שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: מתקן חולות ייסגר בעוד 3 חודשים

הצעת החוק למניעת הסתננות אושרה בקריאה שנייה ושלישית. המשך פעילות המתקן בנגב אושר אחרי שהוחלט שמבקשי מקלט יגורשו לרואנדה - גם ללא הסכמתם - או ייכלאו. לפני ההצבעה: ויכוח במחנה הציוני

מליאת הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק למניעת הסתננות כהוראת שעה, כשברקע ביקורת נוקבת של חברי אופוזיציה. על פי ההצעה יוארך תוקפם של ההסדרים לטיפול בתופעת ההסתננות בשלוש שנים נוספות, מלבד מתקן חולות - שתקופת ההארכה לפני סגירתו תוארך בשלושה חודשים בלבד.

 

ההארכה שאושרה להמשך פעילות מתקן חולות נדרשה בין היתר מאחר שהמדינה, בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון, פעלה לתיקון ההסכם הקיים עם רואנדה. לפי ההסכם עמה ניתן לגרש אליה מבקשי מקלט גם ללא הסכמתם - או ייכלאו בכלא סהרונים בנגב.

מבקשי מקלט במתקן חולות ( צילום: מוטי קמחי) ( צילום: מוטי קמחי)
מבקשי מקלט במתקן חולות( צילום: מוטי קמחי)
כעת בכוונת המדינה להביא ליציאתם של מסתננים לרואנדה - ומדינות אחרות - בהיקף נרחב. אם לא ניתן יהיה להוציא מסתננים ישירות למדינה אחרת תיבחן שוב סגירת מתקן חולות בעוד שלושה חודשים.

 

בהסבר להצעת החוק נכתב כי מראשיתו של גל ההסתננות לפני למעלה מעשור ועד היום נתפסו יותר מ-60 אלף בני אדם שהסתננו לישראל שלא דרך תחנות גבול, וכי בשטחי מדינת ישראל נמצאים כיום כ-40 אלף (לא כולל לידות) נתינים ממדינות אפריקה, אריתריאה וסודן, אשר "נכון לעת הזו מדינת ישראל נוהגת כלפיהם במדיניות אי הרחקה זמנית".

 

"לשהייתה של אוכלוסייה זו, שלא כדין, יש השלכות שליליות רבות - חברתיות, כלכליות ואחרות", נכתב. בנוסח שאושר בכנסת אף תוקנה הגדרת המונח "מסתנן" בהוראות השעה, כדי להגביר את האכיפה כלפי מעסיקי מסתננים. תקופת תוקפו של האיסור על הוצאת רכוש של מסתנן אושרה גם היא, והאיסור יחול כשנה.

 ( צילום: מוטי קמחי) ( צילום: מוטי קמחי)
( צילום: מוטי קמחי)
  

בסיעת המחנה הציוני התפתח אתמול ויכוח סביב אופן ההצבעה כשעמדת הסיעה הראשונית הייתה להצביע בעד החוק. לבקשת חברי כנסת בסיעה הסכים לבסוף היו"ר אבי גבאי לאפשר שחרור ממשמעת סיעתית, וחופש הצבעה.

 

"הממשלה מדברת בשמם של תושבי דרום תל אביב, אבל בפועל הממשלה מפקירה אותם", אמר במהלך הדיון דב חנין מהרשימה המשותפת. לפי חנין החוק "מסמל את אחד הכישלונות הגדולים של ממשלת נתניהו. שם, במדבר, הממשלה הזו קברה מיליארד וחצי שקל בהקמת מתקן חולות המיותר, הבעייתי, הלא רלוונטי, המזיק, שעכשיו הולכים לסגור אותו. במקום לפתור את הבעיות בדרום תל אביב, במקום לייצר פתרונות אמתיים של שיקום שכונות, של עזרה, של סיוע ושל השקעה, במקום להשקיע בפתרון מצוקתם של מבקשי החיים שהגיעו מאפריקה, הממשלה הזו עושה רק דבר אחד - מסיתה את אלה נגד אלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: מוטי קמחי
מתקן חולות בנגב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים