שתף קטע נבחר

לפיד על החוקים שעברו: "מכירת חיסול של הציבור"

יו"ר יש עתיד הגיע לריאיון באולפן ynet ותקף את אישורם בקריאה ראשונה של חוק המרכולים וחוק מימון הפריימריז: "הליכוד מכר כל אדם שחושב שיש לו זכות לנהל את חייו כמו שהוא חושב". לפיד משוכנע שנתניהו ייחקר בפרשת הצוללות: "הבעיה לא בליכוד, אלא ברה"מ". על אפשרות לבחירות: "יש סדקים בקואליציה"

 

"שלומי רע ושלומכם רע כי מכרו אותנו אתמול". כך תקף היום (ג') יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, לאחר אישורם בקריאה ראשונה הלילה של חוק המרכולים, שיאפשר לשר הפנים אריה דרעי לסגור מרכולים הפתוחים בשבת, ושל חוק הפריימריז, שיאפשר למועמדים לקבל מימון מקופת המדינה.

 

"גם בחוק הפריימריז וגם בחוק המרכולים מכרו את הציבור החילוני, את הציבור המסורתי, מכרו כל אדם שחושב שיש לו זכות לנהל את חייו כמו שהוא חושב במדינת ישראל", אמר לפיד. "אני אפילו לא מאשים את החרדים. מי שעשה את המכירה זה הליכוד. הליכוד אומר: 'אותי מעניין רק דבר אחד, איך אני נשאר בשלטון עוד שבוע, עוד חודש, עוד חצי שנה, ולפיכך לא מעניין אותי יותר הציבור הישראלי'".

 

יו"ר יש עתיד הוסיף ואמר: "אתמול ש"ס מגישים את חוק המרכולים ודורסים שני ציבורים, את הציבור המסורתי והציבור החילוני, ומה שחמור יותר, אנחנו הלכנו ישר לסוף הלילה. בתחילת הלילה הליכוד מעביר את חוק הפריימריז שאומר שאנחנו נממן מהמיסים שלנו את הפריימריז של דודי אמסלם בליכוד בין אם הצבעתם להם ובין אם לא".

לפיד בדיון הלילי בכנסת (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
לפיד בדיון הלילי בכנסת(צילום: יואב דודקביץ)

אז איפה הייתם? הקואליציה במשבר, לא מתפקדת. בכל דבר שעומד על סדר היום שאלת הרוב עומדת בספק, ובסוף לא הצלחתם למנוע שום דבר?

"זה טבע הדברים. לקואליציה יש רוב, היא מפעילה את המשמעת שלה. לילה כמו אתמול, שבאמת כמו שדיווחת, רה"מ נתניהו יורד מהמטוס מבלגיה - ואגב, מביקור מדיני לא מוצלח - ואז מסתגר בחדרו עם חברת הכנסת שרן השכל, שאיתה לדעתי הוא לא החליף מילה מעודו, כדי לשכנע אותה להצביע ברגע האחרון. זו הוכחה לזה שיש סדקים ולזה שהליכוד אפילו לא מסתיר את העובדה שהוא מבצע פה מכירת חיסול בציבור הישראלי".

 

כשאתה מסתכל על המערכת הפוליטית אתה רואה בחירות בסתיו, בקיץ?

"לא יודע, אבל התחושה בכנסת היא מאוד דומה לתחושה שהייתה בשלהי ימי הקואליציה הקודמת. פתאום הקואליציה מנצחת הצבעות רק בשוליים, פתאום כל מפלגה דואגת רק לעצמה ולא מייצרת איזה אג'נדה כללית, אז התחושה מאוד מעורערת, ואני מניח שבסופו של דבר תהיה לזה השפעה אבל אתם קרוב לוודאי מבינים בזה יותר ממני. אני רוצה בחירות מפני שזו ממשלה רעה שפוגעת בציבור הישראלי ולא מפני שאני אוהב בחירות. יש ממשלה שלאט-לאט הולכת עם נבוט גדול ומכה בכל מה שחשוב לציבור".

