שתף קטע נבחר

אשת המועמד לסנאט שמואשם באנטישמיות: "עורך הדין שלנו יהודי"

נשיא בית המשפט העליון לשעבר של אלבמה, רוי מור, סיים קמפיין בחירות סוער לסנאט שבמהלכו הואשם בפדופיליה, תקיפת נשים ואנטישמיות. אשתו התגייסה להגנתו בעצרת הבחירות האחרונה לפני ההצבעה היום ותקפה את "תקשורת השקר": "יש לנו חברים קרובים מאוד שהם יהודים ורבנים"

 

אשתו של המועמד הרפובליקני לסנאט רוי מור הגנה אתמול (יום ב') על בעלה, שמואשם בפדופיליה, בתקיפת נערות ובאנטישמיות, ואמרה שאחד מעורכי דינם "הוא יהודי". קיילה מור אמרה את הדברים בעצרת הבחירות האחרונה לפני ההצבעה שתיערך היום. מול מור מתמודד המועמד הדמוקרטי דאג ג'ונס, שמוביל בסקרים האחרונים על רקע ההאשמות האחרונות נגד מור, לשעבר נשיא בית המשפט העליון של אלבמה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

קיילה מור אמרה בעצרת הבחירות האחרונה ש"תקשורת השקר" האשימה במרמה את בעלה שהתנגד לנשים בפוליטיקה, לשחורים וליהודים. "ובכן, אחד מעורכי הדין שלנו הוא יהודי. יש לנו חברים קרובים מאוד שהם יהודים ורבנים", אמרה מור. היא אמרה גם שרצתה להבהיר כל סיפור ההאשמות הזה מול כלי התקשורת הרבים שהגיעו לסקר את עצרת הבחירות האחרונה של בעלה.

 

חברים יהודים רבים. קיילה מור ובעלה רוי בעצרת הבחירות האחרונה של המועמד הרפובליקני באלבמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חברים יהודים רבים. קיילה מור ובעלה רוי בעצרת הבחירות האחרונה של המועמד הרפובליקני באלבמה(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
מור בן ה-70 התייחס בעצרת הבחירות האחרונה שלו לטענות שהוא תקף מינית נשים. הוא קרא לתומכיו לצאת לקלפיות ולהצביע, ואמר שהכתבה הראשונה שבה עלו טענות אלה נגדו הייתה "מגעילה". "אם אתם לא מאמינים באופי שלי, אל תצביעו לי".

 

"האומה חייבת לחזור לאל"

מור נחשב זה שנים רבות לדמות שנויה במחלוקת בארה"ב. המועמד לסנאט, שנודע בכינוי "שופט עשרת הדיברות" לאחר שהציב מונומנט גרניט של עשרת הדיברות בכניסה לבית המשפט העליון באלבמה, נחשב לאחד מיקירי הימין השמרני בארה"ב, והוא דמות שנויה מאוד במחלוקת בשל עמדותיו בנושאי דת, גזע, מיניות ומגדר. תקרית עשרת הדיברות הביאה להדחתו מהתפקיד ב-2003 לאחר שסירב להסיר את המונומנט בהוראת בית משפט. הוא נבחר לתפקיד שוב ב-2013 אך הודח פעם נוספת לאחר שלוש שנים לאחר שהנחה שופטים להמשיך לאסור נישואים חד-מיניים אף שכבר נפסק כי מדובר באקט שאינו חוקתי.

 

"האומה חייבת לחזור לאלוהים", אמר מור בעצרת הבחירות האחרונה שלו. "אני רוצה אמריקה גדולה ואני רוצה אמריקה טובה, ואיננו יכולים להיות טובים עד שלא נחזור לאל", הוא אמר.

 

"אל תאמינו לתקשורת הליברלית, הצביעו לרוי". תומכיו של המועמד השמרן לסנאט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אל תאמינו לתקשורת הליברלית, הצביעו לרוי". תומכיו של המועמד השמרן לסנאט(צילום: רויטרס)
אלבמה נחשבת ל"מדינה אדומה", כלומר כזו שהרפובליקנים מנצחים בה בקלות מדי בחירות. אלא שהניצחון של מור לא מונח בכיס שלו לאור ההאשמות הקשות נגדו. אישה אחת האשימה את מור שתפס וחפן אותה בניגוד לרצונה, ואישה שנייה שניסה לכפות עליה לנשק אותו כשהוא היה בן 30 והיא הייתה בת 18. שתי הנשים הצטרפו לחמש מתלוננות נוספות שהאשימו מאז החל המרוץ על הייצוג של אלבמה בסנאט את מור בתקיפה או בהטרדה מינית. מרבית הנשים שהתלוננו נגד מור העידו שהיו בנות עשרה בזמן התקיפה שחוו. מור מכחיש את כל הטענות נגדו וטוען כי הוא קורבן לקשירת קשר מרושעת של מתנגדיו עם התקשורת.

 

מפגינות נגד מור התלבשו כמו ב"סיפורה של שפחה"

כ-50 בני אדם הפגינו מחוץ לעצרת הבחירות של מור וצעקו "המדינה מעל המפלגה, הצביעו דאג ג'ונס" ו"אל תתנו לפדופיל להיבחר". רבים מהם נשאו כרזות עם שמו של המועמד הדמוקרטי לסנאט. כמה מהנשים שהשתתפו בהפגנה התלבשו כשפחות כמו בספר ובסדרת הטלוויזיה המפורסמת "סיפורה של שפחה" כדי לסמל את הנשים המתלוננות נגד מור שלטענתן מנסים להשתיק אותן.

 

"לאומן לבן". האיש שהריץ את מור לסנאט והאסטרטג הבכיר לשעבר של טראמפ, סטיב באנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"לאומן לבן". האיש שהריץ את מור לסנאט והאסטרטג הבכיר לשעבר של טראמפ, סטיב באנון(צילום: AFP)

כוכב ה-NBA לשעבר התגייס לצדו של המועמד הדמוקרטי. צ'רלס בארקלי, יליד אלבמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוכב ה-NBA לשעבר התגייס לצדו של המועמד הדמוקרטי. צ'רלס בארקלי, יליד אלבמה(צילום: רויטרס)

"הגיע הזמן שהמצביעים באלבמה יאמרו מספיק זה מספיק". המועמד הדמוקרטי דאג ג'ונס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"הגיע הזמן שהמצביעים באלבמה יאמרו מספיק זה מספיק". המועמד הדמוקרטי דאג ג'ונס(צילום: רויטרס)

המועמד הדמוקרטי ג'ונס אמר שהגיע הזמן שהמצביעים באלבמה יאמרו "מספיק זה מספיק". לדבריו, הקמפיין שלו נגד מור הוא על הבחירה של המדינה "בדרך הנכונה" ועל לא לתת לאדם שיקבל החלטות לא נכונות להיבחר למשרה ציבורית. ג'ונס הזכיר שמור הודח פעמיים מבית המשפט העליון של אלבמה משום שהתעלם מהחוק הפדרלי ומאז הואשם בתקיפה מינית ובניסיון לצאת עם נערות כשהיה בשנות השלושים לחייו. "ההגינות מחייבת לא להצביע לו", אמר המועמד הדמוקרטי.

 

בהתחשב בנטייה של אלבמה להצביע למועמד רפובליקני, ג'ונס יצטרך לקבל הרבה קולות של רפובליקנים כדי לנצח בבחירות היום את מור השמרן. הוא הזכיר שהסנאטור מאלבמה ריצ'רד שלבי אישר בפומבי שהוא הצביע למועמד רפובליקני אחר במרוץ ולא למור.

 

כוכב ה-NBA לשעבר צ'רלס בארקלי השתתף בעצרת הבחירות של ג'ונס ואמר שהבוחרים חייבים לשלוח אותו לסנאט כדי להבטיח לשאר האומה ש"אנחנו לא חבורה של אידיוטים ארורים". בארקלי, יליד אלבמה, אמר שמור הרפובליקני ימשיך לבייש את המדינה שיש לה היסטוריה של פוליטיקאים עם מוניטין שלילי. בארקלי יצא נגד אחד האנשים שמריצים את מור לסנאט - סטיב באנון האולטרה שמרן שהיה האסטרטג הבכיר של דונלד טראמפ בבית הלבן. בארקלי אמר שבאנון הוא "בדלן לבן לאומני" והוסיף שהוא ומור מחזרים אחר בוחרים במטרה להחזיר את אלבמה אחורה בזמן. בארקלי נולד מחוץ לבירמינגהאם, אלבמה, ובמשך שנים רבות התבטא לא פעם בנושא הפוליטיקה במדינתו ואף השתעשע ברעיון של ריצה לתפקיד מושל אלבמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים