שתף קטע נבחר

הרב הראשי נפרד: "עזר לכל יהודי, בלי תמורה"

עם הידיעה על פטירתו של בכיר הרבנים הליטאים, הרב אהרן לייב שטיינמן, מצטרפים ואישים מכל קשת הציבוריות הישראלית לאבל של הציבור החרדי. הרב דוד לאו ל-ynet: "מדירה קטנה, בעולם של תורה - הצליח הרב לראות את כלל עם ישראל". נשיא המדינה: "היה אדם שחכמתו הייתה שנייה רק לענוותנותו"

 

עם הידיעה על פטירתו של בכיר הרבנים הליטאים, הרב אהרן לייב שטיינמן, הבוקר (ג') - מצטרפים ואישים מכל קשת הציבוריות הישראלית לאבל של הציבור החרדי שהרב היה ממנהיגיו הבולטים: "ענק תורני", "מנהיג הדור" ו"מהדמויות החשובות" הן מקצת ההתבטאויות שנשמעות הבוקר במערכת הפוליטית וגם מחוצה לה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

 

בראיון מיוחד לאולפן ynet, סיפר הרב הראשי לישראל, דוד לאו, על דמותו המיוחד של הרב שטיינמן: "מי שהכיר מעט את הבית שלו כבר יכול היה להתרשם. צניעות נדירה, הסתפקות במועט בצורה לא רגילה. יהודי צנום, שקט, שלכאורה כל עולמו הוא בית המדרש וכל עולמו רק לשבת בישיבה, ואתה נכנס אליו, מתייעץ אליו בכל נושא, בכל תחום, השכל הישר, פיקחות נדירה, זה פשוט היה שילוב מיוחד כל כך של גם אישיות שאתה לא יכול שלא להתרגש כשאתה נמצא לידה. וגם השכל הישר והמבט הרחב, פשוט לראות צרכים של כלל ישראל, לראות הרבה מעבר ממה שנמצא ביומיום הרגיל". 

 

 

"מנהיג שנשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי", אומר נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין. "ענק תורני ומורה דרך שהכווין וניתב את חייהם של אלפים ורבבות. למרות עמדותיו הנחרצות הוא ידע להעביר את מסריו, בנועם, ברכות ומתוך אהבה גדולה לכל יהודי".   

 

 

ריבלין הוסיף כי "בפגישתי האחרונה איתו זכיתי להתוודע לנצר ייחודי של היהדות הליטאית המפוארת. הרב היה מתמיד עצום, גאון בתורה, טוב עין וטוב לב, עשיר בניסיון חיים ובא בימים. אדם שחכמתו הייתה שנייה רק לענוותנותו. הרב שטיינמן התווה דרך לאינספור יהודים והסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוקה".

 

ברוך שמואל ציטרבוים,הגיע לבית חולים מביתו עם צילום משירותו הצבאי בשיריון. "הייתי מתייעץ עם הרב על כל נושא" ()
ברוך שמואל ציטרבוים,הגיע לבית חולים מביתו עם צילום משירותו הצבאי בשיריון. "הייתי מתייעץ עם הרב על כל נושא"

 

הרב דוד לאו: אובדן לדור

מחוץ למגזר החרדי היה הרב שטיינמן מוכר פחות מקודמיו על סקאלת "גדולי הדור". הרב דוד לאו מתאר ל-ynet דמות רחבת יידע: "הגעת לרב וקיבלת עצה, הדרכה, ולא היה לו מזה שום רווח אישי, שום תועלת, פשוט מקדיש את זמנו כדי להועיל לך ולסייע לך... בכוונה ארחיק מאוד אחורנית: קח לך את חכמי יוון באותם הדורות, אנשים שמנותקים לגמרי מכל נגיעה שהיא, רק פילוסופיה, הבנה, שכל ישר, והאנשים הללו נותנים לך עצה, יושבים לידך כאן ומוכנים לסייע לך. אז הוא נתן עצה לפרט, עצה לכלל, הסתכל ויכול היה להיות זמין עבור אנשים הן באופן אישי לבעיות פרטיות, הן במבט רחב של כל מי שצריך כרגע את העצה הטובה.

 

שעה לפני ההלוויה - וההמונים כבר מתכנסים מחוץ לבית הרב ()
שעה לפני ההלוויה - וההמונים כבר מתכנסים מחוץ לבית הרב

 

"אבל גם כללית כשאני מסתכל ומנסה להגדיר את זה, לדוגמה, בשאלות של גיוס של בחורי ישיבות, אלה שלא נמצאים בישיבות, הוא הצליח לראות את הדברים הללו גם מעבר לזה". וכול זאת, לדברי הרב הראשי, ללא מעורבות פוליטית ישירה. "ההנחיה הייתה יותר הנחיה של דרך, התוויה של כיוון, של דרך מחשבה, דרך רוח, והדרך הזאת זה בדיוק מה שהוא עשה.