נתניהו בדיון בכנסת (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
נתניהו בדיון בכנסת(צילום: יואב דודקביץ)

לפיד התייחס בריאיון גם לאמירתו של יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, שאמר שכל הליכוד מושחת. "אבא שלי היה איש של מנחם בגין. יש שם הרבה אנשים הגונים וטובים. אתמול עלה השר צחי הנגבי לנאום בכנסת ונשא נאום נגד חוק הפריימריז. גם בליכוד לא צריך להכליל כמו גם בציבורים שלמים. יש מספיק שחיתות וצריך לתקוף אותה", הבהיר יו"ר יש עתיד. "הבעיה היא לא הליכוד, הבעיה היא נתניהו". 

 

בהתייחסו לפרשת הצוללות, הלוא היא תיק 3000, אמר לפיד כי הוא בטוח שראש הממשלה נתניהו ייחקר. "כל מה שאמרתי כל הזמן זה שהוא ייחקר. אין מה לעשות מלבד לחקור אותו. הרי לא מתקיים עולם שבו חוקרים את שמרון ומולכו, שני האנשים הכי קרובים אליו, ולא חוקרים אותו. אגב, בגלל זה האמירה שלו שחוק ההמלצות כבר לא תקף לגביו היא אמירה ריקה, שזה ספין שכולם קנו. חוק ההמלצות יותר מתמיד הוא חוק פרסונלי לרה"מ כי הוא מנסה להעביר אותו מהר מהר".

 

מה זאת אומרת?

"מה שהם מנסים לעשות זה להעביר את זה מהר-מהר לפני שיקראו לרה"מ להיחקר בפרשת הצוללות. הרי בסוף יקראו לו ויגידו לו: סליחה, תסביר לנו דבר אחד. למה אישרת למכור צוללות מתקדמות למצרים בלי ליידע את משרד הביטחון כשאתה יודע שאתה אמור ליידע?"

 

אז בעצם מונעים מנתניהו להיחקר בפרשת הצוללות וזו מטרת חוק ההמלצות?

"מונעים את הפרסום של החקירה, של מה נשאל רה"מ בחקירתו בפרשת הצוללות, כי הוא מפחד פחד מוות מהרגע הזה שבו הציבור ישמע את התשובה לשאלה. ברגע שהוא יוזמן לחקירה הראשונה שלו בפרשת הצוללות, אז החוק לא חלק עליו".

לפיד רוצה ממשלת אחדות איתו ועם הליכוד. אבי גבאי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לפיד רוצה ממשלת אחדות איתו ועם הליכוד. אבי גבאי(צילום: AFP)

לפיד מבהיר כי מפלגתו מוכנה לבחירות ומשאיר דלת פתוחה לאיחוד כוחות בגוש המרכז-שמאל. "אני מקווה שאני ארכיב את הממשלה הבאה. אם ננצח בבחירות, אנחנו ננסה להקים ממשלת אחדות לאומית עם הליכוד ועם מפלגת העבודה", הוא מכריז.

 

יכול להיות שגוש המרכז או המרכז-שמאל עדיין לא קורא את המפה? הרי בימין אין בעיה לעשות חיבורים כשצריך. ליברמן ונתניהו ואולי גם בנט. אולי אתם פשוט עסוקים בעצמכם.

"אם יש עתיד תנצח בבחירות, לא תהיה לנו בעיה לעשות חיבורים, אנחנו יודעים איך לעשות את זה, הטירונות שלנו נגמרה מזמן".

 

לפיד גם נשאל על הסוגיות המדיניות שעל הפרק לאחר הכרזתו של הנשיא דונלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל. "בינתיים נראה שכוחות הביטחון הצליחו להשתלט על התסיסה שנגרמה בעקבות נאומו של טראמפ, וגם אם הייתה תסיסה יותר גדולה עדיין היה כדאי לנו ושווה לנו מפני שהעובדה שארה"ב מכירה בירושלים באופן כל כך גלוי ומובהק זה טוב לעם היהודי", כך לפיד.

 

עימות בעזה - אתה צופה בקרוב?

"אני מודה שאני מודאג יותר מגבול הצפון, גם בגלל שהחיזבאללה כבר מתחיל לחזור הביתה ללבנון וזה ארגון הטרור הגדול בעולם מסוריה, וגם בגלל ההתבססות האיראנית בסוריה. זה היום הדבר הכי מסוכן מבחינת מדינת ישראל. זה מה שקורה בגבול הצפון".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים