-13, חיפה 24-16, תל אביב 26-13, ירושלים 22-15, אשקלון 22-12, עין גדי 23-16, באר שבע 25-13, ערד 24-14, מצפה רמון 23-15 ובאילת 27-15.

  

היום, יום שלישי, יהיה בהיר ותחול עלייה נוספת בטמפרטורות. יהיה חם ויבש מהרגיל לעונה, בצפון הארץ ינשבו רוחות מזרחיות ערות. הים יהיה גלי וגובה הגלים עשוי להגיע למטר אחד.

 

 


 

ביום רביעי תורגש ירידה ניכרת בטמפרטורות ועלייה בלחות. בחמישי דומה. בשישי תורגש ירידה קלה במידות החום וייתכן גשם מקומי קל בצפון ובמרכז. לטסים לאירופה צפוי להיות מזג אוויר חורפי, מושלג וגשום במערב ובמרכז היבשת.

  

משקים את השדות בעמק החולה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
משקים את השדות בעמק החולה(צילום: אביהו שפירא)

 

החקלאים: "לא קיבלנו כלום"

עופר (פושקו) מושקוביץ, שמנהל את מטעי האבוקדו והנשירים בקיבוץ משגב עם שבגליל העליון, אמר כי מצב המשקעים גרוע מאוד. בשיחה עם ynet אמר כי "עד כה ירדו פחות מ-100 מ"מ כשבעונות טובות אמורים לרדת בזמן הזה עד 200 מ"מ. אין שום דבר באופק ואנחנו משקים רגיל".

 
כמו חקלאים רבים נוספים, גם פושקו אומר שהממשלה תורמת לבעיה החמורה של היעדר הגשם: "מחירי המים לצורכי חקלאות עלו. הקיצוצים במכסות המים מעמיקים ואנחנו צריכים להסתדר. אמרו שנקבל פיצוי אבל בינתיים לא קיבלנו כלום. כולם רק מדברים".

 

"במערכת האחרונה ירדו אצלנו 22 מ"מ, שזה יותר ממה שירד אצל אחרים כי אנחנו מאוד צפוניים. אבל משום שהאדמה יבשה לגמרי אנחנו מוצאים את עצמנו משקים שוב אחרי שלושה ימים, כאילו שאנחנו באוגוסט. אנחנו בעיצומו של הקטיף, והאדמה חייבת להיות רטובה. העצים כבר 20 שנה באדמה, ואנחנו רוצים שיהיו עוד 20 שנה. יש כבר חקלאים באזור שלנו שעוקרים את העצים".

 

"מי שמאמין באלוהים מתפלל. וגם מי שלא"

ליינות שמייצר יואב לוי, בעלי יקב בזלת מקדמת צבי שברמת הגולן, היובש דווקא מועיל. "ככל שהגפן סובל, כך היין יותר איכותי", הוא אומר. "אבל אם נסתכל על התמונה הגדולה - ירדה כמות אפסית של גשמים למה שכבר היה אמור לרדת. מי שמאמין באלוהים מתפלל לגשם, וגם מי שלא מאמין מתפלל. אני עובר ליד הכנרת בכל יום והלב שלי נחמץ. העשב בשדות המרעה היה צריך להיות בגובה של 30-20 ס"מ, ובינתיים הוא ממש על האפס".

 

 (צילום: פואד אבו ורדה) (צילום: פואד אבו ורדה)
(צילום: פואד אבו ורדה)

גם לוי טוען שהבעיה החמורה יותר אינה חסדי שמים אלא היעדר החסדים של משרד החקלאות. "אנחנו עם אלוהים נסתדר, הבעיה שלנו היא האנשים. משרד החקלאות דופק אותנו, מתייחסים אלינו כמו אל גנבים", אמר בכאב.

   

  

בבריטניה החורף בשיאו  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בבריטניה החורף בשיאו (צילום: רויטרס)

ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה התייחס בראיון עם אולפן ynet לשיבושים הקשים בטיסות באירופה בשל סופות השלגים ומערכות הגשם. "כל מערכות הגשם מגיעות אחת אחרי השניה ליבשת ומציפות אותה כבר כמה שבועות".

 

זה קור אירופאי טיפוסי או משהו שונה?

"מדובר בקור קצת מוקצן, מפני שחלק מהאוויר הקר נשאר במערב היבשת במקום להגיע אלינו. לכן הוא מגיע לערכים יותר קיצוניים - ואלינו לא מגיע כלום. מלבד כמה ימים קרירים שהיו לנו לאחרונה אנחנו חווים חורף מאוד מתון. תמיד יש לנו יחסי גומלין עם מערב אירופה - כאשר שם סוער וגשום, אצלנו חם ויבש".

 

אז אתה אומר שזה גם לא יגיע אלינו בקרוב?

"אני לא מבטיח שהשנה תהיה בצורת קשה אבל כמובן שאם זה מתחיל רע, אין הרבה סיכוי שזה ייגמר טוב".

 

היית ממליץ לישראלים לעלות על טיסות לאירופה ולטייל שם?

"זה לא יהיה נעים, לא כיף ולא ברור מתי יצליחו לנחות או אם לוח הזמנים לא ישתבש להם".

 


פורסם לראשונה 11/12/2017 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
בצורת בשדות נגב
צילום: רועי עידן
מומלצים