 

"זה מדהים שאתה רואה לכאורה בן אדם בדירה קטנה, חי בעולם לכאורה רק של הישיבה אבל רואה את אלה שלא מסתדרים בתוך הישיבה ולמצוא להם את המענה הנכון, רואה את אלה שצריך לראות מבחינת פרנסה, איך מסתדרים. שלא יזדקקו לידי מתנת בשר ודם, אלא גם אלה שמתפרנסים מעצמם. זה מבט רחב שרואה את המציאות ורואה גם את בני התורה כאן, גם את עם ישראל, גם את מדינת ישראל, רואה את הכול. ואתה מסתכל ורואה מאיפה היהודי הזה קולט הכול ותמיד חושב מחוץ לקופסה".

 

הרב הראשי לישראל, דוד לאו ציין כי "העם היהודי כולו איבד הבוקר את אחד מגדולי מנהיגיו הרוחניים בדורות האחרונים". לדבריו, "הסתלקותו של הרב שטיינמן היא אובדן לדור כולו של מיליוני יהודים בארץ ובעולם, של אלה שהכירו אותו ואלה שפחות. הוא היה מנהיג הדור שהגן על הדור כולו בתפילתו ודאגתו לכלל".  

 

 

הרב לאו סיפר כי "מספר רב של פעמים נכנסתי אל מרן ראש הישיבה (כינויו של הרב בציבור החרדי. ק"נ) להכרעות גורליות. הצלילות, עוצמת המחשבה וההנהגה המפוקחת בדרך התורה עם הבנה עמוקה של נבכי החיים והתמודדויות שונות של חיינו, היו בלתי נשכחים, הרב שטיינמן היה מנהיג של אחד בדור".

 

הראשון לציון יצחק יוסף: "הציבור הספרדי חב לו הכרת הטוב רוחנית"

הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, הורה לבני הישיבות ואברכי הכוללים הספרדים להשתתף בהלוויה "לכבודה של תורה". הוא הגדיר את פטירת הרב "אבידה גדולה. הצדיקים מגינים בעצם חיותם על הדור". לדבריו, "בזכות הנהגתו הייחודית, נמנע לאורך השניים פילוג עם עולם התורה והציבור הספרדי והוא היה מהראשונים להוקיר ולהכיר את הנהגת עולם התורה הספרדי כשווה בין שווים, מה שגרם לפריחה ושגשוג עולם התורה הספרדי. הציבור הספרדי כולו חב לו הכרת הטוב רוחנית".

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לו: "אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר. הרב ניצל כל רגע פנוי ללימוד תורה ולהפצתה ברבים. הוא ביסס את הפסיקה ההלכתית, הכריע בסוגיות כבדות משקל ופעל למען הכלל באהבת ישראל אמיתית. הרב שטיינמן העמיד דורות של תלמידים שימשיכו לשאת בגאון את לפיד התורה. ערב חג החנוכה, בו אנו מציינים את הניצחון על גזרות היוונים שאסרו על חוקי התורה, עולם הישיבות פורח. ראש הישיבה יצק חוליות חשובות בשרשרת התורה בת אלפי השנים, וזכרו ישכון לעד בדפי הנצח של מורשת עמנו".

 

ראש האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, הביע אף הוא השתתפות "בכאבו העצום של ציבור גדול המבכה את לכתו של אחד מגדולי רבני ישראל... הרב שטיינמן היה מהדמויות החשובות בציבור הליטאי ומגדולי הרבנים שידע עם ישראל במאה האחרונה. בעת ביקוריי ושיחותיי איתו בביתו, תמיד נדהמתי מצניעותו המופלגת ומהעצמה הרוחנית יוצאת הדופן בה ניחן, שהשפיעה על כלל הציבור ועל דורות של רבנים, מורי הלכה ותלמידים.

 

"לימוד התורה והקניית הערכים לדורות הבאים עמדה במרכז תפיסת עולמו של הרב, שהוביל מהפכות רבות בקרב לומדי התורה, ביניהן פעילותו לשילוב חרדים בתעסוקה ובמעגלי החיים ועמדותיו הברורות והבהירות כי חובה לקיים שיח ולנסות להגיע להסכמות בעם. אשריו שזכה להעמיד דורות רבים של תלמידי חכמים".  

 

 

ח"כ הרב ישראל אייכלר ("יהדות התורה") סיפר במשדר המיוחד ב-ynet על גדולתו של הרב שטיינמן: "השליטה העצמית שלו הייתה עצומה. הוא אף פעם לא כעס, לא צעק. מדובר באדם שאנשים הביאו מאות-אלפי דולרים בחודש בשביל אברכים, והוא לא נגע בפרוטה אחת, חי בצניעות, באידיאולוגיה, חיי עוני. כבר לפני שישים שנה הוא היה מורה בפתח תקווה ולא היה לו כסף לנסוע באוטובוס מפתח תקווה לבני ברק, אז הוא היה לן בישיבה במשך כל השבוע ואכל לחם ותה וגויאבות מעץ שגדל שם... כשנודע למנהל שאין שם מה לאכול, אז הוא הלך וגייס את כל הסכום והביא לו. הרב אמר לו: אין לי רשות לקחת, זה כספי צדקה. אסור ללמד תורה תמורת תשלום... זה היה הרב שטיינמן, מצעירותו עד זקנתו".

 

 

ח"כ הרב אייכלר ציין כי הרב שטיינמן היה "אדם שמח", כדבריו. "תמיד חייך. פעם ישבתי אצלו בחנוכה והוא דיבר איתי על כמה אדם חייו קצרים וכמה צידה לדרך שהוא לוקח לעולם הבא היא קטנה, והוא ציטט מהגמרא. חשבתי לעצמי: היהודי הזה לומד תשעים שנה תורה, ועוד אומר לי שיש לו צידה לדרך מזוודה קטנה לדרך ארוכה. אבל זה מה שהיה באמת. זו הסיבה שהציבור הלך אחריו. הוא תמיד דיבר נגד הגאווה".

 

בעיריית ירושלים הביעו צער על "הסתלקות זקן מנהיגי הדור ועולם התורה". ראש העיר, ניר ברקת, אמר כי "הרב שטיינמן היה למנהיג ומורה רוחני דגול לרבבות רבות, ובהם תושבי ירושלים והעולם היהודי בתפוצות, ופעל בכל שנותיו מתוך מסירות לעם ישראל ומתוך אהבה גדולה לכל יהודי".

 

הרב משה גפני ("דגל התורה"), יו"ר ועדת הכספים, אמר כי "יחד עם כל בית ישראל כואבים ודואבים אנו על פטירתו של מנהיג הדור והדרו, שהתווה לנו את הדרך אשר נלך בה. אנו מבכים מרה את היתמות של הדור ושלנו, 104 שנים של הלכה ותורה שבהן הורה לנו את ההכרעות היומיומיות, יהודי דגול ומורם מעם שכל מהותו הייתה דבקות בבורא, צדיקות טהורה ודאגה לכלל הציבור. איבדנו הבוקר את מנהיג הדור שהיה לב רחום וחנון לכלל ולפרט. זו יתמות של כלל ישראל כולו", הדגיש.

 

"כמו משה רבנו"

רבה של צפת, שמואל אליהו, אמר כי "אנחנו לפעמים מדברים על הענווה של אברהם משה ודוד המלך ולא מבינים למה הענווה והצניעות הכרחיות כל כך למנהיג. אבל כשאתה מתקרב למנהיג ורואה אותו עסוק כל הזמן בבעיות של עם ישראל, אתה מבין שאין לו זמן לעסוק בכבודו או בטובת עצמו. אתה גם מבין שראשו נמצא כל הזמן בטובתם של ישראל".

 

הוא השווה את מנהיגותו של הרב המנוח לזו של משה רבנו: "מכאן כל הגדולות שלו בתורה. רק בשביל לדעת מה ה' אלוהיך רוצה שנעשה. רק כדי לדעת איך להנהיג את צאנו. רק כדי לדעת איך הנהיגו הנביאים התנאים והאמוראים את עם ישראל, איך הם פסקו להם הלכות. איך הם ריפאו את שברם. איך הם חיזקו את רוחם. כל גדולות התורה שלו באה מתוך הרצון ללמוד על מנת ללמד וללמוד על מנת לעשות. ואנחנו מבכים היום את מותו".

 

בוועידת רבני אירופה ביכו: "איה רבנו שליווה אותנו בכל המאבקים הציבוריים, ייעץ והדריך כיצד להתנהל מול אומות העולם בגזירות מילה ושחיטה ועודד אותנו תמידין כסדרן בכל אגרותיו לייסד מקומות תורה בקהילות, שהן הערובה היחידה להמשך החיים היהודיים באירופה".

 

גם במרכז פרס לשלום הביעו צער, וספרו כי שמעון פרס המנוח "העריך את הרב ונפגש איתו מספר פעמים. הוא הדגיש פעם אחר פעם את החשיבות של הרב בייצוג הציבור החרדי בחברה הישראלית וקידום מעמדו. הרב האמין רבות בחינוך, הדרכה, הנחלת ערכים ולימוד הדור הצעיר".

 

מאות-אלפי בני אדם צפויים להשתתף בהלווייתו של הרב, שתצא ב-12 מרחוב חזון איש 5 בבני ברק. בצוואתו ביקש להיקבר כמה שיותר סמוך לפטירה, וייטמן לצד רעייתו הרבנית תמר שטיינמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים