שתף קטע נבחר

מי אתם שתחליטו על חופשת הלידה של מיכל הקטנה?

מיכל הקטנה חזרה לעבודה שישה ימים אחרי לידת תאומים וגרמה לסערה. האם יש לה אחריות כמודל לחיקוי או שהיא צריכה לעשות מה שמתאים לה? עינת שגיא אלפסה וליאת עיני בוויכוח על הדרך שבחרה כוכבת הילדים

 

מיכל הקטנה מגיבה על חזרתה המהירה לעבודה:

 

 

מודל בלתי אפשרי לנשים

מזל טוב כפול למיכל הקטנה על הולדת התאומים! כאימא מנוסה לשני זוגות תאומים, הרשי לי לבשר לך שמדובר בחוויית הורות שונה מהורות לילד יחידני. כבר במהלך ההיריון גילית שמדובר בהיריון אחר. להבדיל מהריונותייך הקודמים, הפעם נאלצת לצאת לשמירת היריון. זה לא קרה במקרה. הריון תאומים הוא היריון שבו העומס על הגוף כפול ביחס להיריון של עובר יחיד.

 

למרות שהאמנת שתוכלי להמשיך בעשייה הרגילה שלך ולהתרוצץ על במות כהרגלך, הגוף שלך אותת אחרת. עשית נכון שיצאת לחופש ובכך הצלחת לתת זמן נוסף לתאומים להתפתח ברחמך.

 

כעת, לאחר הלידה, הגוף שלך עדיין דורש הקשבה. נכון, יש אלפי ילדים בחופש שישמחו לראות את הגיבורה שלהם על הבמה, אבל יש גם שני תינוקות רכים שזקוקים לך.

 

משכב הלידה, ששת השבועות הראשונים לאחר הלידה, הוא תקופה חיונית - לגוף כדי להתאושש מההיריון ולנפש כדי להתרגל למעמד החדש. זה לא קשור רק לחזרה לגזרה ולהרגלים הישנים, זה עניין רפואי, פיזי ונפשי שדרוש לכל יולדת באשר היא - ובעיקר לאחר לידת תאומים.

 

אני בטוחה שיש לך עזרה בשפע, אבל גם אם את לא מתעוררת בלילה להאכלות רצופות ולא מחליפה חיתולים בקצב מסחרר לשני הקטנטנים, ההורמונים עדיין שולטים בך ועלייך לתת להם מקום וזמן. משכב הלידה זה גם הזמן שבו האם לומדת להיקשר לתינוק שלה. גם שלב קריטי זה הוא מורכב הרבה יותר כאשר מדובר בשני תינוקות.

עסקים כרגיל (ענת מוסברג) (ענת מוסברג)
עסקים כרגיל(ענת מוסברג)
 

תהליך ההיקשרות הכפול טומן בחובו קשיים ועומסים רגשיים רבים. כל אחד מהתאומים הוא עולם ומלואו ובעל טמפרמנט ואופי משל עצמו. במהלך השבועות הסמוכים ללידה עלייך להכיר כל אחד מהם לחוד ואת שניהם יחד. אלו שלושה פרמטרים שונים - תאום אחד, תאום שני ושניהם במקביל - המרכיבים את ההורות לתאומים. אם ניקח בחשבון שמלבד צמד התאומים יש לך בבית עוד שני ילדים, הרי שהתהליך מאתגר אפילו יותר.

 

אני מאמינה שכל הורה הוא אחר, ולכולנו יש בחירות הוריות הנכונות רק לנו. אבל הבחירות הללו צריכות להיעשות מתוך התבוננות ריאלית על התמונה בכללותה. כשהכרזת שתחזרי לבמות ימים ספורים אחרי הלידה, עוד לא היית אימא לתאומים. היום את כן, ויש לך אחריות קודם כול לילדייך ולמשפחתך. הקריירה המפוארת שלך לא תיעלם אם תרשי לעצמך להתאושש ולהכיר את משפחתך במבנה החדש שלה.

 

ככוכבת ילדים ואימא מפורסמת את משמשת מודל עבור אנשים רבים. כאשר את ממהרת לחזור לשגרה מייד לאחר לידת תאומים ומשדרת לעולם "עסקים כרגיל", את פוגעת בדרך במאות אלפי אימהות טריות ומציבה לפניהן מודל בלתי אפשרי. כל אימא לתאומים שנשברת בהתמודדות האין-סופית ובטיפול האינטנסיבי בתינוקות עלולה להרגיש שמשהו בה לא בסדר. הסטנדרט שאת מציגה יכול לגרום לסביבתה לחשוב שהיא סתם מפונקת.

 

קראו עוד:

- אב לתאומים: "מרוסק על הספה בתשע בערב"

- קשה פי שניים: כמה עזרה צריכים הורים לתאומים?

- הנשים שהחליטו מראש על ניתוח קיסרי

 

בשנים האחרונות נשים סוף-סוף מעיזות לדבר על השקר הגדול שבהגדרה "חופשת לידה" ומספרות על הקשיים לאחר לידה. נשים בולטות כמוך עושות נזק לשיח החשוב הזה. זה דבר אחד לצאת לדייט עם הבעל שבוע אחרי לידה כמו בר רפאלי, אבל לחזור לעבודה - בייחוד עבודה פיזית הכוללת ריקוד על במה - זו כבר עליית מדרגה מסוכנת. את עלולה לסכן קודם כול את עצמך, אבל את גם מסכנת את ההישגים של נשים רבות לפנייך שחשפו את המציאות הערומה של האימהוּת הטרייה.

 

שיח פמיניסטי מדבר קודם כול על הבחירה החופשית של כל אישה באשר היא. אני תוהה אם הבחירה שלך לחזור לבמה מוקדם כל כך היא אכן בחירה חופשית. אני בטוחה שהפרנסה לא הייתה המניע להחלטה, וקשה לי להאמין שבאמת חששת שתיעלמי מהתודעה אם לא תופיעי בחנוכה אחד. אם כך, כל מה שנשאר לי זה לתהות - למה?

 

עינת שגיא אלפסה היא אימא לתאומים בני 12 ולתאומים בני 6 ועורכת אתר "בייבילנד"

 

תעשי רק מה שאת חושבת

מיכל הקטנה, מזל טוב! אני לא יודעת איך זה ללדת תאומים, אבל אני יודעת איך זה ללדת - אושר גדול, שמחה והתרגשות, ואיתם גם עייפות, תשישות ולפעמים כאבים וחולשה. בשבוע האחרון יצא לי לקרוא לא מעט "דיונים" על חזרתך לעבודה. כתבו שאת לא צריכה את הכסף, שעדיף שתקדישי זמן לקטנטנים שצריכים את אימא ושאת צריכה לתת לגוף את המנוחה הנדרשת לו כדי להחלים מניתוח קיסרי.

 

יש לי עצה אחת בשבילך - אל תקשיבי לאף אחד. תעשי מה שהכי טוב לך ולמשפחה שלך. אני לא מבינה למה אנשים בטוחים שהם יודעים מה נכון לך. אומנם את דמות מוכרת, אבל את לא מייצגת את כל הנשים בישראל, לא מייצגת את כל האימהות ובטח לא את כל האימהות לתאומים או את אלו שעברו ניתוח קיסרי.

 

העובדה שהחלטת לחזור לעבוד ישר אחרי הלידה לא אומרת כלום על חופשת לידה של נשים ועל הצורך הכל כך חשוב להאריך אותה ולאפשר לאלו שרוצות להישאר בבית עם התינוק כמה שיותר. תמיד יהיו אנשים יוצאי דופן ותמיד יהיו את האנשים שיהיה להם מה לומר על כל דבר.

 

האמת היא שגם אם היית נשארת בבית היה לאנשים מה לומר - האם את מניקה? קמה לילדים בלילה? יש מטפלת? לא משנה מה היית עושה, היו כבר מוצאים. פמיניזם זה קודם כול לכבד כל בחירה של אישה, גם אם היא מחליטה לא לנצל את חופשת הלידה שלה באופן שנראה לרובנו הכי הגיוני ונכון וגם אם היא חושבת אחרת מאיתנו. 

 

רופאים ממליצים לאישה אחרי לידה לנוח שישה שבועות כדי לתת לגוף להתאושש מהלידה. לפעמים גם הזמן הזה לא מספיק, ולכל אחת יש את הזמן והקצב שלה להתאוששות פיזית ונפשית.

 

זוכרת שאמרתי לך להקשיב רק לעצמך? אז זהו, שלא. חשוב גם שתקשיבי לגוף שלך, תעברי את הבדיקות הנדרשות ותהיי עם יד על הדופק, למרות כל האדרנלין של המופעים.

 

מאחלת לך שתגדלי את הילדים בנחת, תעשי מה שטוב לך, גם אם זה אומר לא לנוח לרגע, ובעיקר השתדלי להתעלם מקולות רקע. 

 

ליאת עיני היא אימא לשתי בנות ועורכת ערוץ ההורים ב-ynet 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
לכל אחת יש את הבחירות שמתאימות לה
צילום: בראל אפרים
מומלצים