שתף קטע נבחר

כ-200 אלף משתתפים: הרב שטיינמן הובא למנוחות

המונים השתתפו בבני ברק במסע ההלוויה של הרב אהרון לייב שטיינמן, מנהיג הזרם הליטאי, שהלך הבוקר לעולמו בגיל 104. יותר מ-90 בני אדם נזקקו לטיפול רפואי בשל הדוחק והצפיפות, שישה פונו לבית חולים. בעקבות המסע: חסימות כבישים ועומסי תנועה

 

 

כ-200 אלף איש הגיעו להלווייתו של הרב אהרון לייב שטיינמן, מנהיג הזרם הליטאי, שהלך הבוקר (יום ג') לעולמו בגיל 104. מסע ההלוויה יצא מביתו של שטיינמן ברחוב הרב חזון איש 5 בבני ברק לבית העלמין בעיר. צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי ל-98 בני אדם שחשו ברע, התעלפו או נחבלו כתוצאה מהצפיפות. שישה מהם פונו לבית החולים. קצת לפני השעה 15:00 הודיעה המשטרה על פתיחת הצירים, למעט הכבישים הבינעירוניים. 
 
שטיינמן פונה לפני כשבועיים וחצי לבית החולים מעייני הישועה בעקבות קוצר נשימה, ומפאת גילו המתקדם הושאר להשגחה במחלקה לטיפול נמרץ. לפנות בוקר לקה בדום לב ומצבו הידרדר. הוא נטמן לצד רעייתו, הרבנית תמר שטיינמן. בצוואתו ביקש להיקבר סמוך למועד הפטירה. עם פתיחת שערי בית העלמין, זמן קצר לאחר תום ההלוויה, נהרו המונים לעבר החלקה שבה נטמן הרב שטיינמן.
 

הקהל בהלווייתו של הרב שטיינמן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקהל בהלווייתו של הרב שטיינמן(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

הכניסה לבית העלמין (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
הכניסה לבית העלמין(צילום: יריב כץ)
 

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)
 

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 

ראש ישיבת פוניבז' הרב גרשון אדלשטיין, שמסומן כאחד מיורשיו של שטיינמן, אמר בתחילת מסע ההלוויה: "הרב ביקש לא להספיד, אבל חייבים לדבר על הצער, הצער שאנחנו חשים בלכתו. כמו שמש, אפשר לחיות בלי שמש? בלי הרב חסר לנו אור ושמש. שמש של תורה".

 

"אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של מוסר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לשטיינמן ואמר: "אבד לעם היהודי מגדלור מרכזי של רוח, מורשת ומוסר. הרב שטיינמן העמיד דורות של תלמידים שימשיכו לשאת בגאון את לפיד התורה. ערב חג החנוכה, בו אנו מציינים את הניצחון על גזרות היוונים שאסרו על חוקי התורה, עולם הישיבות פורח. ראש הישיבה יצק חוליות חשובות בשרשרת התורה בת אלפי השנים, וזכרו ישכון לעד בדפי הנצח של מורשת עמנו".

 

"מרן הגאון הרב שטיינמן היה מנהיג שנשא על כתפיו את כל כובד הקיום של העם היהודי", אמר הבוקר הנשיא ראובן ריבלין. הנשיא הוסיף כי "למרות עמדותיו הנחרצות הוא ידע להעביר את מסריו בנועם, ברכות ומתוך אהבה גדולה לכל יהודי. הרב שטיינמן התווה דרך לאין-ספור יהודים, והסתלקותו מותירה היום תחושת יתמות עמוקה".

  

הרב הראשי לישראל דוד לאו סיפר בריאיון לאולפן ynet על דמותו המיוחדת של הרב שטיינמן: "מי שהכיר מעט את הבית שלו כבר יכול היה להתרשם. צניעות נדירה, הסתפקות במועט בצורה לא רגילה. יהודי צנום, שקט, שלכאורה כל עולמו הוא בית המדרש וכל עולמו רק לשבת בישיבה, ואתה נכנס אליו, מתייעץ אליו בכל נושא, בכל תחום. השכל הישר, פיקחות נדירה".

 

שטיינמן, יליד 1913, כונה ברחוב החרדי הגראי"ל (ראשי התיבות של תוארו ושמו – הגאון רבי אהרון יהודה לייב) או "ראש הישיבה" (זכר לתקופה שבה עמד בראש ישיבת פוניבז' לצעירים). בציבור הרחב הוא מוכר בעיקר כמנהיג הזרוע הפוליטית של דגל התורה, התנועה הליטאית השותפה ביהדות התורה, ונשיא מועצת גדולי התורה שלה.

  

לקראת הלווייתו של שטיינמן נחסם כביש 4 ממחלף גנות עד מחלף מורשה בשני הכיוונים, והוא ייפתח רק בשעה 18:00. גם כביש 471 ממחלף שעריה עד מחלף בר אילן נחסם לתנועה. המשטרה מסרה כי לא תתאפשר הגעה של כלי רכב פרטיים להלוויה. הציבור מתבקש להשתמש בתחבורה ציבורית.  

 

בעקבות ההלוויה חלו שינויים במסלולי האוטובוסים של חברת אגד. עד לפתיחת צירי התנועה החסומים נסעו האוטובוסים בצירי נסיעה חלופיים, דרך רחוב ז'בוטינסקי וכביש מספר 4 באזור גהה (שלפי המשטרה נחסם מגנות עד מורשה), ללא כניסה לבני ברק.

 

 

 


פורסם לראשונה 12/12/2017 12:06

 

אסף זגריזק השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בעריש פילמר
הרב שטיינמן
צילום: בעריש פילמר
מומלצים