שתף קטע נבחר

אחרי ההודאה בדקירה: הקורבן התעורר וסיפר "זה לא הנאשם"

עובד זר מתאילנד הודה כי פצע קשה את חברו במהלך קטטה בערבה, ונערך למאסר ממושך. אחרי הגשת האישום נגדו - הקורבן התעורר וסיפר כי מישהו אחר דקר אותו. סנגורו של הנאשם: "הדגמה עד כמה הצטברות של עדויות שקריות עלולה להביא חפים מפשע לרצות שנות מאסר ארוכות"

הודה באשמה אף שלא ביצע את המיוחס לו, אבל הצליח להיחלץ מענישה חמורה רק לאחר שהקורבן סיפר את מה שקרה באמת: פרקליטות מחוז דרום נאלצה להגיש באחרונה כתב אישום מתוקן נגד עובד זר מתאילנד שנטען כלפיו כי דקר פועל אחר שעבד עמו. השינוי בעמדת הפרקליטות התאפשר רק לאחר שהקורבן התעורר בבית החולים וסיפר כי מי שדקר אותו היה אדם אחר.

 

לפי כתב האישום המקורי שהוגש לפני כמה חודשים, העובד הזר דקר את הפועל שעבד עמו במהלך תגרה ביישוב בערבה. בכתב האישום צוין כי העובד הזר הוציא סכין, החל לנופף בו וכשאחד הפועלים התקרב אליו - הוא דקר אותו בצווארו. הפצוע נפל ארצה והחל לצעוק שהוא נדקר.

ארכיון (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

הפצוע פונה במצב קשה לבית החולים סורוקה בבאר שבע ונותח. אחר כך הוא אושפז מורדם ומונשם במחלקה לטיפול נמרץ. גם בעת הגשת כתב האישום היה הפצוע מורדם, לא מודע למה שקורה סביבו ולהליכים הפליליים שהחלו להתנהל נגד הנאשם.

 

בעת חקירתו במשטרה, הודה כאמור הנאשם למיוחס לו וציין: "מה שעשיתי, אני ממש מצטער על זה". אחד מעדי הראייה סיפר לחוקרים כי בזמן שהפצוע נדקר -הנאשם היה שם.

 

השינוי הדרמטי 

ואולם, במהלך המשפט הפצוע התאושש וסיפר כי מי שדקר אותו זה לא הנאשם אלא אדם אחר. מידע זה הגיע לפרקליטו של הנאשם, עו"ד אמיר ברק מהסנגוריה הציבורית, שמיהר להעביר את המידע לפרקליטות. בעקבות כך פנתה הפרקליטות למשטרה והורתה לה להגיע לחקר האמת.

 

סעיף החבלה בכוונה מחמירה הוסר מכתב האישום המתוקן, ובהסדר הטיעון הורשע העובד הזר בהחזקת סכין בלבד ונידון ל-28 ימי מאסר. ימי מעצרו נוכו ולכן הוא שוחרר מיד. "רק לאחר הגשת כתב האישום ובעקבות ראיות חדשות שהתגלו למזלו, השתנתה התמונה הראייתית תכלית שוני", ציין שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע דניאל בן טולילה.

 

הנאשם סיפר כי בעוד חמישה חודשים הוא חוזר לתאילנד. פרקליטו, עו"ד ברק, אמר: "המקרה מדגים את שבריריות מערכת עשיית הצדק, עד כמה הצטברות של עדויות שקריות עלולה להביא חפים מפשע לרצות שנות מאסר ארוכות. עד כמה החשש להודעות שווא והרשעות שווא הוא מוחשי ומטריד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים