שתף קטע נבחר

גידול של 70%: "פמיניזם" היא מילת השנה

תנועת Me Too, חשיפתם של עברייני מין מפורסמים והטענות נגד דונלד טראמפ הקפיצו את "פמיניזם" למקום הראשון בדירוג מילות השנה של מילון מרים-וובסטר. מה היה פירושה ב-1814?

אולי זה יפתיע אתכם, אולי לא, אבל אנשי מיליון "מרים-וובסטר" בחרו ב"פמיניזם" למילת השנה 2017. בשנה החולפת חל באתר הרשמי של המילון גידול של 70% בחיפושי המילה פמיניזם ביחס לשנת 2016.

 

המילונאי פיטר סוקולובסקי, עורך המילון, סיפר כי הצוות שלו זיהה כמה ימי שיא בחיפוש הפירוש של "פמיניזם", אחרי כמה אירועים מרכזיים. אחד מהם היה בינואר, בימי "צעדת הנשים" בוושינגטון, שבה מחו נשים על כך שדונלד טראמפ נבחר לנשיא ארה"ב למרות הטענות נגדו על הטרדות מיניות. הצעדה הזו לוותה בצעדות דומות ברחבי העולם.

כבר חלקה את המקום הראשון - ועכשיו זוכה בבכורה לבדה. פמיניזם במילון (צילום: AP) (צילום: AP)
כבר חלקה את המקום הראשון - ועכשיו זוכה בבכורה לבדה. פמיניזם במילון(צילום: AP)

תנועת "גם אני" (Mee Too), שהתעוררה בעקבות חשיפת התקיפות המיניות שביצע הארווי וינשטיין ובעקבותיה חשיפת התקיפות המיניות מצד אישים מפורסמים רבים אחרים, סימנה גם היא תקופת שיא בחיפושים.

 

המילה פמיניזם נכללת דרך קבע כבר כמה שנים ברשימת "עשר מילות השנה" של מרים-וובסטר, ובשנת 2015 היא חלקה את המקום הראשון עם מילים אחרות שהסיומת שלהן היא "-ִיזם" – סוציאליזם, פשיזם, קומוניזם, קפיטליזם ועוד.

 

מקור המילה פמיניזם הוא במילה הלטינית ל"אישה" ובמילה Female, שמתועדת מהאנגלית של המאה ה-14. סוקולובסקי מצא לה תיעוד במילון וובסטר ב-1814 – לא כל כך מוזמן במונחים של תולדות האנגלית.

סקרלט ג'והנסון בצעדת הנשים בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סקרלט ג'והנסון בצעדת הנשים בוושינגטון(צילום: רויטרס)

"זו הייתה מילה חדשה מאוד באותה העת", הוא מסביר. "ההגדרה שמייסד המילון נוח וובסטר נתן לה אינה ההגדרה שאנחנו ניתן לה כיום. ההגדרה שלו הייתה 'איכויותיהן של הנשים', כך שלמעשה לפי נוח וובסטר הפירוש של פמיניזם היה אז 'נשיוּת'. יש לנו עדויות לשימוש במילה במאה ה-19 בהקשר הרפואי, לתיאור המאפיינים הפיזיים של מתבגרת צעירה, לפני שהמילה החלה לשמש במובן פוליטי".

 

כיום מילון מרים-וובסטר מגדיר את הפמיניזם "תיאוריה העוסקת בשוויון הפוליטי, הכלכלי והחברתי בין המינים" וכן "פעילות מאורגנת למען זכויות הנשים והאינטרסים שלהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
"פמיניזם" במילון. התגלגלה לפוליטיקה
צילום: AP
מומלצים