שתף קטע נבחר

כך יצאו מצה"ל יותר מ-100 מיליון שקל במרמה ובשוחד

תשלום על עבודות שלא בוצעו, חשבוניות פיקטיביות, זיוף חותמות - ופיקוח שלא היה: פרטים חדשים בפרשת השחיתות שבה נעצרו קצינים, בקשר למכרז עבודות תשתית בשווי 250 מיליון שקל

עשרות מיליוני שקלים יצאו מתקציב הצבא במרמה, קצינים וגורמי פיקוח לקחו שוחד בעד קידום פרויקטים: כך עולה מפרטים חדשים שהותרו לפרסום במסגרת חקירה משולבת שחשפה לכאורה שחיתות בתפר שבין צה"ל לגורמים עסקיים.

 

בית המשפט הסיר לפני כמה ימים צו איסור פרסום שהוטל על פרשה הנחקרת ביאחב"ל בלהב 433 ועניינה חשד להוצאה במרמה של מעל מאה מיליון שקלים ממשרד הביטחון וצה"ל על ידי חברות גילתק ויוריקומס. לפי הודעת המשטרה, אלו חברות המבצעות עבודות תשתית לתקשורת בצהל ובמשרד הביטחון, שהעניקו את שירותיהן החל משנת 2012 ועד לשנת 2017 במסגרת מכרז בשווי של 250 מיליון שקלים.

 

מעל 20 חשודים נעצרו ונחקרו עד כה במהלך החקירה שהפכה גלויה במהלך אוקטובר, בהם קצינים בדרגת סגן אלוף ורב-סרן. כן נעצרו עובדים בחברות גילתק ויוריקומס בחשד למעורבות בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ועבירות מס. בנוסף, נבדקת מעורבותם של עובדי רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון ביחס לעבירות הנחקרות.

 

עו"ד זיוה אגמי כהן ()
עו"ד זיוה אגמי כהן

במהלך החקירה נחשף לכאורה שיתוף פעולה בין קציני צבא בכירים ומפקחים מטעם צה"ל, לבין עובדים בחברות גילתק ויוריקומס. החשודים, הוציאו על פי החשד במרמה עשרות מיליוני שקלים מהצבא לאורך שנים, על ידי דרישות תשלום עבור עבודות שלא בוצעו או בוצעו בחלקן, והכל תוך מתן שוחד בסכומי עתק לגורמים שפיקחו עליהם. 

 

עוד עלה על פי החשד כי עובדים בחברות, סיפקו ליחידות צה"ל מוצרים שאינם כלולים במכרז, דיווחו על היקפי עבודה לא כפי שבוצע בפועל וניפחו חיובים על מנת להגדיל את רווחיהם. לאחר מכן הנפיקו חשבוניות, תוך שהם מסתירים ממשרד הביטחון את סוג והיקף העבודות שבוצעו או את סוג הפעילות וכמות המוצרים שנופקו בפועל.

 

בתוך כך עלה החשד כי עובדים בחברות גילתק ויוריקומס זייפו ועשו שימוש בחותמות מזויפות של קצינים ונגדים בצה"ל והנפיקו חשבוניות פיקטיביות לצורך קבלת מימון מהבנקים וכן שלחו למשרד הביטחון כתבי כמויות שזויפו במטרה להקדים את קבלת התשלומים.

 

על פי החשד, בעלי התפקידים ביניהם קציני צבא וגורמי פיקוח נוספים, אשר מתוקף תפקידם נדרשו לפקח אחר המכרזים וקבלת השירות בבסיסים השונים, היו שותפים להוצאת סכומי העתק מכספי הצבא בניגוד לחוק ולקחו שוחד בעד קידום הפרויקטים.

 

במהלך החקירה בוצעה אכיפה כלכלית נרחבת ובמהלכה נתפס לחשודים רכוש רב בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. החקירה מנוהלת על ידי משטרת ישראל, בשיתוף המלמ"ב, המשטרה הצבאית החוקרת ורשות המסים ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

 

עורכי הדין זיוה אגמי כהן, יעקב סבג ויוסי חמצני המייצגים את החברות גילתק ויוריקומס מסרו: "בשלב מקדמי זה של החקירה חשוב להבהיר שחברת יורוקומס נתנה שירותים כספק לגילתק ועניינה עדיין בבדיקה. מרשינו שיתפו פעולה באופן מלא עם החוקרים ומסרו גירסה מפורטת. אין לנו ספק שבתום החקירה הדברים יתבהרו והחשדות יוסרו".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
בין החשודים סגן אלוף
צילום: דובר צה"ל
מומלצים